kobieta masuje stopę - nerwiak Mortona
Mateusz Burak

Metatarsalgia Mortona – jak powstaje nerwiak Mortona?

Nerwiak Mortona występuje, gdy nerw pomiędzy kośćmi w stopie ulega kompresji, a w konsekwencji procesowi zapalnemu. Objawy obejmują głównie ból między palcami u stóp i uczucie określane przez pacjentów jako nadepnięcie na kamyk. Początkowe leczenie jest skupione na zastosowaniu zastrzyków, leków oraz niestandardowych ortez i wkładek do butów, które pozwalają odciążyć newralgiczną okolicę. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, wówczas konieczne może być postępowanie operacyjne.

Metatarsalgia Mortona (nerwiak Mortona) – czym jest? Dlaczego powstaje?

Nerwiak Mortona, jak już wcześniej wspomniano, atakuje przednią część stopy. Jest to dokładnie miejsce pomiędzy śródstopiem a palcami. Często określany jest także jako nerwiak śródstopia lub metatarsalgia Mortona. W przypadku opisywanego schorzenia może dojść do obrzęku nerwu w tej okolicy i zaognienia stanu zapalnego. Nerwiak zwykle jest wyczuwalny z przodu stopy między palcami, może utrudniać chodzenie i generować ból. Proces leczenia jest niezwykle istotny. Przy jego braku może dojść do powiększenia nerwiaka, a uszkodzenie samego nerwu prawdopodobnie osiągnie charakter trwały.

Czy nerwiak Mortona to nowotwór?

Pojęcie nerwiak może być nieco mylące. Nerwiaki to bowiem niezłośliwe guzy występujące na nerwach w całym ciele. Obejmują one wzrost dodatkowej tkanki nerwowej. W przypadku metatarsalgii Mortona nie ma ani wzrostu tkanki, ani guza. Zamiast tego istniejąca tkanka wokół nerwu ulega podrażnieniu, procesowi zapalnemu i powiększeniu.

Metatarsalgia Mortona (nerwiak Mortona) – objawy

Podrażniony lub uszkodzony nerw doprowadza do bardzo nieprzyjemnych objawów. Typowymi przyczynami powstawania metatarsalgii są:

  • uciskanie śródstopia podczas uprawiania sportów takich jak bieganie,
  • noszenie zbyt wąskich butów.

Wizualnie można nie zaobserwować żadnych zmian metatarsalgii. Nie jest to guz nowotworowy, więc nie można liczyć na zobaczenie czegoś w rodzaju guzka. Na początku zwykle odczuwalny jest ból, choć zwykle zaczyna się on bardzo powoli. Początkowo często można złagodzić objawy, zdejmując but i delikatnie masując stopę.

Do objawów nerwiaka Mortona zalicza się:

  • ostry, kłujący lub palący ból pomiędzy palcami podczas stania lub chodzenia,
  • obrzęk między palcami,
  • mrowienie i drętwienie stopy,
  • uczucie kamyka lub zlepionej skarpetki pod stopą,
  • zaostrzanie dolegliwości przy noszeniu butów na wysokim obcasie lub podczas stania na palcach.

Powiązane produkty

Metatarsalgia Mortona (nerwiak Mortona) – diagnostyka i leczenie

Podczas badania lekarz dokładnie ogląda stopy, aby zobaczyć, czy pomiędzy palcami znajduje się jakaś masa czy guz. Naciska on na przestrzenie między kośćmi palców, aby ustalić lokalizację bólu stopy. Diagnoza jest stawiana na podstawie badania fizykalnego oraz zebranego wywiadu. Rentgenodiagnostyka nie pokaże istnienia nerwiaka. Może za to pomóc wykluczyć inne stany, dające podobne objawy. Do postawienia pewnej diagnozy potrzebne jest wykonanie badania USG oraz rezonansu magnetycznego (MRI). Niekiedy wykonuje się także badanie elektromiograficzne. Pozwala ono zmierzyć, czy aktywność mięśni oraz nerwów w danym obszarze jest prawidłowa. Pomaga też w diagnostyce różnicowej.

Leczenie nerwiaka Mortona jest uzależnione od stopnia zaawansowania schorzenia. Istnieje kilka opcji: leczenie domowe, farmakoterapia, rehabilitacja, a nawet operacja. Zazwyczaj, aby uzyskać największą ulgę, wymagana jest kombinacja wszystkich wymienionych wyżej sposobów postępowania leczniczego. Bardzo ważne jest noszenie wspierających, szerokich butów z amortyzującymi podeszwami i odpowiednimi wkładkami. Nie należy zapinać ciasno górnej części buta. Należy unikać butów ciasnych, ze szpiczastymi czubkami i z obcasami wyższymi niż 3 cm. Zmniejszenie nacisku na okolicę nerwiaka można także uzyskać dzięki wkładkom odciążającym z pelotą metatarsalną. Zmniejszenie bólu osiągane jest również przez schładzanie za pomocą okładów z woreczków z lodem. Pozwoli to także zmniejszyć obrzęk. Należy także unikać sportów i aktywności, które będą nadmiernie obciążały stopę.

Lekarz może zalecić zażywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Są to głównie zastrzyki sterydowe, zastrzyki z zawartością alkoholu, które mają za zadanie zmniejszenie bólu nerwów, ibuprofen oraz paracetamol przyjmowane doustnie. Podaje się także miejscowe zastrzyki znieczulające w celu złagodzenia bólu. Często wykorzystuje się również niestandardowe ortezy, które mają odciążyć przodostopie i odbarczyć nerw.

W rehabilitacji stosuje się także zabiegi, takie jak masaż, fala uderzeniowa, akupunktura, suche igłowanie oraz ćwiczenia z wykorzystaniem metod i koncepcji, które przeznaczone są dla pacjentów z takimi objawami.

Kiedy operacja przy nerwiaku Mortona?

Zabieg jest rekomendowany w przypadku nieskuteczności innych form leczenia lub zbyt zaawansowanego stadium. Najczęściej jest to neurektomia, która polega na usunięciu fragmentu tkanki nerwowej. Jednakże jednym z powikłań jest niekiedy stałe uczucie drętwienia w dotkniętym palcu. Innym rozwiązaniem jest neuroablacja. Polega na stosowaniu ekstremalnie niskich temperatur, które doprowadzają do redukcji objawów, zniszczenia niektórych komórek nerwowych i osłonek mielinowych. Jeszcze inna procedura to ablacja prądem. Prąd wykorzystuje się do podgrzania tkanki nerwowej, by zlikwidować nieprzyjemne objawy.

Domowe sposoby na nerwiaka Mortona

Domowymi sposobami są przede wszystkim odpoczynek i unikanie noszenia ciasnego obuwia. Można pokusić się o okłady z liści młodej kapusty czy stosowanie dostępnej w aptekach bez recepty maści z konopi siewnej, która wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Sprawdź na DOZ.pl: Produkty konopne
  1. F. R. Santiago, P. T. Muñoz, P. Pryest i in., Role of imaging methods in diagnosis and treatment of Morton’s neuroma, „World Journal of Radiology”, nr 10 2018.
  2. R. Torres-Claramunt, A. Ginés, G. Pidemunt i in., MRI and ultrasonography in Morton’s neuroma: diagnostic accuracy and correlation, „Indian Journal of Orthopaedics”, nr 46 2012.
  3. D. Mahadevan, M. Venkatesan, R. Bhatt, M. Bhatia, Diagnostic accuracy of clinical tests for morton’s neuroma compared with ultrasonography, „The Journal of Foot and Ankle Surgery”, nr 54 2015.
  4. E. Morscher, J. Ulrich, W. Dick, Morton’s intermetatarsal neuroma: morphology and histological substrate, „Foot & Ankle International”, nr 21 2000.
  5. L. H. Poppler, R. P. Parikh, M. J. Bichanich, Surgical interventions for the treatment of painful neuroma: a comparative meta-analysis, „PAIN”, nr 159 (2) 2018.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl