betulina w kosmetykach
Joanna Orzeł

Betulina – właściwości i zastosowanie

Betulina to związek zawarty między innymi w korze drzew. W badaniach in vitro i in vivo wykazuje niesamowite właściwości: od antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych po przeciwnowotworowe. Intensywne studia nad tym związkiem chemicznym nadal trwają. Co wiemy o betulinie? Czy ma potencjał, aby zostać okrzyknięta lekiem na raka? Czy wykazuje inne interesujące właściwości? Sprawdziliśmy.

Podobno natura wyposażyła nas w leki na wszelkie dotykające ludzi choroby. Jedyny szkopuł to wiedza, które substancje, w jakiej postaci i w jakiej dawce wywołają pożądany, uzdrawiający efekt terapeutyczny. Niestety nie dysponujemy gotową instrukcją obsługi leków pochodzenia naturalnego. Musimy sobie ją samodzielnie opracować metodą prób i błędów. Niemniej jednak od zarania dziejów ludzkość korzysta z dobrodziejstw naturalnych remediów. Bogactwem cennej wiedzy dysponuje medycyna ludowa praktykowana w każdym zakątku naszego świata. Rozwój nauki pozwala weryfikować wierzenia i podania praktyków tej sztuki na drodze rzetelnych badań. Dzięki nim jesteśmy w stanie wskazać poszczególne substancje lecznicze odpowiedzialne za właściwości prozdrowotne np. ziół. Jedną z takich substancji jest betulina.

Betulina – co to za substancja?

Z chemicznego punktu widzenia betulina jest zaliczana do terpenów – związków organicznych o charakterystycznej, podzielnej przez pięć liczbie atomów węgla w podstawowym szkielecie cząsteczki chemicznej.

Betulina jest substancją pochodzenia naturalnego. Znajdziemy ją między innymi w korze leszczyny, grabu, olchy, a przede wszystkim brzozy. Po raz pierwszy wyizolowana została właśnie z kory brzozy przez rosyjskiego chemika i farmaceutę pod koniec XVIII w. Do dzisiaj główna droga pozyskania tego składnika aktywnego to ekstrakcja z kory dwóch gatunków brzozy – brodawkowatej i omszonej. Przyczyną tego jest wysoka zawartość (do 30% suchej masy) betuliny w korze brzozy. To właśnie zgromadzona w komórkach budulcowych kory betulina nadaje charakterystyczny biały kolor pniom i gałęziom tych drzew.

Choć badania naukowe nad właściwościami betuliny mogły być rozpoczęte dopiero po jej izolacji z materiału roślinnego, właściwości kory brzozy oraz naparu z niej sporządzanego były opisywane w fachowej literaturze i ludowych podaniach na długo przed XVIII wiekiem. Aktualnie betulina i jej pochodne są jednymi z najintensywniej badanych składników pochodzenia roślinnego. 

Właściwości betuliny

W postaci czystej betulina jest białym ciałem stałym o słabej rozpuszczalności w wodzie. Lepiej rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych jak aceton, dichlorometan czy chloroform. Z tego powodu wymienione rozpuszczalniki są używane do przemysłowej ekstrakcji betuliny z surowca roślinnego. Ze względu na niską rozpuszczalność w wodzie betulina może wykazywać niską biodostępność. Prowadzone są badania nad modyfikacjami betuliny, które zwiększą rozpuszczalność tych składników aktywnych.  

Betulina wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działa antyoksydacyjnie, co sprawia, że ma szeroki potencjał aplikacyjny, gdyż wiele chorób i schorzeń jest wywoływanych przez nadmierną ilość wolnych rodników w naszym organizmie. Ma działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Wykazuje również wpływ hepatoprotekcyjny – czyli ochronny w stosunku do wątroby – oraz przeciwkamiczy – broni kanaliki nerkowe przed gromadzeniem się złogów kamieni moczowych, czyli kamicy nerkowej. Jakie jeszcze właściwości ma botulina? Spowalnia biosyntezę cholesterolu i kwasów tłuszczowych, dzięki czemu działa przeciwmiażdżycowo.

Pochodna betuliny naturalnie występująca z nią np. w korze brzozy wykazuje również działanie przeciwwirusowe (np. w stosunku do wirusów HIV czy opryszczki).

Sama betulina jest substancją niewywołującą reakcji alergicznych i podrażnień. Jest wręcz składnikiem, który wspomaga organizm w zwalczaniu efektów alergii, hamując wyrzut histaminy. Sprawdza się także w codziennej pielęgnacji skóry dzięki właściwościom nawilżającym, jak i w pielęgnacji ran, działając przeciwzapalnie.    

Z dostępnych wyników wiemy, że w badaniach in vitro betulina wykazała aktywność przeciwnowotrową w stosunku do komórek raka płuc, trzustki, żołądka. Jej naturalna pochodna – kwas betulinowy – wykazuje również aktywność przeciwnowotworową w stosunku do komórek czerniaka, glejaka, piersi, prostaty, jajnika i innych.

Zarówno betulina, jak i kwas betulinowy wykazują niższą cytotoksyczność w porównaniu z rutynową metodą leczenia raka – chemioterapią. Oznacza to, że ich działanie skupia się głównie na uśmiercaniu komórek nowotworowych z pominięciem zdrowych komórek chorego organizmu. Badania in vivo, prowadzone np. na modelach mysich, potwierdzają skuteczność terapii z betuliną i jej pochodnymi. Analizy w kierunku stosowania tych substancji jako pełnoprawne, dopuszczone do użycia przez organy nadrzędne leki przeciwnowotworowe, są jeszcze na niskim poziomie zaawansowania. Niemniej jednak wysoki potencjał, jaki ze sobą niosą dla wielu chorych, sprawia, że ich intensywność jest obiecująco wysoka.

Betulina – zastosowanie

Betulina oraz wyciągi z kory brzozy znajdują wiele zastosowań praktycznych. Dzięki działaniu przeciwhistaminowemu znajdziemy je w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej. Betulina dodawana jest do kremów (np. krem brzozowy czy rokitnikowy lub nagietkowy z betuliną), balsamów czy pomadek. Jest składnikiem używanym w produkcji preparatów przeciw wypadaniu włosów np. szamponów, balsamów czy wcierek. Jest na tyle łagodnym składnikiem, że znajdziemy ją również w formułach kosmetyków przeznaczonych dla dzieci np. kremów czy oliwek.

Sprawdź: Kosmetyki naturalne na DOZ.pl
Preparaty z betuliną (maści i mazidła) znalazły też zastosowanie w pielęgnacji ran np. po zabiegach laserowych czy trądziku.

Na rynku brak jest leków z betuliną lub jej pochodnymi. Powodem takiej sytuacji jest niewystarczająca ilość badań klinicznych niezbędna do zarejestrowania tego typu preparatów. Obserwując jednak działania naukowców, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości będą one osiągalne dla szerokiego grona pacjentów.

Dostępne są natomiast suplementy diety zawierające korę brzozy lub wyciąg z kory brzozy przeznaczone do stosowania wewnętrznego. W sklepach znajdziemy także olejek eteryczny z brzozy do inhalacji (aromaterapii), którego właściwości wspomagają odporność naszego organizmu np. podczas infekcji dróg oddechowych. Betulina jest także obecna w zdobywającym coraz większą popularność napoju – soku z brzozy.

Betulina – stosowanie

Stosując kosmetyki zawierające betulinę, powinniśmy podążać za wskazówkami producenta. W przypadku suplementów diety częstotliwość przyjmowania kapsułek, naparów czy tabletek zwierających ją w swoim składzie powinna być dostosowana do zaleceń znajdujących się na opakowaniu. W przypadku inhalacji wystarczy nanieść kilka kropli na kawałek materiału i oddychać nasyconym olejkiem powietrzem lub rozprowadzić go w pomieszczeniu z użyciem dyfuzora. Nie należy olejku wlewać do nebulizatorów, gdyż może zepsuć mechanizm rozpylający.

Betulina – przeciwwskazania i skutki uboczne

Czysta betulina i wiele jej pochodnych są składnikami nietoksycznymi dla organizmu, co sprawia, że mogą być stosowane w sposób bezpieczny. Jak każdy składnik aktywny mogą wywoływać niepożądane reakcje u osób szczególnie wrażliwych.  

Preparaty z betuliną produkowane jako wyciągi z kory brzozy mogą wywoływać silniejsze reakcje niepożądane. Powinny ich unikać osoby wykazujące wrażliwość np. na pyłki brzozy. 
  1. A. Hordyjewska, A. Ostapiuk, A. Horecka, Betulin and betulinic acid in cancer research, „Journal of Pre-Clinical and Clinical Research”, nr 12 (2) 2018.
  2. K. Czuba, Betulina i jej pochodne - prekursorami nowych preparatów leczniczych, „laboratoria.net” [online] http://laboratoria.net/artykul/16209.html, [dostęp:] 05.05.2022.
  3. G A Tolstikov, i in., Betulin and Its Derivatives, Chemistry and Biological Activity, „Chemistry for Sustainable Development”, nr 13 (129) 2005.
  4. T. Jing-Jie, i in., Inhibition of SREBP by a Small Molecule, Betulin, Improves Hyperlipidemia and Insulin Resistance and Reduces Atherosclerotic Plaques, „Cell Metabolism”, nr 13 (1) 2011.
  5. A. Kozioł, E. Garasińska-Pryciak, Biologiczna aktywność betuliny i zastosowanie w kosmetyce, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 (5) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl