Rajstopy uciskowe
Natalia Bień

Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

Do czego służą podkolanówki uciskowe? Jest to jeden z najstarszych sposobów niefarmakologicznego leczenia żylaków kończyn dolnych, niewydolności  żylnej, owrzodzeń, obrzęków limfatycznych czy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Stosowanie ucisku powoduje redukcję nadciśnienia żylnego w układzie żył powierzchniowych, przyspiesza gojenie owrzodzeń oraz przeciwdziała obrzękowi i zastojowi limfatycznemu.

Na czym polega kompresjoterapia?

Kompresjoterapia polega na uciskaniu kończyny dolnej specjalnymi medycznymi wyrobami elastycznymi lub opaską uciskową w celu zmniejszenia nadciśnienia żylnego w układzie żył powierzchniowych. Zastosowanie ucisku stopniowanego, który jest najsilniejszy w okolicach stopy i zmniejsza się stopniowo w stronę pachwiny, powoduje zmniejszenie obrzęku chłonnego oraz ryzyka wystąpienia zatorowości. Aby ucisk był skuteczny musi być powtarzany i odpowiednio stopniowany na poszczególne fragmenty kończyny.

W kompresjoterapii bandaże nieelastyczne oraz elastyczne krótko, średnio i długo rozciągliwe oraz podkolanówki uciskowe 1 stopnia i 2 stopnia, pończochy uciskowe  1 i 2 stopnia (potoczenie nazywane pończochami na żylaki) są najczęściej stosowanymi metodami stosowanymi w leczeniu schorzeń żył i naczyń limfatycznych. Istnieje również metoda przerywanego ucisku pneumatycznego, jednak wymaga ona zastosowania specjalistycznej aparatury.

Kompresjoterapia – wskazania

Główne wskazania do kompresjoterapii obejmują profilaktykę przeciwzakrzepową oraz leczenie takich chorób jak:

 • żylaki, w tym także żylaki i obrzęki kończyn dolnych u kobiet w ciąży
 • zakrzepowe zapaleniem żył powierzchownych i zakrzepica żył głębokich (ZŻG)
 • ZPZ
 • przewlekła niewydolność żylna oraz przewlekłe zaburzenia żylne
 • angiodysplazja
 • obrzęki pooperacyjne, limfatyczne i pourazowe.

Powiązane produkty

Kompresjoterapia – przeciwwskazania

Pomimo licznych wskazania zastosowania kompresjoterapii kończyn dolnych, w niektórych sytuacjach takich jak:

 • siny, bolesny obrzęk kończyny,
 • stany zapalne skóry i tkanki podskórnej,
 • stany przebiegające ze znacznego stopnia niedokrwieniem kończyn dolnych np. zarostowe zapalenie kończyn dolnych, angiopatia cukrzycowa (w tych przypadkach wymagana jest konsultacja chirurgiczna)
 • reakcje alergiczne,

jej użycie jest przeciwwskazane.

Warto jednak podkreślić, że kompresjoterapia jest metodą nieinwazyjną to znaczy nie narusza ciągłości skóry i powoduje mniej potencjalnych powikłań niż terapia inwazyjna np. chirurgiczna.

Jak stosować kompresjoterapię?

Najważniejsze w tej metodzie leczenia jest prawidłowe dopasowanie opasek uciskowych medycznych do wymiarów kończyny dolnej konkretnego pacjenta. Aby dobrać właściwy rozmiar pończochy kompresyjnej rano lub po dłuższym odpoczynku w pozycji leżącej, noga pacjenta powinna być zmierzona w ściśle określonych punktach. Prawidłowo dobrana pończocha ułatwia odpływ żylny i chłonny w chorej kończynie i powoduje zwiększony przepływ krwi przez żyły układu głębokiego.

Każdy wyrób kompresyjny wywiera stopniowany ucisk na kończynę, jednostką miary tego ucisku są milimetry słupa rtęci (mmHg). Siła nacisku jest stopniowana i rozkłada się nierównomiernie na kończynie dolnej największa – w okolicy kostki, najsłabsza zaś na wysokości uda. Opaski uciskowe medyczne są standaryzowane, im wyższa klasa, tym mocniejszy ucisk generowany przez opaskę. Dzielimy je na 4 klasy:

 • kompresjoterapia 1 stopnia ucisku – lekki ucisk (18–21 mmHg) (m.in. podkolanówki uciskowe 1 stopnia)
 • kompresjoterapia 2 stopnia ucisku – średni ucisk (23–32 mmHg) (m.in. pończochy uciskowe 2 stopnia)
 • kompresjoterapia 3 stopnia ucisku – mocny ucisk (36–42 mmHg)
 • kompresjoterapia 4 stopnia ucisku  bardzo mocny ucisk (od 49 mmHg)

Zasady zakładania opatrunku uciskowego w kompresjoterapii

W leczeniu uciskowym umiejętne nałożenie bandaża lub medycznych opasek uciskowych wymaga odpowiedniego przeszkolenia, dlatego najlepiej jeżeli zakładane są one przez specjalistów. Przy zakładaniu opatrunku stopa trzymana jest prostopadle do podudzia. Potrzebne są dwa bandaże: jeden 8-centymetrowy, drugi 10-centymetrowy. Zakładany bandaż 8-cm powinien być lekko napięty, rozwijany od wewnętrznej strony stopy, zaczynając od podstawy palców, następnie poprzez piętę, staw skokowy, aż do początku łydki. Drugi bandaż jest wiązany tak, że zakrywa ostatnią warstwę pierwszego i skosami idzie aż pod kolano, cały czas dopasowując się do kształtu łydki.

W leczeniu chorób żył  powszechnie jest stosowana bielizna uciskowa w postaci skarpet uciskowych, podkolanówek, pończoch i rajstop kompresyjnych, które możemy nałożyć sami. Może ona pełnić funkcję profilaktyczną u osób obciążonych genetycznie lub wykonujących długotrwałe prace w pozycji siedzącej lub stojącej. Kiedy pełni funkcję leczniczą, jej dobór wymaga konsultacji z lekarzem, który określi stopień ucisku ewentualne przeciwwskazania i rodzaj dobranej bielizny uciskowej.

Pończochy są najbardziej wygodne dla chorego, ale ich prawidłowe stosowanie wymaga nabycia umiejętności jej zakładania i fachowej pomocy w początkowym okresie ich stosowania. We właściwym stosowaniu bielizny uciskowej u chorych może pomóc przeszkolony przez pielęgniarkę członek rodziny lub opiekun.

Bardzo istotne jest to, aby podkolanówki czy pończochy zakładać wcześnie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, a więc w tej porze dnia, kiedy nogi są najmniej opuchnięte. Jeżeli nałożymy je później na opuchniętą nogę to po prostu nie spełnią swej roli. Po nałożeniu należy wygładzić wszystkie zmarszczki i fałdy, trzeba tez pamiętać, aby podkolanówki nie podciągać zbyt wysoko, za zagięcie stawu.

Ile godzin dziennie trzeba nosić pończochy uciskowe? Kiedy nosić rajstopy uciskowe?

To zależy od rodzaju zastosowanej kompresjoterapii, w tym przypadku należy słuchać się zalecenie lekarza lub wykwalifikowanego personelu medycznego. W większości przypadków zakładamy je wcześnie rano i nosimy aż do udania się na nocny spoczynek. Istotne jest również właściwe ich założenie, gdyż nieprawidłowe ułożenie może przyniesie nam więcej szkody niż pożytku. Trzeba unikać w ciągu dnia tworzenia fałd i zagnieceń, gdyż może to utrudniać, zamiast ułatwiać przepływ krwi.

A czy można spać w pończochach na żylaki? Niekoniecznie, gdyż większość producentów rekomenduje zdejmowanie ich przed snem.

Należy pamiętać też o tym, że rajstopy uciskowe na żylaki nie zastąpią w pełni leczenia, ale mogą je wspomóc. Dlatego w przypadku wystąpienia problemów z krążeniem w kończynach dolnych, należy pilnie skonsultować się lekarzem specjalności flebologicznej lub chirurgiem naczyniowym.
 1. Rola wyrobów kompresyjnych w terapii obrzęków limfatycznych kończyn dolnych, https://www.centrumflebologii.pl/pliki/Artykul/1160_rola-wyrobow-kompresyjnych-w-terapii-obrzekow-limfatycznych-konczyn-dolnych.pdf, dostęp: 24.11.2022.
 2. Wytyczne postępowania klinicznego, https://ptchn.com.pl/wp-content/uploads/2018/12/Wytyczne-postepowania-klinicznego-Europejskiego-Towarzystwa-Chirurgii-Naczyniowej.pdf, dostęp: 24.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij