Lekarz ogląda zdjęcie RTG pacjenta z urazem rdzenia kręgowego
Justyna Piekara

Czy skuteczne leczenie poważnego urazu rdzenia kręgowego będzie wkrótce możliwe?

Naukowcy z Northwestern University opracowali terapię, która umożliwiła myszom, sparaliżowanym w wyniku ciężkich urazów rdzenia kręgowego, odzyskanie zdolności chodzenia w rekordowym czasie. Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie „Science”. 

Regeneracja rdzenia kręgowego – prawdziwe wyzwanie dla naukowców

Do tej pory nie powstał skuteczny lek pobudzający regenerację rdzenia kręgowego. Zespół badaczy z Northwestern University postawił sobie za cel znalezienie terapii, która może zapobiec paraliżowi osób po poważnym urazie lub chorobie. To ważny krok w kierunkupoprawy jakości życia pacjentów zmagających się z takim problemem zdrowotnym, ale też chorobami neurodegeneracyjnymi i po udarze mózgu.

Samuel I. Stupp, ekspert w dziedzinie medycyny regeneracyjnej, dyrektor Instytutu Bionanotechnologii Simpsona Querreya (SQI), który kierował projektem, powiedział, że „przez dziesięciolecia pozostawało to poważnym wyzwaniem dla naukowców, ponieważ ośrodkowy (centralny) układ nerwowy, w którego skład wchodzą mózg i rdzeń kręgowy, nie ma znaczącej zdolności do naprawy po urazie lub po wystąpieniu choroby zwyrodnieniowej”.

Naukowcy przypominają, że mniej niż 3% osób z urazem rdzenia kręgowego kiedykolwiek odzyskuje podstawowe funkcje fizyczne. Z kolei około 30% chorych przynajmniej raz w roku trafia do szpitala, a ich długość życia jest znacznie obniżona i nie poprawiła się od lat 80. ubiegłego wieku.

Na czym polega przełomowa terapia?

Do tkanek otaczających rdzenie kręgowe badacze wstrzyknęli myszom substancję, która przenika do złożonej sieci nanowłókien naśladujących macierz zewnątrzkomórkową rdzenia kręgowego. Bioaktywne cząsteczki poruszają się w zgodzie z ruchem receptorów na powierzchni komórek nerwowych, dzięki czemu mogą z nimi oddziaływać i pobudzać komórki do regeneracji. „Biorąc pod uwagę, że same komórki i ich receptory są w ciągłym ruchu, można sobie wyobrazić, że cząsteczki poruszające się szybciej napotykałyby te receptory częściej. Jeśli są powolne i nie tak „towarzyskie”, mogą nigdy nie wejść w kontakt z receptorem” – wyjaśnił Samuel Stupp.

Kiedy „tańcząca” cząsteczka połączy się z receptorem, inicjuje powstanie sygnałów, które naśladują działanie naturalnych białek potrzebnych do wywołania kaskady biologicznych reakcji.

Jeden rodzaj sygnału powoduje regenerację aksonów, czyli elementów neuronu, które są odpowiedzialne za przekazywanie informacji z ciała komórki, a drugi pobudza namnażanie się komórek i powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Kolejnym efektem terapii jest odbudowa osłonek mielinowych, które są warstwą izolacyjną aksonów i elementem odpowiadającym z efektywne przesyłanie sygnałów elektrycznych, a także zmniejszenie tworzenia się tkanki bliznowatej, która może stanowić fizyczną barierę dla procesów naprawczych.

„Użyte przez nas sygnały naśladują działanie naturalnych białek potrzebnych do uzyskania pożądanych biologicznych odpowiedzi. Jednak białka żyją bardzo krótko i są drogie w wytwarzaniu. Nasze syntetyczne cząsteczki sygnalizacyjne są krótkimi, zmodyfikowanymi peptydami, które, gdy łączą się tysiącami, przetrwają tygodnie, utrzymując biologiczną aktywność. Końcowym skutkiem jest dużo tańsza i działająca dłużej terapia” – powiedziała współautorka badania, dr Zaida Álvarez. 

Powiązane produkty

Czy nowa terapia pomoże ludziom?

Badacze z North Western University planują przedłożyć swoje badania do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na początku 2022 roku.

Naukowcy sądzą, że lek okaże się bezpieczny dla ludzi, ponieważ składa się głównie z lipidów i aminokwasów, które występują naturalnie w organizmie.

Ruch „tańczących” cząsteczek okazał się wspomagać także reakcje z receptorami w badaniach in vitro prowadzonych na ludzkich komórkach. Potrzebne są jednak dalsze badania, które wykażą, że opracowana metoda leczenia urazów rdzenia kręgowego będzie skuteczna także u ludzi.

  1. Z. Álvarez, A. N. Kolberg-Edelbrock, I. R. Sasselli, Bioaktywne rusztowania ze zwiększonym ruchem supramolekularnym sprzyjają regeneracji po urazie rdzenia kręgowego, „Science” 2021, nr 374, [online] DOI: 10.1126/science.abh3602, [dostęp:] 15.12.2021.
  2. A. Morris, „Dancing molecules” successfully repair severe spinal cord injuries, „news.northwestern.edu” [online] https://news.northwestern.edu/stories/2021/11/dancing-molecules-successfully-repair-severe-spinal-cord-injuries/, [dostęp:] 15.12.2021.
  3. „Dancing molecules” successfully repair severe spinal cord injuries, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2021/11/211111153635.htm, [dostęp:] 15.12.2021.a

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.