Tatuaż może zwiększać ryzyko nowotworu – nowe badanie
Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców ze Szwecji sugerują, że u osób mających co najmniej jeden tatuaż występuje zwiększone ryzyko zachorowania na chłoniaka. Potrzebne są jednak dalsze analizy sprawdzające długoterminowy wpływ tatuaży na zdrowie.
- Tatuaże podnoszą ryzyko zachorowania na chłoniaka
- Potencjalna przyczyna związku tatuaży z nowotworem
- Co zawierają tusze do tatuaży?
Tatuaże podnoszą ryzyko zachorowania na chłoniaka
Jak wynika ze statystyk CBOS opracowanych w 2022 roku, tatuaże ma około 10% Polaków. W innych krajach zachodnioeuropejskich jest to nawet 20%, a w Stanach Zjednoczonych blisko 30% populacji. Popularność takiej formy modyfikacji ciała rośnie systematycznie już od kilku dekad, wzrasta także jej społeczna akceptacja. Jednak w dalszym ciągu niewiele wiadomo na temat długoterminowego wpływu tatuażu na zdrowie. Przeprowadzone niedawno na Uniwersytecie w Lund w Szwecji badanie kliniczno-kontrolne wykazało potencjalny związek między tatuażami a chłoniakiem – złośliwym nowotworem układu limfatycznego (chłonnego).
Uczeni przeanalizowali wszystkie przypadki chłoniaka złośliwego zdiagnozowane w latach 2007–2017 u osób w wieku 20–60 lat znajdujące się w szwedzkim Krajowym Rejestrze Nowotworów. Populacja badana liczyła 11 905 osób. Nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów czy wiek, badacze odkryli, że prawdopodobieństwo zachorowania na chłoniaka złośliwego było o 21% wyższe wśród osób, które miały co najmniej jeden tatuaż. Związek był najsilniejszy w przypadku chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL, ang. Diffuse Large B-cell Lymphoma) i chłoniaka grudkowego (FL, ang. Follicular Lymphoma).
Potencjalna przyczyna związku tatuaży z nowotworem
Dokładne mechanizmy stojące za tym powiązaniem wciąż są niejasne, ale szwedzcy naukowcy sądzą, że prawdopodobnie ma to związek z reakcją na tusz. Gdy jest on wprowadzany pod skórę, organizm interpretuje go jako coś obcego, co prowadzi do powstania stanu zapalnego i aktywacji układu odpornościowego. Wcześniejsze badania wykazały między innymi, że atrament może przemieszczać się do węzłów chłonnych.
Badacze podkreślają jednak, że w dalszym ciągu nie mają wystarczająco silnych dowodów, aby jednoznacznie stwierdzić, że istnieje związek między tatuażami a zwiększonym ryzykiem chłoniaka – potrzebne są dalsze, szczegółowe badania. Mimo tego osoby posiadające tatuaże powinny mieć świadomość istnienia pewnego zagrożenia i w przypadku niepokojących objawów powinny zgłosić się do lekarza.
Co zawierają tusze do tatuaży?
Tusze do tatuażu są skomplikowanymi mieszaninami chemicznymi, które składają się z pigmentów oraz nośników. Każdy kolor może zawierać inne substancje, a dokładne składy mogą się różnić w zależności od producenta. Bezpieczeństwo używania tuszów jest przedmiotem badań i regulacji w wielu krajach, warto jednak wiedzieć, że nie są one ani kosmetykami, ani wyrobami medycznymi oraz że nie pozostają obojętne dla organizmu.
Zgodnie z rozporządzeniem REACH obowiązującym w Unii Europejskiej od 4 stycznia 2022 roku każdy klient salonu tatuażu ma prawo poznać skład tuszów używanych przez tatuatora.