Lamptop na ktorym leżą próbki krwi, maseczka i megafon
Arkadiusz Dąbek

Mity o raku – zioła, słodziki i smartfony. Czy rakiem można się zarazić?

WHO podkreśla, że wiele nowotworów można wyleczyć, o ile zostaną wcześnie wykryte i odpowiednio leczone. Rak to najczęstsza przyczyna zgonów na całym świecie i wokół której narosło wiele mitów. Są to niebezpieczne zjawiska, ponieważ mogą zaważyć na skuteczności leczenia przeciwnowotworowego i powrocie do zdrowia.

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2020 roku rak był powodem 10 milionów zgonów na całym świecie. Najczęściej notowanymi nowotworami są rak piersi, płuc, okrężnicy, odbytnicy i prostaty. Około 30 proc. zachorowań na raka jest wywołana paleniem tytoniu i złą dietą, z kolei nadużywanie alkoholu, nadwaga i otyłość to przyczyna około 5 proc. raków.  Nie bez znaczenia jest niska aktywność fizyczna i rodzaj wykonywanej pracy zawodowej.

Rak i nowotwór to to samo – MIT

Rak i nowotwór to dwa pojęcia, które są często niesłusznie lub nieprecyzyjnie traktowane jak pojęcia tożsame. Rak to inaczej nowotwór złośliwy, ale nie każdy nowotwór to rak, ponieważ istnieją także nowotwory, które nie mają charakteru złośliwego – guzy łagodne. Nowotwór złośliwy, inaczej guz złośliwy, jest zdolny do ciągłego rozrostu, dając przerzuty w innych narządach czy układach. Nowotwory niezłośliwe nie przerzutują, a rosną miejscowo. Guzy miejscowe – łagodne – leczy się najczęściej poprzez wykonanie operacji chirurgicznej.

Rak to wyrok śmierci – MIT

Rak nie jest wyrokiem śmierci. Owszem statystyki związane z rakiem bywają zatrważające, niemniej rak nie zawsze jest chorobą śmiertelną. Z roku na rok jest coraz lepiej rozumianą chorobą, skuteczniej leczoną i wcześniej wykrywaną, co zwiększa szansę pacjentów na powrót do zdrowia. Dla przykładu w 2019 roku udało się wyleczyć z raka prawie 17 mln ludzi,  a w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 40 lat udało się podwoić wskaźnik przeżywalności. Bardzo wiele zależy od systemów opieki zdrowotnej i wdrożonych programów profilaktycznych. Ponadto rak to choroba, która dotyka wielu narządów i układów w różny sposób. We wspomnianej już Wielkiej Brytanii wskaźnik przeżycia związany z rakiem jądra wynosi 98%, podczas gdy wskaźnik przeżywalności dla raka trzustki to nieco ponad 1%.

Powiązane produkty

Rak jest chorobą, którą można się zarazić – MIT

Rak nie jest chorobą zakaźną. Nie można się nim zarazić od drugiej osoby. Należy jednak wspomnieć o czynnikach wywołujących raka, które mogą być przenoszone drogą płciową. Do tych czynników zaliczono wirusa HPV, który odpowiada za około 80% raków szyjki macicy oraz wirusy HBV i HCV – czynnik ryzyka marskości wątroby, związanej z rakiem wątrobowokomórkowym.  Rak szyjki macicy i rak wątroby nie są zakaźne, ale wirusy wpływające na ich rozwój mogą być zakaźne.

Sztuczne słodziki i telefony komórkowe wywołują raka – MIT

Nie udało się dotychczas udowodnić bezpośredniego wpływu słodzików i telefonów komórkowych na rozwój chorób o podłożu nowotworowym. Krajowy Instytut Onkologiczny (NCI, ang. National Cancer Institute) w USA wyjaśnia, że łączenie kwestii słodzików z rakiem mogło wyniknąć ze wczesnych badań nad cyklaminianem (słodzik), który w połączeniu z sacharyną powodował raka pęcherza u zwierząt laboratoryjnych. Inne wyniki sugerowały także choroby wątroby i deformacje płodów. Świat usłyszawszy o wynikach badań podstawowych, nie usłyszał jednak, że kolejne, dokładniejsze badania nie wykazały wyraźnych związków między słodzikami a rakiem.

Nie istnieją także dowody, które potwierdziłyby jednoznacznie wpływ telefonów komórkowych na rozwój raka. Urządzenia te emitują promieniowanie o częstotliwości radiowej, w formie promieniowania niejonizującego, które nie większa ryzyka zachorowania na raka. Szkodliwy wpływ na komórki ma promieniowanie jonizujące, na które szczególnie wrażliwy jest gruczoł tarczowy i szpik kostny. 

Zioła mogę wyleczyć raka – MIT

Nie ma wiarygodnych źródeł, które potwierdziłyby, że istnieje skuteczny ziołowy lek czy inny ziołowy produkt, który byłby efektywny w walce z rakiem. NCI zwraca uwagę, że określenie „naturalne” nie musi również oznaczać, że jest bezpieczne. Szczególnie w tak istotnym temacie, jakim jest leczenie onkologiczne. Istnieją przypadki, w których ziołowe suplementy nie pomogą, a mogą nawet zaszkodzić zdrowiu pacjenta. Dla przykładu często podaje się zioło o nazwie kava kava (pieprz metystynowy) używane jako środek pomagający się wyciszyć w sytuacjach niepokoju, który jednocześnie może powodować uszkodzenia wątroby. Z kolei dziurawiec może sprawić, że niektóre leki przeciwnowotworowe nie będą działać tak dobrze, jak powinny. Każdy zażywany w trakcie terapii przeciwnotowotorej preparat powinien być koniecznie zgłoszony onkologowi prowadzącemu, który najlepiej oceni, czy pacjent nie wyrządza sobie tzw. niedźwiedziej przysługi, lecząc się lub wspomagając na własną rękę.

 1. Cancer, www.who.int, [online], https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cancer, [dostęp:] 6.04.2022.
 2. Newman T., Medical myths: All about cancer, www.medicalnewstoday.com, [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/medical-myths-all-about-cancer#7.-Herbal-medicines-can-cure-cancer [dostęp:] 6.04.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij