Krew pępowinowa po pobraniu
Oliwia Janota

Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.
 1. Czy warto zabezpieczać krew pępowinową? Kiedy pobiera się krew pępowinową?
 2. Na co pomaga krew pępowinowa?
 3. Kto może skorzystać z krwi pępowinowej?
 4. Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej w banku?
 5. Jak długo przechowywać krew pępowinową?
 6. Czy można kupić krew pępowinową?
 7. Leczenie krwią pępowinową w Polsce

Czy warto zabezpieczać krew pępowinową? Kiedy pobiera się krew pępowinową?

Na pobranie krwi pępowinowej mamy tylko jedną okazję – poród. A decyzja o jej pobraniu musi zapaść wcześniej. To jedyny czas, w którym możemy zabezpieczyć źródło komórek macierzystych, które mogą być potencjalnie wykorzystane w leczeniu naszego dziecka. Proces pobrania jest prosty, bezbolesny i całkowicie bezpieczny zarówno dla noworodka, jak i matki.

Po odpępnieniu (odcięciu pępowiny) przeszkolona położna pobiera pozostałą w pępowinie krew do specjalnej probówki. Pobranie następuje z części pępowiny połączonej z wydalanym w czasie porodu łożyskiem, tak więc procedura nie stanowi zagrożenia. Zestaw do pobrania krwi pępowinowej dostarczany jest do szpitala przez rodziców przed porodem. Po pobraniu zestaw jest odbierany przez upoważnionego pracownika banku komórek macierzystych oraz przekazywany do badania i przechowania.

Na co pomaga krew pępowinowa?

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste. Komórki macierzyste są natomiast wyjątkowym typem komórek, które mają unikalne zdolności do potencjalnie nieograniczonego podziału (samoodnawiania, proliferacji) oraz różnicowania się w komórki innego typu. Taki potencjał jest szeroko wykorzystywany w medycynie – od zabiegów medycyny estetycznej po leczenie nowotworów. Natomiast komórki macierzyste pobrane z krwi pępowinowej są wykorzystywane głównie do przeszczepów w procesie leczenia m.in. białaczek, chłoniaków, zespołów mielodysplastycznych czy też ciężkich wrodzonych niedoborów odporności.

Sprawdź wyprawkę dla noworodka na DOZ.pl

Powiązane produkty

Kto może skorzystać z krwi pępowinowej?

Z krwi pępowinowej może skorzystać zarówno dziecko, w czasie porodu którego pobrano krew, jak i jego rodzeństwo – pod warunkiem zgodności genetycznej. Szczególnie przydatne jest przechowywanie krwi pępowinowej wśród osób o złożonym pochodzeniu. Taka osoba w razie konieczności przeszczepu szpiku może mieć trudność ze znalezieniem tzw. bliźniaka genetycznego wśród krewnych i w polskiej populacji. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest przechowywana krew pępowinowa. Taką krew można przeszczepić tak jak szpik, co jest kluczowe w procesie terapeutycznym wielu chorób onkologicznych i hematologicznych.

Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej w banku?

Proces pobrania oraz przechowywania krwi pępowinowej wiąże się z kilkoma seriami wpłat. W zależności od pakietu, który wybierzemy, na początku uiszcza się opłatę za zestaw pobraniowy, pobranie krwi i transport do banku. Opłata ta wynosi (w zależności od pakietu) od 259 do 539 zł. Następnie, po porodzie, przez 10 miesięcy uiszcza się miesięczną opłatę w tej samej kwocie jak opłata początkowa (od 259 do 539 zł miesięcznie). Po 10 miesiącach rozpoczyna się cykl opłaty standardowego abonamentu za przechowywanie krwi w wysokości zaledwie kilkudziesięciu złotych (od 50 do 70 zł miesięcznie).

Jak długo przechowywać krew pępowinową?

Krew pępowinowa jest przechowywana w głębokim stanie zamrożenia, w temperaturze -196 stopni Celsjusza. Ponadto wykorzystuje się preparat krioochronny, który chroni przed uszkodzeniem komórek. Przeprowadzone w USA badania wykazały, że po 24 latach przechowywania w takich warunkach, komórki macierzyste wciąż zachowały swoje unikalne zdolności do różnicowania i namnażania się.

Czy można kupić krew pępowinową?

Nie ma możliwości legalnego zakupienia krwi pępowinowej.

Leczenie krwią pępowinową w Polsce

W Polsce leczenie komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej jest możliwe w aż 9 ośrodkach. Przeszczep krwi pępowinowej wiąże się ze skróconym oczekiwaniem na włączenie terapii, gdyż nie ma konieczności poszukiwania dawcy, tak jak w przypadku przeszczepu szpiku.

 1. J. Styczyński, Przeszczepianie krwi pępowinowej, „Forum Pediatrii Praktycznej”, 13 (02) 2017.
 2. K. Teramoto, K. Asahina, Y. Kumashiro et al., Hepatocyte differentiation from embryonic stem cells and umbilical cord blood cells, „Journal of Hepatobiliary Pancreatic Surgery”, 12 (3) 2005.
 3. J.J. Nietfeld et al., Lifetime Probabilities of Hematopoietic Stem Cell Transplantation in the U.S., „Biology of Blood and Marrow Transplantation”, 14 (316) 2008.
 4. Koszty pobrania i przechowywania komórek macierzystych [online] https://www.pbkm.pl [dostęp:] 22.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

  W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

 • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

  Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

 • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

  Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

 • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

 • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

  Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

 • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

  Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij