Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?
Katarzyna Szulik

Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?

Od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Wielu z nas w związku tym zaopatrzyło się w maseczki wielorazowego użytku, z filtrami lub bez, które do pewnego stopnia blokują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Maseczka wielorazowa to także oszczędność, ponieważ można jej używać wielokrotnie, pod warunkiem, że zostanie właściwie zdezynfekowana. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Dlaczego należy nosić maski ochronne?

Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirus SARS-CoV-2 jest przenoszony drogą kropelkową oraz przez bioaerozol (zawieszone w powietrzu cząstki biologiczne mogące zawierać chorobotwórcze drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy). Watro przypomnieć, że wirus może przetrwać na różnego rodzaju powierzchniach, a zakażać mogą osoby, które nie mają żadnych objawów Covid-19. Dlatego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleciło zakrywanie ust oraz nosa , jeżeli niemożliwe jest zachowanie odstępu między ludźmi.

Nowe przepisy, które wprowadzono w Polsce nie wskazują bezpośrednio na konieczność noszenia maseczek, a jedynie na nakaz zakrywania twarzy, ale w praktyce zdecydowana większość nas wybiera względnie wygodne maseczki. Z powodu trudnej dostępności i wysokie ceny modeli jednorazowych, które charakteryzują się lepszą filtracją, wiele osób stawia na bawełniane maseczki wielorazowego użytku. Są one bardziej komfortowe w użytkowaniu, choć mniej praktyczne. Jednak zgodnie z opiniami ekspertów każdy sposób zasłaniania twarzy jest dobry i zwiększa ochronę przed koronawirusem. 

Zanim wypierzesz maseczkę

Najistotniejsza kwestia, gdy mowa o bezpiecznym użytkowaniu masek ochronnych jest taka, że maseczka wielokrotnego użytku musi zostać wyprana po każdym założeniu! Należy ściągać ją ostrożnie, za gumkę lub wiązania i unikać dotykania jej materiałowej części dłońmi.

Zdjętą maseczkę powinno się włożyć do szczelnie zamkniętego woreczka foliowego, w którym pozostanie aż do chwili prania. Ostrożnie, unikając dotykania materiału, należy przenieść maseczkę z worka do bębna pralki i dopiero wtedy nastawić pranie. Na koniec trzeba dokładnie umyć dłonie ciepłą wodą z mydłem.

Powiązane produkty

Pranie maseczki w wysokiej temperaturze

Koronawirus ginie poddany działaniu bardzo wysokiej temperatury, dlatego najprostszym sposobem na dezynfekcję maski wielorazowej jest wypranie jej w co najmniej 60 stopniach. Należy pamiętać, że maseczek nie należy prać z innymi ubraniami, by uniknąć przeniesienia zakażenia, a po wypraniu najlepiej dodatkowo przeprasować je żelazkiem nastawionym na najwyższą temperaturę. 

Alternatywą dla prasowania jest wygotowanie maseczki we wrzącej wodzie lub poddanie jej działaniu pary wodnej. Pranie nie narusza właściwości filtracyjnych maski, pod warunkiem, że została wykonana z materiału odpornego na pranie w wysokiej temperaturze, warto szukać takiej informacji w opisie maski przed jej zakupem. 

Dezynfekcja w wysokiej temperaturze

Alternatywnym sposobem dezynfekcji maski jest włożenie jej do piekarnika rozgrzanego do co najmniej 70 stopni na około pół godziny. W tym czasie wysoka temperatura powinna rozprawić się ze wszystkimi drobnoustrojami i pozostawić maskę całkowicie jałową. By zapobiec uszkodzeniu maski, nie należy jej kłaść na kratkę lub blachę, ale umieścić w naczyniu żaroodpornym. Przed zdezynfekowaniem maski tą drogą, należy się upewnić, czy piekarnik jest czysty i wolny od detergentów, by zapachy czy chemikalia nie przedostały się na maskę.

Dezynfekcja za pomocą środka z alkoholem

Zdecydowanie najlepszym sposobem dezynfekcji jest pranie maseczek, pozwala ono zachować nie tylko higienę, ale też dobrą kondycję materiału. Użycie piekarnika także daje dobre efekty, zwłaszcza gdy nie mamy czasu na to, by wyprać maskę. 

Jeszcze szybszą w użyciu alternatywną metodą dezynfekcji maseczki ochronnej jest po prostu spryskanie maski płynem dezynfekującym w formie sprayu, dzięki czemu szybko i łatwo pozbędziemy się drobnoustrojów z jej powierzchni. Warunkiem powodzenia tego zabiegu jest, zastosowanie preparatu dezynfekującego zawierającego co najmniej 70 proc. alkoholu. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy użyć spirytusu rozrobionego z odrobiną wody. Zdezynfekowana w ten sposób maska powinna być wolna od drobnoustrojów, ale musimy się liczyć z zapachem alkoholu, który może utrzymać się na jej powierzchni przez dłuższy czas. 

Jak nie dezynfekować maseczek?

Wśród sposobów polecanych przez domorosłych ekspertów znajduje się także dezynfekcja maseczek w… kuchence mikrofalowej. Na pierwszy rzut oka taki pomysł może się wydawać sensowny, biorąc pod uwagę, że piekarnik zdaje egzamin w tym względzie. W rzeczywistości jednak mikrofalówka może po prostu zniszczyć maseczkę, zwłaszcza gdy w składzie materiału, z której ją wykonano, znalazły się sztuczne domieszki. 

Kolejnym odradzanym sposobem dezynfekcji maseczki jest używanie do tego celu wybielaczy na bazie chloru. Tak, substancje tego rodzaju skutecznie zabijają szkodliwe drobnoustroje, ale są zbyt silne, by stosować je na materiale bawełnianym. 

T. Huzar, Protective masks can be effectively disinfected at home, study finds, "www.medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/protective-masks-can-be-effectively-disinfected-at-home-study-finds, [dostęp] 29.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.