Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?
Mateusz Burak

Pistolet do masażu – jak działa i kto powinien z niego korzystać?

Pistolet do masażu to niewielkich rozmiarów urządzenie generujące kilkadziesiąt uderzeń na sekundę, wyposażone w kilka wymiennych końcówek. Używanie masażera pistoletowego wpływa na poprawę funkcjonalności tkanek miękkich, znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości bólowych w różnego rodzaju urazach i kontuzjach, przyspiesza regenerację mięśniową u osób uprawiających sporty czy likwiduje nadmierne napięcie mięśni u osób pracujących wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej. Jak używać masażer pneumatyczny? Jaka jest jego cena?

Czym jest pistolet do masażu?

Pistolet do masażu jest urządzeniem, które w sposób zautomatyzowany wytwarza bodźce mechaniczne w postaci drgań przenoszących się na tkanki. Masażer pneumatyczny pozwala na poprawę regulacji napięcia mięśniowego, co ma swoje szczególne znaczenie w przypadku dolegliwości narządu ruchu, wspomaga także regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym. Co bardzo istotne, używanie masażera do mięśni nie wymaga pomocy drugiej osoby, w dowolnym momencie można samodzielnie masować na wybraną partię ciała, chyba że jest to obszar trudno dostępny, jak np. plecy. 

Kompaktowe rozmiary urządzenia sprawiają, że mieści się on w torebce czy plecaku i może być użytkowany w dowolnym miejscu. Ostatnimi czasy cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko jako domowy przyrząd do masażu, ale także jako urządzenie wspomagające pracę fizjoterapeuty czy trenera personalnego.

Pistolet do masażu – jak działa?

Sama obsługa przyrządu typu massage-gun jest niezwykle prosta i intuicyjna. Każdy taki pistolet posiada kilkustopniową regulację prędkości. Wyglądem przypomina pistolet, jest wyposażony w wyświetlacz oraz gniazdo ładowania. Cały zestaw posiada kilka końcówek do masażu o odmiennych kształtach, dobierając odpowiednią, można wykorzystywać urządzenie na niemal każdą partię ciała. Wyróżnia się końcówki w kształcie widełek, pocisku, płaskie, okrągłe i tzw. tłumiki. Pocisk stosuje się, kiedy chcemy poddać terapii punkty spustowe, widełek z kolei użyjemy podczas opracowywania tylnej części podudzia. 

Powiązane produkty

Pistolet do masażu – wskazania i przeciwwskazania

Co do zasady, nie ma typowych wskazań do używania opisywanego pistoletu-masażera. Doskonale sprawdzi się on w przypadku bólu mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym, przyniesie ulgę przy zakwasach, usprawni krążenie, zredukuje także ból pleców.

Może służyć jako urządzenie wspomagające terapię tkanek miękkich podczas zabiegów fizjoterapeutycznych, dzięki swoim właściwościom doskonale sprawdza się też w usuwaniu punktów spustowych. Zastosowany każdorazowo po treningu skraca czas regeneracji i zmniejsza ryzyko kontuzji. Dolegliwości bólowe kręgosłupa, takie jak ból kręgosłupa szyjnego, ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból biodra czy patologicznie wzmożone napięcie mięśni również mogą być wskazaniami do terapii z wykorzystaniem pistoletu do masażu. Podobnie ma się sytuacja w przypadku chęci pozbycia się napięcia u osób pracujących za biurkiem. Zabieg z wykorzystaniem tego urządzenia może także służyć jako profilaktyka kontuzji i dolegliwości bólowych narządu ruchu. 

Istnieją pewne przeciwwskazania oraz sytuacje, w których nie powinno się używać masażera do mięśni. Wśród tych najczęstszych wymienia się schorzenia, takie jak stwardnienie rozsiane, żylaki w miejscu masażu, osłabioną strukturę kości (osteoporoza), skłonność do siniaków i wykrzepień, obecność materiałów zatorowych w przebiegu choroby zakrzepowej. 

Pistolet do masażu – jak go używać?

Jak używać pistoletu do masażu? Bardzo ważna jest regulacja i odpowiedni chwyt urządzenia. Zanim przyłożymy pistolet do masażu do skóry, najpierw należy sprawdzić intensywność drgań, przykładając rękę. Następnie należy powoli i spokojnie przesuwać go po tkankach. Dodatkowo można regulować intensywność poprzez regulacją docisku pistoletu do skóry. 

Kierunek poruszania urządzeniem powinien być taki, jak w przypadku klasycznego zabiegu masażu manualnego, czyli wzdłuż mięśni. 

W sytuacji, gdy napotkamy wyjątkowo bolesne, twarde miejsce podczas przesuwania, należy zatrzymać massage gun i starać się nie zmieniać położenia, aż do ustąpienia dolegliwości. Warto pamiętać o omijaniu miejsc, gdzie punkty kostne są bardziej wystające i okryte cieńszą warstwą tkanek. W przeciwnym razie może to wygenerować niepotrzebne dolegliwości oraz kontuzje.

Pistolet do masażu – efekty

Pojawiają się opinie, że pistolet do masażu może stanowić zamiennik foam rollera (wałka do rolowania mięśni). Przewagą tego pierwszego jest zdecydowanie większy komfort użytkowania przy zachowaniu wszystkich efektów, czyli oddziaływaniu na powięź. Urządzenie doskonale sprawdza się w przypadku osób aktywnych fizycznie, skraca czas trwania dolegliwości związanych z treningiem, a jednocześnie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kontuzji, urazu. 

Dzięki poprawie krążenia krwi i chłonki, sprzyja zwiększaniu masy mięśniowej, uelastycznianiu tkanek oraz zapobieganiu obrzękom i zastojom. Napięcie wygenerowane przez stres znika. Ulga pojawia się także przy przewlekłych dolegliwościach kręgosłupa i pozostałych elementów narządu ruchu. Pomoc w przygotowaniu pacjentów do reedukacji chodu, wykonywania aktywności i ruchów złożonych to kolejne zalety masażera do mięśni. 

Pistolet do masażu – cena

Urządzenie nie należy do najtańszych, jednakże jego multifunkcjonalność oraz wysoki stopień efektywności mogą sprawić, że stosowanie pistoletu do masażu przyniesie wiele wymiernych korzyści. Na rynku można spotkać bardzo wiele tego typu kompaktowych urządzeń. Różnią się one parametrami, takimi jak rozmiar, kształt, żywotność akumulatora czy ilość końcówek.

Sprawdż, jakie pistolety do masażu mięśni oraz inne akcesoria do fitnessu znajdziesz na na DOZ.pl

 

Ważne, aby już na wstępie określić cel użytkowania takiego masażera pneumatycznego, wówczas można zawęzić obszar poszukiwań. Urządzenie do użytku domowego, z kilkoma końcówkami i dobrą żywotnością baterii, można spotkać już w cenie 250 zł.

W sytuacji, kiedy chcemy wyposażyć się w massage gun, który ma służyć do przeprowadzania zabiegów w gabinecie fizjoterapeutycznym lub na siłowni, należy rozważyć kupno profesjonalnego pistoletu. Koszty mogą sięgać wtedy nawet kilku tysięcy złotych. 

  1. Broadbent S., Rousseau J. J., Thorp R. M. i in., Vibration therapy reduces plasma IL6 and muscle soreness after downhill running, „British journal of sports medicine” 2010, nr 44, s. 888–894.
  2. Weerapong P., Kolt G. S., The mechanisms of massage and effects on performance, muscle recovery and injury prevention, „Sports Medicine” 2005, nr 35, s. 235–256.
  3. Khamwong P., Pirunsan U., Paungmali A., A prophylactic effect of massage on symptoms of muscle damage induced by eccentric exercise of the wrist extensors, „Journal of Sports Science and Technology Volume” 2010, nr 10, s. 245.
  4. Aminian-Far A., Hadian M. R., Olyaei G. i in., Whole-body vibration and the prevention and treatment of delayed-onset muscle soreness, „Journal of athletic training” 2011, nr 46, s. 43.
  5. Lau W. Y., Nosaka K., Effect of vibration treatment on symptoms associated with eccentric exercise-induced muscle damage, „American Journal of Physical Medicine & Rehabilitation” 2011, nr 90, s. 648–657.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Jak zacząć biegać? ABC biegania dla początkujących

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Jak zacząć biegać? O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby nie zrobić sobie krzywdy? Zobacz nasz poradnik ABC biegania dla początkujących. 

  • Prawidłowa rozgrzewka przed bieganiem – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

    W temacie rozgrzewki przed treningiem każdy słyszał niejedno i każdy wie, że wykonywać ją trzeba. Czy jednak za teorią idzie praktyka? Czy wiesz, dlaczego należy wykonywać rozgrzewkę i co możemy dzięki niej zyskać? Ile powinna trwać i czego należy w niej unikać? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

  • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

    Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

  • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

    Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

  • Czy można poprawić nastrój dietą?

    Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

  • Co pić na stres i zmęczenie?

    Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij