Czy potrzebujemy więcej witaminy C, niż zakładają obowiązujące normy? Co mówią na ten temat naukowcy?
Justyna Piekara

Czy potrzebujemy więcej witaminy C, niż zakładają obowiązujące normy? Co mówią na ten temat naukowcy?

Rewizja danych zebranych na potrzeby eksperymentu, który przeprowadzono w latach 40. ubiegłego wieku, sugeruje, że zapotrzebowanie na witaminę C jest większe, niż zakładają obecne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Jaka jest rola kwasu askorbinowego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? Czym może grozić jego niedobór? 

Witamina C wpływa na zdolność organizmu do gojenia się ran. Tworzenie tkanki bliznowatej zależy od kolagenu, którego produkcja warunkowana przez witaminę. Białko kolagenowe utrzymuje również integralność ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu chroni przed udarem i chorobami serca. Jakie jest zapotrzebowanie na kwas askorbinowy zgodnie z najnowszymi wynikami badań?

Witamina C – jakie funkcje pełni w ludzkim organizmie? 

Witamina C odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka: 

  • pełni funkcję biosyntetyczną – uczestniczy w produkcji katecholin, L–karnityny, niektórych neuroprzekaźników,
  • pełni funkcję przeciwutleniającą – przeciwdziała wolnym rodnikom i reaktywnym formom tlenu, chroni przed wpływem szkodliwych czynników środowiskowych, spowalnia procesy starzenia i ogranicza rozwój wielu zaburzeń zdrowotnych,
  • pełni funkcję odpornościową – wspomaga układ immunologiczny w walce z różnymi infekcjami, 
  • poprawia wchłanianie jonów żelaza niehemowego i obecnego w pokarmie roślinnym,
  • bierze udział w mechanizmach krzepnięcia krwi i reguluje ciśnienie krwi. 

Przeczytaj również, jakie mogą być przyczyny niedoboru żelaza.

Witamina C – konsekwencje niedoboru

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, co oznacza, że jej nadmiar w organizmie jest łatwo wypłukiwany. Ponadto ludzka wątroba nie ma zdolności do przechowywania dodatkowych rezerw. Oznacza to, że kwas askorbinowy musi być codziennie dostarczana z pożywieniem. 

Niektóre stany zwiększają zapotrzebowanie na witaminę C. Należą do nich: cukrzyca, nadciśnienie, okres ciąży i laktacji, rekonwalescencji, podeszły wiek, a także nałogowe palenie tytoniu. Niedobór witaminy C może nie tylko powodować zmniejszoną zdolność do gojenia się ran, ale może powodować również suchość skóry i wypadanie włosów.

Poważny deficyt tego składnika w pożywieniu wywołuje szkorbut, który objawia się osłabieniem tkanki łącznej i naczyń włosowatych, a także zapaleniem dziąseł, które ostatecznie może prowadzić do utraty zębów. Nieleczona choroba jest śmiertelna. 

Powiązane produkty

Witamina C – w jakich pokarmach jest jej najwięcej?

Do najlepszych źródeł witaminy C należą: 

  • owoce cytrusowe,
  • truskawki,
  • kiwi, 
  • pomidory,
  • szparagi,
  • jarmuż,
  • brukselka,
  • brokuły,
  • czerwona i zielona papryka
  • natka pietruszki,
  • ziemniaki.

Eksperyment Sorby Research Institut

Sorby Research Institut to ośrodek badawczy, który działał w Wielkiej Brytanii w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej. Dwudziestu ochotników biorących udział w eksperymencie medycznym dotyczącym niedoborów witaminy C było karmionych tylko tym, co marynarka wojenna miała w łodziach ratunkowych. 

Naukowcy podawali 10 mg lub 70 mg witaminy C dziennie, uczestnikom, którzy przyjmowali ją średnio przez dziewięć miesięcy. Ostatecznie uczeni stwierdzili, że dawka 10 mg dziennie wystarczy, aby odeprzeć oznaki szkorbutu. Badacze wykorzystali blizny po powstałych w wyniku choroby ranach jako miarę odpowiedniego poziomu witaminy C, ponieważ ich słabe gojenie się, oprócz krwawiących dziąseł, wskazują na tę chorobę.

Epidemiolog z University of Washington, Philippe Hujoel, główny autor nowej analizy, wyjaśnia, że pierwotnym celem tego badania było ustalenie minimalnych dawek witaminy C zapobiegających szkorbutowi, a nie określenie jej spożycia dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Z powodu trwającej wojny i związanych z nią niedoborów żywności starano się zoptymalizować dostawy. 

Rewizja wyników badania 

Wyniki powyższego badania okazały się mieć długotrwałe konsekwencje dla zdrowia publicznego. Stały się podstawą do ustalania zapotrzebowania witaminy C dla ludzi. Zostały częściowo wykorzystane m.in. przez WHO, które zaleca spożywanie 45 mg kwasu askorbinowego dziennie. 

Nowa analiza dowodzi jednak, że rekomendowana dawka jest niewystarczająca dla prawidłowego procesu gojenia się ran i ich bliznowacenia. Współczesne badania parametryczne danych z badań Sorby Research Institute ujawniają, że średnie dzienne spożycie witaminy C powinno być dwukrotnie wyższe. 

Autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego „American Journal of Clinical Nutrition” stwierdzili, że „brak ponownej oceny danych z przełomowego badania za pomocą nowatorskich metod statystycznych, gdy stały się one dostępne, mógł doprowadzić do mylącej narracji na temat potrzeb witaminy C w zapobieganiu i leczeniu patologii związanych z kolagenem”. 

  1. P. P. Hujoel, M. L. A, Hujoel, Vitamin C and scar strength: analysis of a historical trial and implications for collagen–related pathologies, „American Journal of Clinical Nutrition” 2021, [online] DOI: 10.1093/ajcn/nqab262, [dostęp:] 24.08.2021.
  2. J. Washington, New look at „shocking” study says we need more witamin C, „futurity.org” [online], https://www.futurity.org/vitamin–c–scar–strength–sorby–studies–2615912–2/, [dostęp:] 24.08.2021.
  3. J. Ellison, New analysis of landmark scurvy study leads to update on vitamin C needs, „washington.edu” [online], https://www.washington.edu/news/2021/08/16/new–analysis–of–landmark–scurvy–study–leads–to–update–on–vitamin–c–needs/, [dostęp:] 24.08.2021.
  4. Vitamin C, „nhs.uk” [online], https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC–HealthProfessional/, [dostęp:] 24.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl