Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?
Maria Brzegowy

Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia?

Szacuje się, że na zgagę w ciąży może uskarżać się od 45 do nawet 80% kobiet. W pierwszym trymestrze ciąży „winę” za jej wystąpienie ponoszą zmiany hormonalne. To sprzyja zwiotczeniu mięśni gładkich, zmniejszeniu napięcia i motoryki żołądka oraz obniżeniu ciśnienia w zwieraczu przełyku. Taka sytuacja będzie związana z wyższym ryzykiem cofania się treści żołądkowej.

Kolejne miesiące to m.in. powiększająca się macica, co w sposób mechaniczny będzie działać na żołądek, drażniąc go i sprzyjając wypychaniu jego zawartości do przełyku. Zgagę mogą także wywoływać niektóre leki, np. przeciwwymiotne. W efekcie ciężarna uskarża się na duży dyskomfort, pieczenie w przełyku, kwaśny posmak w ustach, odbijanie „kwasem”, a niekiedy nawet – zwracanie treści pokarmowej. 

Zgaga w ciąży a odżywianie 

Metody farmakologiczne w zakresie dokuczających przyszłej mamie dolegliwości bywają często mocno ograniczone. W związku z tym warto wiedzieć, że z powodzeniem można sobie z nimi poradzić domowymi, bezpiecznymi sposobami – głównie w zakresie zmian dotychczasowych, niewłaściwych nawyków żywieniowych. Stopień nasilenia zgagi w ciąży może być bowiem związany z m.in. nieregularnym spożywanie posiłków, brakiem wystarczającej ilości wypijanych płynów czy nawet z niewłaściwym gryzieniem. Przed wdrożeniem konkretnych produktów czy potraw mających złagodzić objawy zgagi warto zadać sobie kilka pytań: 

 • czy każdego dnia zjadam rano zbilansowane śniadanie, a nie piję na czczo kawy? 
 • czy każdego dnia spożywam 5–6 regularnych, niewielkich posiłków? 
 • czy każdy kęs dokładnie gryzę i żuję, aż w mojej jamie ustnej powstanie papka? 
 • czy każdy mój posiłek jem w spokoju, skupieniu, odpowiednio długo? 
 • czy każdego dnia wypijam przynajmniej 1,5 l czystej wody? 
 • czy nie spożywam zbyt obfitej kolacji? 
 • czy staram się nie kłaść do 2, a nawet 3 h po przyjęciu posiłku? 

Polecane dla Ciebie

Sposoby na zgagę w ciąży 

Obok diety niezwykle ważny jest też właściwy, dostosowany do możliwości zdrowotnych (i zgodny z zaleceniami lekarskimi) poziom aktywności ruchowej przyszłej mamy oraz czas na odpoczynek i regenerację. Kobieta, która zmaga się z ciążową zgagą, powinna bezwzględnie zadbać o odpowiednio długi, nieprzerwany sen, niepodejmowanie wysiłku bezpośrednio po jedzeniu, jak również ograniczenie czynników stresogennych

Uważa się, że pozycja leżąca na płasko, przybierana w czasie snu, utrudnia oczyszczanie przełyku z zarzucanej treści pokarmowej. Dlatego niektórzy specjaliści zalecają spanie na boku albo podłożenie pod głowę poduszki. 

Zgaga w ciąży a dieta 

Jak już wcześniej wspomniano, właściwie zaplanowana dieta może złagodzić, a nawet zapobiec przykrym dolegliwościom ciążowym, w tym m.in. zgadze. Przyjmuje się, że pewne produkty, dania oraz sposób ich przygotowania, w rozmaity sposób działając na nasz przewód pokarmowy, będą nasilać objawy. Nie zaleca się więc m.in: 

 • spożywania potraw przygotowywanych metodą smażenia, zwłaszcza w głębokim tłuszczu,
 • nadużywania spożycia tłuszczów ogółem, tj. należy wybierać raczej chude gatunki mięs, serów, przetworów mlecznych (co nie oznacza, że nie możne spróbować zjeść np. orzechów czy dodać do potrawy oliwy na zimno),
 • jedzenia chipsów, krakersów, dań typu fast food i innych wyrobów obfitujących w tłuszcz,
 • nadużywania w potrawach przypraw typu vegeta, maggi, kostki rosołowe,
 • nadużywania spożycia dań kwaśnych (np. zup na bazie kiszonek). 

Zgaga w ciąży – czego unikać? 

Poza wyżej wymienionymi produktami i technikami uważa się, że zgagę wyjątkowo często nasilają produkty takie jak: 

 • owoce cytrusowe, soki z cytrusów;,
 • jabłka, sok jabłkowy,
 • pomidory, sok, zupa pomidorowa,
 • pieczywo na zakwasie, 
 • ostre przyprawy,  
 • kawa, 
 • czekolada i wyroby czekoladowe,
 • czosnek, cebula, papryka, zielony ogórek, 
 • mięta, napar z mięty.  

Zgaga w ciąży – co jeść? Jak zapobiec zgadze w ciąży? 

Odpowiednio skomponowana dieta w ciąży stanowi niezbędny element prawidłowej opieki nad przyszłą mamą. Właściwie dobrane żywienie wspomoże nie tylko rozwój malucha, ale i zapewni dobre samopoczucie kobiecie. Dlatego nie zaleca się niczym nieuzasadnionych, nadmiernych eliminacji. Prócz unikania wymienionych wcześniej metod przygotowywania potraw, np. smażenia, które do zdrowych technik i tak nie należy, nie rekomenduje się drastycznych zmian w jadłospisie kobiety. Bywa, że zgagę nasila ledwie kilka wybranych produktów, nie zawsze tych samych w przypadku różnych osób, dlatego podstawową zasadą prawidłowego postępowania w dolegliwościach ciążowych będzie indywidualny dobór składu diety, najlepiej pod opieką specjalisty dietetyka.

Codzienne menu powinno być urozmaicone, przygotowane ze świeżych, nieprzetworzonych surowców, obfitować w warzywa, owoce, najlepszej jakości mięso, ryby, tłuszcze i produkty zbożowe. Posiłki należy spożywać regularnie, częściej, a mniej, w skupieniu, dokładnie gryząc i żując każdy kęs. Nie zaleca się też popijania jedzenia.

Obok właściwie skomponowanej diety należy także zadbać o spokój i regenerację fizyczną przyszłej mamy. Stres oraz brak odpoczynku mogą bowiem nasilić objawy, nie tylko zgagi, ale i innych uciążliwych dolegliwości. 

Domowe sposoby na zgagę w ciąży – co jeszcze pomaga? 

Wśród domowych sposobów na zgagę w ciąży wymienia się:

 • kleik z siemienia lnianego jedzony rano lub wieczorem,
 • schrupanie kilka całych migdałów, 
 • wypicie filiżanki chudego mleka albo naturalnego jogurtu, 
 • sięganie po wodę niegazowaną, zwłaszcza bogatą w wapń.  
Wymienione wyżej płyny, poprzez neutralizację kwaśnej zawartości przełyku i ułatwienie spłukiwania kwasu solnego z jego ścianek, zmniejszają objawy zgagi. Należy jednak pamiętać, że istnieje niewielki odsetek osób, u których mleko i jego przetwory mogą zadziałać wręcz odwrotnie i nasilić dolegliwości. 

Powyższa treść pełni charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej ani opinii dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji odbiorcy. Celem uzyskania spersonalizowanych zaleceń należy skonsultować się ze specjalistą. 

 1. D. Świątkowska, Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2013. 
 2. M. Jarosz, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2016/2017. 
 3. D. Włodarek i in, Dietoterapia, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2015. 
 4. J. C. Vazquez, Constipatiom, haemorrhoids, and heartburn in pregnancy, "BMJ Clinical Evidence"nr  8 2010. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Małogłowie (mikrocefalia) – przyczyny, rozpoznanie i rokowanie

  Mikrocefalia (inaczej małogłowie) to wada rozwojowa charakteryzująca się zmniejszonymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie również zmniejszonymi rozmiarami mózgu. O mikrocefalii można mówić wówczas, kiedy obwód głowy nie przekracza wartości średniej dla płci i wieku w danej populacji.

 • Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać gestozę?

  Zatrucie ciążowe inaczej określane jest mianem gestozy. To zespół objawów, który występuje w drugiej połowie ciąży i który manifestuje się poprzez nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyny rozwoju zatrucia ciążowego. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne kobiety ciężarnej oraz zły stan odżywienia organizmu.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

 • Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

  Zespół HELLP to liczne powikłania wielonarządowe, którą wiążą się z wysoką śmiertelnością, szczególnie w sytuacji, kiedy dysfunkcje te nie zostaną rozpoznane na odpowiednio wczesnym etapie.  Leczenie obejmuje normalizację wartości ciśnienia tętniczego, terapię przeciwzakrzepową, podawanie sterydoterapii i neuroprotekcję. Konieczne jest również stałe monitorowanie stanu matki i ocenę dobrostanu płodu. Czy zespołowi HELLP da się zapobiegać? Na co zwrócić uwagę, będąc w ciąży?

 • Jak spać w ciąży? Czy pozycja ma znaczenie?

  W czasie ciąży sen odgrywa szczególnie ważną rolę zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka. Wobec tego warto zadbać, aby pozycja przyjmowana podczas spoczynku była jak najbardziej odpowiednia i komfortowa. Poniżej opisano strategie oraz wskazówki dotyczące minimalizowania ewentualnego dyskomfortu związanego ze snem podczas ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij