Pielęgnacja skóry atopowej
Kamila Padlewska

Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry jest choroba uwarunkowaną genetycznie i zazwyczaj rozpoczyna się w dzieciństwie. Leczenie ogólne zależy od nasilenia objawów i przebiegu choroby oraz od wieku pacjenta.

Atopowe zapalenie skóry – AZS (dermatitis atopica, atopic dermatits) – charakteryzuje się zmianami wypryskowymi z bardzo swędzącą i łuszczącą się skórą. AZS jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i zazwyczaj rozpoczyna się w dzieciństwie. Ma przewlekły oraz nawrotowy przebieg. U chorych na AZS oraz u członków ich rodzin często występują różne objawy tzw. atopii. Atopią nazywamy różne pod względem klinicznym choroby, często występujące rodzinnie (około 30%). Poza skórą atopową, do kręgu chorób atopowych należą: alergiczne zapalenie spojówek, katar sienny i astma. Wszystkie te choroby mogą współistnieć, ale częściej jednak występują oddzielnie u różnych członków rodzinny. Uczulenie występuje głównie na substancje pokarmowe i powietrznopochodne (kurz domowy, obecne w nim roztocza, substancje naskórkowe ssaków, pyłki). 

Przebieg i lokalizacja

Skóra atopowa ma często typową lokalizację. U małych dzieci ogniska swędzącej i łuszczącej się skóry są głównie umiejscowione na twarzy i w okolicy nadgarstków. U starszych – w zgięciach łokciowych i kolanowych. Pozostała skóra, bez ognisk chorobowych, jest sucha i zwykle mniej oporna na bodźce fizyczne i chemiczne. Z powodu swędzącej skóry występują liczne zadrapania. Częstsze u dzieci są alergeny pokarmowe. 

W wieku dorosłym zwykle przebieg jest łagodniejszy. U dorosłych umiejscowienie jest podobne, jak u starszych dzieci, z częstszym zajęciem grzbietów rąk. Licznych chorych ze skórą atopową cechuje skłonność do nawrotowych infekcji skórnych, a nieraz i dróg oddechowych.

Leczenie

Na miejsca już chorobowo zmienione stosuje się zwykle preparaty kortykosterydowe. Z innych leków stosowanych zewnętrznie należy wymienić preparaty immunosupresyjne Tacrolimus i Picrolimus. Leczenie ogólne zależy od nasilenia objawów i przebiegu choroby oraz od wieku pacjenta. Z leków ogólnych stosuje się głównie środki przeciwhistaminowe.

Powiązane produkty

Profilaktyka

Jeżeli został stwierdzony czynnik uczulający, należy go wyeliminować z diety lub otoczenia pacjenta. Szczególnie u dzieci może mieć znaczenie dieta eliminująca pokarmy, które pogarszają stan skóry. W przypadku alergii na kurz i pyłki można czasami zastosować swoiste odczulanie. Istotne znaczenie w profilaktyce skóry atopowej ma zwalczanie roztoczy. Dalszym elementem profilaktyki jest unikanie zanieczyszczonych chemicznie środowisk, noszenie między innymi bawełnianej bielizny, wybór odpowiedniego zawodu i inne. 

Pielęgnacja

W przypadku skóry atopowej szczególne ważne jest jej prawidłowe nawilżanie i natłuszczanie, celem odbudowy bariery skórnej i powstrzymania nadmiernej utraty wody przez warstwę rogową. Chorzy powinni kąpać się w letniej wodzie, używać specjalnych preparatów myjących o neutralnym pH oraz stosować odpowiednie preparaty nawilżające i natłuszczające. Wszystkie kosmetyki nie powinny zawierać substancji alergizujących. Używanie klasycznego mydła jest jedną z najczęstszych przyczyn kontaktowego zapalenia skóry dłoni z podrażnienia i może spowodować nawrót objawów skóry atopowej. 

W przypadku osób ze skórą atopową bardziej wskazany jest prysznic, a kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15–20 minut. Należy wycierać skórę osuszając ją, a nie energicznie trąc. Ważne jest, by od zakończenia kąpieli do aplikacji balsamu nie upłynęło więcej niż 3 minuty. Jest to tzw. reguła 3 minut, która ma na celu zmniejszenie ucieczki wody z naskórka. Skóra jest nawilżana od wewnątrz, a naruszenie w trakcie mycia jej warstwy wodno–lipidowej, powoduje większe parowanie wody ze skóry. Zaleca się, by chorzy stosowali preparaty przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej, gdyż zawierają one hipoalergiczne składniki zmniejszające suchość skóry, poprawiające funkcjonowanie bariery naskórkowej, łagodzące łuszczącą i swędzącą skórę. 

Ponadto w przypadku skóry atopowej dochodzi do zaburzenia mikrobiomu. Mikrobiomem skóry nazywamy wszystkie mikroorganizmy, które bytują na ludzkiej skórze. Jego równowaga, czyli występowanie odpowiedniej ilości i proporcji mikroorganizmów niechorobotwórczych, ma znaczenie dla prawidłowej kondycji skóry. Mikrobiom wspomaga działanie naturalnej bariery ochronnej i bierze udział w procesach gojenia. Na jego skład wpływają różne czynniki: styl życia, uwarunkowania genetyczne, wiek, dieta, sposób pielęgnacji skóry. W przypadku skóry atopowej dochodzi też do ogromnego spadku różnorodności bakteryjnej i zwykle około 30% skóry atopowej zasiedla gronkowiec złocisty, który jest bakterią chorobotwórczą. W związku z tym, w skórze atopowej usunięcie nasilonego przesuszenia skóry, powinno rozpocząć się od przywrócenia prawidłowego mikrobiomu skóry. To między innymi pomaga złagodzić dyskomfort związany ze swędzącą skórą. 

Składnikiem nowego preparatu firmy La Roche-Posay Lipikar AP+M jest Microresyl, który zawiera wysoką zawartość oligosacharydów, znanych z właściwości powstrzymujących proces zaburzania prawidłowych proporcji mikrobiomu przez szkodliwe bakterie, takie jak np. gronkowiec złocisty. Ponadto inny składnik tego preparatu Aqua Posae Filiformis również przywraca równowagę mikrobiomu, koi i łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza częstość nawrotów atopii. Dodatkowo zawarte w balsamie masło karite odbudowuje naturalną warstwę ochronną skóry. Inny składnik – niacynamid łagodzi podrażnienia, zaczerwienienie i swędzenie skóry, a woda termalna z La Roche Posay łagodzi i koi podrażnienia.

Materiał partnera.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij