Włókniak w jamie ustnej na dziąśle, podniebieniu i policzku
Barbara Chmielewska

Włókniak w jamie ustnej na dziąśle, podniebieniu i policzku

Włókniaki są niezłośliwą zmianą rozrostową. Powstają najczęściej w wyniku miejscowego drażnienia śluzówki jamy ustnej. Często powstają na skutek tzw. przygryzania. Lokalizują się na dziąśle, podniebieniu, języku lub policzku od wewnątrz. Włókniaki opisywane są przez pacjentów jako niebolesna grudka w jamie ustnej. Guzki z czasem zaczynają powodować dyskomfort podczas jedzenia, mówienia czy mycia zębów.  

Czym jest włókniak jamy ustnej?

Włókniak (fibroma) to najczęstszy nowotwór niezłośliwy jamy ustnej. Występuje u 1,2 proc. pacjentów, zwykle w 6–7 dekadzie życia. Badania przeprowadzone w Zakładzie Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej UM w Łodzi wykazały, że u kobiet ten typ guza występuje prawie dwukrotnie częściej niż u mężczyzn.

Nazwa nowotworu związana jest z jego budową histologiczną – utkanie tworzą m.in. liczne włókna kolagenowe. Włókniaki najczęściej występują pojedynczo, choć możliwe są również zmiany mnogie. Warto wiedzieć, że włókniaki mogą pojawić się w każdej okolicy ciała, nie tylko w jamie ustnej. Są również najczęstszym rodzajem nowotworów skóry.

Istnieje wiele histologicznych postaci włókniaków, m.in. włókniak twardy, miękki, naczyniakowłókniak, nerwiakowłókniak, włókniak zębopochodny, kostniwiejący czy histiocytarny.

Włókniaki w jamie ustnej – przyczyny, dlaczego powstają?

Włókniaki to zmiany rozrostowe. Powstają najczęściej na skutek urazu lub przewlekłego stanu zapalnego i drażnienia danej okolicy. Mają tendencję wzrostową, która nasilona jest przy braku eliminacji czynnika traumatyzującego. Może nim być np. ostra krawędź zęba, ubytek próchnicowy, aparat ortodontyczny, kamień nazębny czy złamana korona zęba.

Częstą lokalizacją zmian jest błona śluzowa policzków, gdzie powstają na skutek ich przygryzania, oraz podniebienie u osób użytkujących protezy zębowe.

W zapobieganiu rozwojowi włókniaków ważną rolę odgrywają regularne wizyty stomatologiczne, które pozwalają na eliminację potencjalnych czynników drażniących oraz wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w obrębie błony śluzowej jamy ustnej na jak najwcześniejszym etapie.

Sprawdź ofertę preparatów do protez zębowych.

Powiązane produkty

Jak wygląda włókniak, jakie daje objawy, gdzie się lokalizuje?

Włókniak ma charakter niebolesnej, spoistej, owalnej lub okrągłej grudki. Może być ona osadzona na szerokiej podstawie, rzadziej wąskiej szypule. Najczęściej osiągają wielkość kilku lub kilkunastu milimetrów, ale mogą osiągać też rozmiar kilku centymetrów. Błona śluzowa pokrywająca zmianę oraz jej okolicę jest różowa i niezmieniona, zbliżona kolorem do otaczających tkanek.

W przypadku utrzymującego się urazu może też dojść do hiperkeratozy, w przypadku której powierzchnia guzka przyjmuje kolor białawy. Rzadko zdarza się owrzodzenie powierzchni guza. Włókniak najczęściej lokalizuje się na policzku, wardze dolnej, górnej powierzchni języka, na dziąśle i na podniebieniu. Zmianami, które także powstają w wyniku bezpośredniego urazu i pojawiają się w tych samych miejscach co włókniaki, są afty.

Do jakiego lekarza się zgłosić, jakie jest leczenie?

Zmiany takie jak włókniaki nie dają zwykle dolegliwości bólowych i powiększają się stopniowo. Z tego powodu pacjenci niejednokrotnie zgłaszają się z nimi nawet po kilku czy kilkunastu miesiącach, a nawet latach, gdy guzki zaczynają powodować dyskomfort podczas jedzenia, mówienia czy mycia zębów.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w obrębie jamy ustnej należy udać się do swojego lekarza dentysty celem oceny i postawienia wstępnej diagnozy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, pacjent może zostać skierowany do chirurga stomatologicznego.

Usuwanie włókniaka – jak wygląda?

Włókniaki usuwa się chirurgicznie za pomocą skalpela, z marginesem zdrowych tkanek. Ranę zaopatruje się szwami. Usunięty materiał odsyła się do badania histopatologicznego w celu potwierdzenia wstępnie postawionej diagnozy oraz wykluczenia złośliwego charakteru zmiany.

Alternatywną metodą może być usuwanie tego typu zmian przy użyciu lasera. Jego zwolennicy wskazują m.in. na zmniejszone krwawienie w trakcie i po zabiegu, mniejszy obrzęk tkanek i brak konieczności zakładania szwów. Ponadto w celu przyspieszenia regeneracji można po zabiegu zastosować naświetlanie laserem biostymulującym.

Niezależnie od wybranej techniki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po doszczętnym usunięciu rzadko obserwuje się wznowy.

 1. Jaroń A, Trybek G: Włókniak języka (fibroma linguae). Stomatologia po Dyplomie, 04, 2021.
 2. Dudko A, Adamiecki M, Stawerski P, Kurnatowska A, Kłosek S: Włókniaki jamy ustnej. Magazyn Stomatologiczny, 09, 2013.
 3. Flieger R, Matys J: Zastosowanie lasera diodowego w leczeniu włókniaka wargi dolnej. Stomatologia News 2019.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij