mężczyna trzyma się za bolący bark
Mateusz Burak

Żebro szyjne – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja

Żebro szyjne występuje w górnej części klatki piersiowej i jest wadą wrodzoną. Usytuowane jest pomiędzy siódmym kręgiem szyjnym a pierwszą parą żeber. Jak dokładnie się objawia? W jaki sposób można je leczyć?

Żebro szyjne – charakterystyka, przyczyny

Żebro szyjne jest wadą wrodzoną. W połączeniu z nieprawidłową postawą ciała, która charakteryzuje się najczęściej protrakcją głowy oraz barków, może doprowadzać do pewnego rodzaju traumatyzacji. Mowa tutaj o zespole górnego otworu klatki piersiowej, z ang. thoracic outlet syndrome (TOS). Pod tym pojęciem opisuje się zaburzenia występujące wtedy, gdy naczynia krwionośne lub struktury nerwowe zlokalizowane w przestrzeni pomiędzy obojczykiem a pierwszym żebrem poddawane są kompresji. Może to powodować bardzo nieprzyjemne objawy.

Do najczęstszych przyczyn zespołu górnego otworu klatki piersiowej – poza zespołem Naffzigera – zalicza się wypadki komunikacyjne, powtarzalne urazy i kontuzje wywołane wykonywaniem czynności zawodowych oraz uprawianiem sportu wyczynowo.

Żebro szyjne – objawy

Istnieją trzy typy zespołu górnego otworu klatki piersiowej. Pierwszy z nich to typ neurogenny, w którym dochodzi do ucisku struktur splotu ramiennego. Kolejne dwa charakteryzują się odpowiednio kompresją naczyń żylnych lub naczyń tętniczych. Istnieją przypadki, w których dochodzi do ucisku wszystkich wymienionych struktur jednocześnie. Objawy TOS mogą różnić się w zależności od opisywanych wyżej typów.

Charakterystyczne dolegliwości w sytuacji ucisku elementów układu nerwowego to:

 • drętwienie, mrowienie w obrębie kończyn górnych, które może rozprzestrzeniać się nawet do palców,
 • ból w obrębie szyi, ramion oraz rąk.

Jeśli kompresji podlegają naczynia żylne, możemy zaobserwować:

 • zaburzenia ukrwienia w postaci zasinienia rąk,
 • bolesność oraz obrzęk ramienia,
 • pojawiające się zmiany o charakterze zakrzepowym w obrębie naczyń żylnych, zlokalizowanych w górnej części ciała,
 • duża męczliwość kończyn górnych podczas aktywności,
 • blednięcie jednego lub kilku palców ręki,
 • wyczuwalny, pulsujący guzek w okolicy obojczyka.

Oznaki ucisku naczyń tętniczych to:

 • zimne palce, ręce, ramiona,
 • dolegliwości bólowe ręki oraz ramion,
 • sinica w obrębie ręki,
 • osłabiony puls lub nawet brak tętna w obrębie dotkniętego schorzeniem ramienia.
Dolegliwości mogą przyjmować różny stopień nasilenia. Ich ilość – podobnie jak intensywność – jest uzależniona od rodzaju uciśniętych struktur, przyczyny powstania oraz stopnia zaawansowania schorzenia.

Powiązane produkty

Zespół żebra szyjnego – diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Żeby móc postawić właściwą diagnozę, niezbędne są: wywiad, badanie fizykalne oraz dodatkowe testy i obrazowanie. W celu precyzyjnej oceny ryzyka występowania ewentualnych problemów naczyniowych lekarz wykorzystuje najczęściej badanie USG. Zdjęcie rentgenowskie pozwala na wykrycie anomalii w postaci dodatkowego żebra zwanego szyjnym lub też ułatwia wykluczenie innych schorzeń o podobnej symptomatologii. Badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego z podaniem środka kontrastowego pozwalają w tym przypadku precyzyjnie zlokalizować miejsce zaburzeń przepływu krwi. Inne rodzaje badań to flebografia, arteriografia oraz badanie mięśni EMG.

Sposoby postępowania leczniczego podzielono na zachowawcze oraz operacyjne. W pierwszym przypadku stosuje się fizjoterapię. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie kończyn górnych, aby poprawić zakres ruchomości, otworzyć ujście klatki piersiowej i wpłynąć na reedukację postawy ciała. W miarę upływu czasu, przy systematycznych ćwiczeniach, dochodzi do odbarczenia struktur naczyniowo-nerwowych.

Leczenie zespołu Naffzigera obejmuje także stosowanie leków przeciwbólowych, zwiotczających mięśnie, aby w konsekwencji spotęgować zmniejszenie nacisku na wymienione wcześniej struktury.

Jeśli zdiagnozowano obecność materiałów zakrzepowych, konieczne jest wdrożenie leków trombolitycznych, czyli takich, które ułatwiają rozpuszczanie skrzepów. W dalszej kolejności mogą zostać przepisane farmaceutyki wykazujące działanie przeciwzakrzepowe, aby uniemożliwić powstawanie nowych zakrzepów.

Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku braku skuteczności procedur zachowawczych. Podobnie jest w momencie, gdy objawy ciągle się nasilają lub pojawiają się postępujące zaburzenia neurologiczne. Operację wykonuje zazwyczaj chirurg naczyniowy. Wiąże się ona z ryzykiem powikłań w postaci uszkodzenia splotu ramiennego.

Należy pamiętać, że nawet po zabiegu istnieje ryzyko nawrotu objawów.

Operacja nazywana jest dekompresją ujścia klatki piersiowej. W zależności od przyczyny dokonuje się usunięcia dodatkowego żebra, ewakuacji materiału zakrzepowego z naczynia, wymiany uszkodzonego fragmentu naczynia tętniczego, wykonując przeszczep z innej części ciała lub stosując protezę naczyniową.

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – zapobieganie 

Jeśli istnieje ryzyko ucisku opisywanych struktur klatki piersiowej, należy przede wszystkim unikać czynności, które mogłyby nasilać objawy. Są to: podnoszenie ciężkich przedmiotów, wykonywanie monotonnych, powtarzalnych wzorców ruchowych. Bardzo ważne jest unikanie asymetrycznego obciążania barków i ramion w postaci noszenia ciężkich toreb na jedno ramię.

Dodatkowo istotne są codzienne ćwiczenia, które mają za zadanie rozciąganie i wzmocnienie mięśni kończyn górnych oraz klatki piersiowej.

W przypadku występowania nadwagi znaczenie będzie miała redukcja masy ciała oraz zbilansowana dieta. Pomoże to zmniejszyć nacisk na struktury nerwowo-naczyniowe, odbarczyć je i tym samym złagodzić ewentualne symptomy lub im zapobiegać.

 1. J. E. Kuhn, G. F. Lebus, J. E. Bible, Thoracic outlet syndrome, Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons, nr 23 2015.
 2. S. Povlsen, B. Povlsen, Diagnosing Thoracic Outlet Syndrome: Current Approaches and Future Directions, Diagnostics (Basel), nr 20 2018.
 3. J. Peek, C. G. Vos, C. Ünlü, H. D. van de Pavoordt, P. J. van den Akker, J. P. M. de Vries, Outcome of Surgical Treatment for Thoracic Outlet Syndrome: Systematic Review and Meta-Analysis, Annals of Vascular Surgery, nr 40 2017.
 4. J. Y. Park, K. S. Oh, H. Y. Yoo, J. G. Lee, Case report: Thoracic outlet syndrome in an elite archer in full-draw position, Clinical Orthopaedics and Related Research, nr 471 2013.
 5. M. R. Jones, A. Prabhakar, O. Viswanath i in., Thoracic Outlet Syndrome: A Comprehensive Review of Pathophysiology, Diagnosis, and Treatment, Pain and Therapy, nr 8 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij