pistacje
Maria Brzegowy

Pistacje – charakterystyka, wartości odżywcze i właściwości. Kto powinien po nie sięgać?

Orzechy pistacjowe to jedne z najsmaczniejszych orzechów. Należą też niestety do grupy drogich produktów, stąd rzadziej pojawiają się w naszej codziennej diecie. Jak dużo należy ich jeść, aby skorzystać z cennych walorów? Jakie wartości odżywcze i właściwości posiadają pistacje?

Pistacje – charakterystyka i występowanie

Pistacje to orzechy drzewa pistacjowego (łac. Pistacia vera L.), prawdopodobnie wywodzące się z Bliskiego Wschodu. Pod względem botanicznym należą do pestkowców, a ich częścią jadalną są pestki. W Polsce mamy dostęp jedynie do pistacji importowanych, gdyż nie są one uprawiane u nas na szeroką skalę.

Pistacje – wartości odżywcze, kcal i IG

Pistacje należą do produktów bogatych w różnorodne składniki odżywcze. Stanowią bardzo dobre źródło białka roślinnego, co może być szczególnie ważne dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Podobnie jak wszystkie inne orzechy pistacje charakteryzują się wysoką kalorycznością – ich wartość energetyczna wynosi ok. 560 kcal na 100 g produktu.

100 g pistacji dostarczy również 20 g białka, 45 g tłuszczów, 27 g węglowodanów oraz ok. 10 g błonnika pokarmowego.

Pistacje charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym (IG = 15).  Ze względu na ich wysoką kaloryczność zaleca się spożywanie ok. jednej do dwóch garści dziennie, czyli średnio 30 g – chyba że zwiększona wartość energetyczna diety jest dla danej osoby pożądana.

Polecane dla Ciebie

Pistacje – co zawierają?  

Prócz wyżej wymienionych makroskładników pistacje dostarczają szeregu innych związków mających bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Pistacje są dobrym źródłem witamin (zwłaszcza witaminy B6, B1, C, E oraz K), składników mineralnych (w tym fosforu, potasu, manganu, miedzi, żelaza, cynku, magnezu), a także takich związków jak: luteina, karotenoidy, kwasy fenolowe, flawonoidy oraz antocyjany. Pistacje wyróżniają się również wysoką zawartością fitosteroli oraz γ-tokoferoli. 

Czy pistacje są zdrowe?  

Pistacje mogą wywierać pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ze względu na korzystny profil kwasów tłuszczowych mogą przykładowo obniżać ryzyko wystąpienia chorób o charakterze sercowo-naczyniowym, w tym nadciśnienia tętniczego krwi, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Wpływają również na obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, a także frakcji LDL i triglicerydów, co również zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby. Ponadto – dzięki obecności polifenoli – wykazują działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. Niski indeks glikemiczny sprawia też, że będą dobrym elementem diety cukrzyków czy insulinoopornych.  

Badania wykazują również korzystny wpływ jedzenia pistacji na zmniejszenie odczucia głodu, co może przekonać do ich spożycia także i osoby na diecie redukcyjnej (choć w rozsądnych ilościach, ok. 15–30 g dziennie). 

Wzbogać swoją dietę o produkty superfoods.

Zdaniem niektórych badaczy pistacje mogą wspomóc łagodzenie objawów menopauzy.

Czy można jeść pistacje w ciąży?

Jedzenie zarówno pistacji, jak i innych orzechów jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ze względu na zawartość zdrowych tłuszczy oraz obecność wielu składników mineralnych i witamin mogą one wzbogacić dietę przyszłej mamy.

Pistacje w kuchni – jak często je jeść? Co można z nich zrobić?  

Pistacje odznaczają się szerokim zastosowaniem w kuchni. Mogą być zjadane solo – zarówno jako przekąska, jak i również w kompozycji z rozmaitymi daniami na słodko albo słono. Sprawdzą się jako dodatek do koktajli, owsianek, ciast i wypieków. Mogą być świetnym elementem sosu do ryby, pasty do pieczywa, posypki do makaronu i wielu innych potraw.

Pistacje zaliczane są do grupy silnych alergenów, dlatego osoby ze stwierdzoną alergią lub nietolerancją na ten składnik nie powinny włączać ich do swojej diety. Niepożądane objawy mogące pojawić się po ich spożyciu obejmują m.in.: duszności, wymioty, wysypkę skórną albo świąd.

Zdrowe przepisy z pistacjami

Sałatka z gruszką, fetą, pistacjami i dressingiem miodowo-musztardowym

Składniki:

  • dowolny mix sałat – garść,
  • ser feta – 40 g,
  • pistacje – 15 g,
  • gruszka – 1 sztuka,
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka,
  • miód – 1 łyżeczka,
  • musztarda – 1 łyżeczka,
  • sok cytrynowy do smaku,
  • pieczywo.

Przygotowanie: Sałatę ułóż na talerzu, następnie dodaj gruszkę oraz fetę pokrojoną w kostkę. Posyp wszystko pokruszonymi pistacjami. Przygotuj sos na bazie oliwy z oliwek, musztardy, miodu i soku z cytryny, polej nim sałatkę. Podawaj z grzankami z pieczywa.

Spaghetti z pastą i kruszonką pistacjową

Składniki:

  • pistacje – 40 g,
  • oliwa z oliwek – 1 łyżka,
  • makaron spaghetti z pełnego ziarna,
  • zielony pieprz,
  • rozmaryn,
  • świeży tymianek,
  • sól.

Pistacje zmiksuj, pozostawiając trochę większych kawałków. Dodaj listki tymianku, rozgnieciony w moździerzu pieprz i rozmaryn, wymieszaj z oliwą. Odcedzony makaron przełóż do miski, dodaj przygotowaną pastę pistacjową. Całość dokładnie wymieszaj i przełóż na talerze. Posyp resztą pistacji.

  1. Z. Li i in., Pistachio nuts reduce triglycerides and body weight by comparison to refined carbohydrate snack in obese subjects on a 12-week weight loss program, „Journal of American College of Nutrition”, nr 29 (3) 2010.
  2. M. Fantino, F. Bellisle, Daily consumption of pistachios over 12 weeks improves dietary profile without increasing body weight in healthy women: A randomized controlled intervention, „Appetite”, nr 144 2020.
  3. A. Shakerardekan i in., Development of Pistachio (Pistacia vera L.) spread, „Journal of Food Science”, nr 78 (3) 2013
  4. G. Mandalari i in., Pistachio Nuts (Pistacia vera L.): Production, Nutrients, Bioactives and Novel Health Effects, „Plants”, nr 11 (1) 2021.
  5. M. L. Dreher, Pistachio nuts: composition and potential health benefits, „Nutrition Reviews”, nr 70 (4) 2012.
  6. P. Hernández-Alonso, M. Bulló, J. Salas-Salvadó, Pistachios for Health, „Nutrition Today”, nr 51 (3) 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Roztocza kurzu domowego wywołujące alergię – jak sobie z nimi radzić?

    Objawy związane z alergią na roztocza kurzu domowego są najbardziej odczuwalne w okresie jesienno-zimowym, który dla większości alergików jest czasem wytchnienia związanym z przekwitnięciem roślin. Charakterystyczne dla alergii na roztocza jest również nasilanie się dolegliwości w trakcie zamiatania i ścierania kurzu.

  • 5 zasad grillowania bez problemów z trawieniem

    Wraz z nadejściem wyższych temperatur coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Przy tej okazji często decydujemy się na przygotowanie i zjedzenie posiłku w ogrodzie, w towarzystwie zaproszonych gości. Największą popularnością cieszą się potrawy przyrządzane na grillu. Czy możemy przygotować potrawy grillowane, które będą wyglądać apetycznie, smakować gościom i jednocześnie nie będą szkodziły ich zdrowiu?

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jak obliczyć ilość promili po spożytym alkoholu?

    Alkohol rozluźnia ciało, wprowadza w błogi stan relaksu i radości. Nic dziwnego, że dla wielu osób jest to niezbędny element udanej zabawy czy spotkania ze znajomymi. Mając jednak na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, warto wiedzieć, jak szybko organizm metabolizuje wypity alkohol. Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim skrajna nieodpowiedzialność.

  • Piramida Maslowa – co to jest?

    Piramida Abrahama Maslowa to jedna z najpopularniejszych koncepcji odnoszących się do mechanizmu zaspokajania ludzkich potrzeb. Hierarchia potrzeb Maslowa została rozpowszechniona na całym świecie i do dziś znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Według amerykańskiego psychologa każdy człowiek ma pięć podstawowych potrzeb, które determinują jego codzienne funkcjonowanie. Co wchodzi w skład piramidy Maslowa?

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

  • Terapia tańcem (choreoterapia) – na czym polega?

    Choreoterapia, czyli terapia tańcem, stosowana jest zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych, zdrowych i chorych. Na czym polega? Jakie korzyści z niej wynikają?

  • Dzień Dziecka – pomysły na zdrowe prezenty dla dzieci

    Na Dzień Dziecka nasi milusińscy czekają przez cały rok. Nieważne, czy mają lat kilka, czy kilkanaście – każdy cieszy się z perspektywy otrzymania wymarzonego prezentu. Obdarowujący prezentowych inspiracji szukają z reguły w sklepach z zabawkami. Spójrzmy jednak na to święto z innej strony, a przekonamy się, że prezent na Dzień Dziecka z apteki może być nie tylko ciekawy, ale również przynoszący korzyści zdrowiu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij