Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?
Maria Brzegowy

Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia?

Szacuje się, że na zgagę w ciąży może uskarżać się od 45 do nawet 80% kobiet. W pierwszym trymestrze ciąży „winę” za jej wystąpienie ponoszą zmiany hormonalne. To sprzyja zwiotczeniu mięśni gładkich, zmniejszeniu napięcia i motoryki żołądka oraz obniżeniu ciśnienia w zwieraczu przełyku. Taka sytuacja będzie związana z wyższym ryzykiem cofania się treści żołądkowej.

Kolejne miesiące to m.in. powiększająca się macica, co w sposób mechaniczny będzie działać na żołądek, drażniąc go i sprzyjając wypychaniu jego zawartości do przełyku. Zgagę mogą także wywoływać niektóre leki, np. przeciwwymiotne. W efekcie ciężarna uskarża się na duży dyskomfort, pieczenie w przełyku, kwaśny posmak w ustach, odbijanie „kwasem”, a niekiedy nawet – zwracanie treści pokarmowej. 

Zgaga w ciąży a odżywianie 

Metody farmakologiczne w zakresie dokuczających przyszłej mamie dolegliwości bywają często mocno ograniczone. W związku z tym warto wiedzieć, że z powodzeniem można sobie z nimi poradzić domowymi, bezpiecznymi sposobami – głównie w zakresie zmian dotychczasowych, niewłaściwych nawyków żywieniowych. Stopień nasilenia zgagi w ciąży może być bowiem związany z m.in. nieregularnym spożywanie posiłków, brakiem wystarczającej ilości wypijanych płynów czy nawet z niewłaściwym gryzieniem. Przed wdrożeniem konkretnych produktów czy potraw mających złagodzić objawy zgagi warto zadać sobie kilka pytań: 

  • czy każdego dnia zjadam rano zbilansowane śniadanie, a nie piję na czczo kawy? 
  • czy każdego dnia spożywam 5–6 regularnych, niewielkich posiłków? 
  • czy każdy kęs dokładnie gryzę i żuję, aż w mojej jamie ustnej powstanie papka? 
  • czy każdy mój posiłek jem w spokoju, skupieniu, odpowiednio długo? 
  • czy każdego dnia wypijam przynajmniej 1,5 l czystej wody? 
  • czy nie spożywam zbyt obfitej kolacji? 
  • czy staram się nie kłaść do 2, a nawet 3 h po przyjęciu posiłku? 

Powiązane produkty

Sposoby na zgagę w ciąży 

Obok diety niezwykle ważny jest też właściwy, dostosowany do możliwości zdrowotnych (i zgodny z zaleceniami lekarskimi) poziom aktywności ruchowej przyszłej mamy oraz czas na odpoczynek i regenerację. Kobieta, która zmaga się z ciążową zgagą, powinna bezwzględnie zadbać o odpowiednio długi, nieprzerwany sen, niepodejmowanie wysiłku bezpośrednio po jedzeniu, jak również ograniczenie czynników stresogennych

Uważa się, że pozycja leżąca na płasko, przybierana w czasie snu, utrudnia oczyszczanie przełyku z zarzucanej treści pokarmowej. Dlatego niektórzy specjaliści zalecają spanie na boku albo podłożenie pod głowę poduszki. 

Zgaga w ciąży a dieta 

Jak już wcześniej wspomniano, właściwie zaplanowana dieta może złagodzić, a nawet zapobiec przykrym dolegliwościom ciążowym, w tym m.in. zgadze. Przyjmuje się, że pewne produkty, dania oraz sposób ich przygotowania, w rozmaity sposób działając na nasz przewód pokarmowy, będą nasilać objawy. Nie zaleca się więc m.in: 

  • spożywania potraw przygotowywanych metodą smażenia, zwłaszcza w głębokim tłuszczu,
  • nadużywania spożycia tłuszczów ogółem, tj. należy wybierać raczej chude gatunki mięs, serów, przetworów mlecznych (co nie oznacza, że nie możne spróbować zjeść np. orzechów czy dodać do potrawy oliwy na zimno),
  • jedzenia chipsów, krakersów, dań typu fast food i innych wyrobów obfitujących w tłuszcz,
  • nadużywania w potrawach przypraw typu vegeta, maggi, kostki rosołowe,
  • nadużywania spożycia dań kwaśnych (np. zup na bazie kiszonek). 

Zgaga w ciąży – czego unikać? 

Poza wyżej wymienionymi produktami i technikami uważa się, że zgagę wyjątkowo często nasilają produkty takie jak: 

  • owoce cytrusowe, soki z cytrusów;,
  • jabłka, sok jabłkowy,
  • pomidory, sok, zupa pomidorowa,
  • pieczywo na zakwasie, 
  • ostre przyprawy,  
  • kawa, 
  • czekolada i wyroby czekoladowe,
  • czosnek, cebula, papryka, zielony ogórek, 
  • mięta, napar z mięty.  

Zgaga w ciąży – co jeść? Jak zapobiec zgadze w ciąży? 

Odpowiednio skomponowana dieta w ciąży stanowi niezbędny element prawidłowej opieki nad przyszłą mamą. Właściwie dobrane żywienie wspomoże nie tylko rozwój malucha, ale i zapewni dobre samopoczucie kobiecie. Dlatego nie zaleca się niczym nieuzasadnionych, nadmiernych eliminacji. Prócz unikania wymienionych wcześniej metod przygotowywania potraw, np. smażenia, które do zdrowych technik i tak nie należy, nie rekomenduje się drastycznych zmian w jadłospisie kobiety. Bywa, że zgagę nasila ledwie kilka wybranych produktów, nie zawsze tych samych w przypadku różnych osób, dlatego podstawową zasadą prawidłowego postępowania w dolegliwościach ciążowych będzie indywidualny dobór składu diety, najlepiej pod opieką specjalisty dietetyka.

Codzienne menu powinno być urozmaicone, przygotowane ze świeżych, nieprzetworzonych surowców, obfitować w warzywa, owoce, najlepszej jakości mięso, ryby, tłuszcze i produkty zbożowe. Posiłki należy spożywać regularnie, częściej, a mniej, w skupieniu, dokładnie gryząc i żując każdy kęs. Nie zaleca się też popijania jedzenia.

Obok właściwie skomponowanej diety należy także zadbać o spokój i regenerację fizyczną przyszłej mamy. Stres oraz brak odpoczynku mogą bowiem nasilić objawy, nie tylko zgagi, ale i innych uciążliwych dolegliwości. 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży – co jeszcze pomaga? 

Wśród domowych sposobów na zgagę w ciąży wymienia się:

  • kleik z siemienia lnianego jedzony rano lub wieczorem,
  • schrupanie kilka całych migdałów, 
  • wypicie filiżanki chudego mleka albo naturalnego jogurtu, 
  • sięganie po wodę niegazowaną, zwłaszcza bogatą w wapń.  
Wymienione wyżej płyny, poprzez neutralizację kwaśnej zawartości przełyku i ułatwienie spłukiwania kwasu solnego z jego ścianek, zmniejszają objawy zgagi. Należy jednak pamiętać, że istnieje niewielki odsetek osób, u których mleko i jego przetwory mogą zadziałać wręcz odwrotnie i nasilić dolegliwości. 

Powyższa treść pełni charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej ani opinii dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji odbiorcy. Celem uzyskania spersonalizowanych zaleceń należy skonsultować się ze specjalistą. 

  1. D. Świątkowska, Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013. 
  2. M. Jarosz, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2016/2017. 
  3. D. Włodarek i in, Dietoterapia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015. 
  4. J. C. Vazquez, Constipatiom, haemorrhoids, and heartburn in pregnancy, "BMJ Clinical Evidence"nr  8 2010. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij