Jak zdezynfekować maseczkę wielorazowego użytku?
Od 16 kwietnia zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Wielu z nas w związku tym zaopatrzyło się w maseczki wielorazowego użytku, z filtrami lub bez, które do pewnego stopnia blokują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Maseczka wielorazowa to także oszczędność, ponieważ można jej używać wielokrotnie, pod warunkiem, że zostanie właściwie zdezynfekowana. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.
Dlaczego należy nosić maski ochronne?
Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirus SARS-CoV-2 jest przenoszony drogą kropelkową oraz przez bioaerozol (zawieszone w powietrzu cząstki biologiczne mogące zawierać chorobotwórcze drobnoustroje, takie jak bakterie czy wirusy). Watro przypomnieć, że wirus może przetrwać na różnego rodzaju powierzchniach, a zakażać mogą osoby, które nie mają żadnych objawów Covid-19. Dlatego Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaleciło zakrywanie ust oraz nosa , jeżeli niemożliwe jest zachowanie odstępu między ludźmi.
Nowe przepisy, które wprowadzono w Polsce nie wskazują bezpośrednio na konieczność noszenia maseczek, a jedynie na nakaz zakrywania twarzy, ale w praktyce zdecydowana większość nas wybiera względnie wygodne maseczki. Z powodu trudnej dostępności i wysokie ceny modeli jednorazowych, które charakteryzują się lepszą filtracją, wiele osób stawia na bawełniane maseczki wielorazowego użytku. Są one bardziej komfortowe w użytkowaniu, choć mniej praktyczne. Jednak zgodnie z opiniami ekspertów każdy sposób zasłaniania twarzy jest dobry i zwiększa ochronę przed koronawirusem.
Zanim wypierzesz maseczkę
Zdjętą maseczkę powinno się włożyć do szczelnie zamkniętego woreczka foliowego, w którym pozostanie aż do chwili prania. Ostrożnie, unikając dotykania materiału, należy przenieść maseczkę z worka do bębna pralki i dopiero wtedy nastawić pranie. Na koniec trzeba dokładnie umyć dłonie ciepłą wodą z mydłem.
Pranie maseczki w wysokiej temperaturze
Koronawirus ginie poddany działaniu bardzo wysokiej temperatury, dlatego najprostszym sposobem na dezynfekcję maski wielorazowej jest wypranie jej w co najmniej 60 stopniach. Należy pamiętać, że maseczek nie należy prać z innymi ubraniami, by uniknąć przeniesienia zakażenia, a po wypraniu najlepiej dodatkowo przeprasować je żelazkiem nastawionym na najwyższą temperaturę.
Alternatywą dla prasowania jest wygotowanie maseczki we wrzącej wodzie lub poddanie jej działaniu pary wodnej. Pranie nie narusza właściwości filtracyjnych maski, pod warunkiem, że została wykonana z materiału odpornego na pranie w wysokiej temperaturze, warto szukać takiej informacji w opisie maski przed jej zakupem.
Dezynfekcja w wysokiej temperaturze
Alternatywnym sposobem dezynfekcji maski jest włożenie jej do piekarnika rozgrzanego do co najmniej 70 stopni na około pół godziny. W tym czasie wysoka temperatura powinna rozprawić się ze wszystkimi drobnoustrojami i pozostawić maskę całkowicie jałową. By zapobiec uszkodzeniu maski, nie należy jej kłaść na kratkę lub blachę, ale umieścić w naczyniu żaroodpornym. Przed zdezynfekowaniem maski tą drogą, należy się upewnić, czy piekarnik jest czysty i wolny od detergentów, by zapachy czy chemikalia nie przedostały się na maskę.
Dezynfekcja za pomocą środka z alkoholem
Jeszcze szybszą w użyciu alternatywną metodą dezynfekcji maseczki ochronnej jest po prostu spryskanie maski płynem dezynfekującym w formie sprayu, dzięki czemu szybko i łatwo pozbędziemy się drobnoustrojów z jej powierzchni. Warunkiem powodzenia tego zabiegu jest, zastosowanie preparatu dezynfekującego zawierającego co najmniej 70 proc. alkoholu. Jeśli nie mamy go pod ręką, możemy użyć spirytusu rozrobionego z odrobiną wody. Zdezynfekowana w ten sposób maska powinna być wolna od drobnoustrojów, ale musimy się liczyć z zapachem alkoholu, który może utrzymać się na jej powierzchni przez dłuższy czas.
Jak nie dezynfekować maseczek?
Wśród sposobów polecanych przez domorosłych ekspertów znajduje się także dezynfekcja maseczek w… kuchence mikrofalowej. Na pierwszy rzut oka taki pomysł może się wydawać sensowny, biorąc pod uwagę, że piekarnik zdaje egzamin w tym względzie. W rzeczywistości jednak mikrofalówka może po prostu zniszczyć maseczkę, zwłaszcza gdy w składzie materiału, z której ją wykonano, znalazły się sztuczne domieszki.
Kolejnym odradzanym sposobem dezynfekcji maseczki jest używanie do tego celu wybielaczy na bazie chloru. Tak, substancje tego rodzaju skutecznie zabijają szkodliwe drobnoustroje, ale są zbyt silne, by stosować je na materiale bawełnianym.