drzemiące dziecko
Arkadiusz Dąbek

To mózg małego dziecka, a nie wiek decyduje o drzemce – tak sugerują najnowsze badania

Drzemka dziecka niesie wiele korzyści dla jego rozwoju. Podczas drzemania mózg utrwala wspomnienia. Dlaczego więc część dzieci sama rezygnuje z drzemki? Według nowej teorii chodzi o dojrzałość hipokampa.

W kontekście dziecięcej drzemki stawia się pytanie: dlaczego część dzieci smacznie śpi każdego popołudnia wręcz jak w zegarku, a tymczasem inne odpuszczają drzemanie nawet już w wieku 3 lat? Myślą o tym zarówno sami rodzice, jak i naukowcy. Ci ostatni znaleźli odpowiedź.

Drzemka dziecka – dlaczego nie zależy od wieku?

Według nowych studiów na ten temat okazuje się, że rzecz nie tkwi w wieku, ale w mózgu. Publikacja ukazała się na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Badacze opracowali nowatorską koncepcję, według której regularne drzemki przynoszą korzyści dla dzieci w wieku przedszkolnym. Ta teoria naukowa sprzęga ze sobą mechanizmy bioregulacyjne, leżące u podstaw „wyrastania z drzemek”, skupiając się na obszarze pamięci mózgu (hipokampie).

Ekspertka prowadząca badania podkreśla znaczenie rutynowych drzemek i potwierdza intuicyjne przekonanie wielu ludzi, że odpuszczenie tego wypoczynku przez małe dzieci zasadnie budzi wątpliwości. Wyjaśnia problem w następujący sposób, otóż gdy dzieci drzemią, utrwalają wspomnienia (emocjonalne i deklaratywne). Obawa przed utratą tego czasu, w którym zachodzi swoisty proces przyswajania informacji, jest zrozumiała.

Rola hipokampu podczas drzemki dziecka

Hipokamp jest krótkoterminowym miejscem przechowywania wspomnień, zanim trafią one do długoterminowego magazynu w korze mózgowej. Drzemki służą do ich przetwarzania. U przedszkolaków nierozwinięty jeszcze hipokamp szybciej osiąga limit kumulowanych wspomnień, które mogłyby zostać odłożone w pamięci podręcznej. Wówczas wyzwala się mechanizm generujący zwiększoną potrzebę snu – dzieci stają się senne.

Drzemka pozwala na odpowiednie rozmieszczenie nowych wspomnień, czyli magazynowanie ich w korze mózgowej. W efekcie zostaje zwolnione miejsce w hipokampie. Badaczka porównuje rozwijający się hipokamp do wiadra o różnej wielkości. Ekspertka stosuje tę metaforę w celu wyjaśnienia problemu – niedojrzały hipokamp to małe wiadro, które zapełnia się po brzegi, aż część wspomnień wylewa się i zostaje zapomniana. Dotąd funkcjonowało przekonanie, że dzieci spędzające wiele czasu na drzemkach mają mniej rozwinięty obszar pamięci mózgu.

Natomiast gdy hipokamp jest bardziej rozwinięty, może dojść do tego, że metaforyczny pojemnik uzyska odpowiednią wielkość i w konsekwencji dzieci nie będą potrzebowały drzemek. Naukowcy są zdania, że zmagazynowanie wspomnień nastąpi z końcem dnia w czasie snu nocnego.

Powiązane produkty

Czy należy wymuszać rezygnację z drzemki?

Co do kwestii zapewnienia wszystkim przedszkolakom drzemki badacze zachęcają, aby dbać o ten dobry nawyk. Część dzieci bowiem wciąż przepracowuje wspomnienia w ten sposób, reszta zaś może nie mieć już tej potrzeby.

Jednakże w celu rozwinięcia tej koncepcji należy przeprowadzić tzw. badania podłużne. Chodzi w nich o prześledzenie rozwoju dzieci w czasie i ocenę fizjologii snu, rozwoju strukturalnego i funkcjonalnego, a także zmian pamięci w procesie wyrastania z drzemek. Obecnie materiał badawczy dowodzi, że drzemka pełni ważną funkcję w rozwoju przedszkolaków. Rezygnacja z niej na siłę mogłaby skutkować problemami w zapamiętywaniu oraz uczeniu się przez przechowywanie wspomnień.

  1. University of Massachusetts Amherst, Young child's brain, not age, determines nap transitions, research suggests, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/10/221024153607.htm, [dostęp:] 25.10.2022.
  2. R. M. C. Spencer, T. Riggins, Contributions of memory and brain development to the bioregulation of naps and nap transitions in early childhood, „The Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS)” nr 119 (44) 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij