Kofeina pozostaje we krwi na długo
Katarzyna Szulik

Kofeina pozostaje we krwi na długo

W czasie badania próbek krwi pobranej od dawców w celu transfuzji, naukowcy z Oregon State University dokonali nietypowego odkrycia. We wszystkich próbkach pozyskanych z banków krwi, które w teorii powinny być oczyszczone, znaleźli kofeinę, jak również śladowe ilości niektórych substancji pochodzących z leków. Oznacza to, że kofeina raz wprowadzona do organizmu pozostaje w nim na dobre, a przynajmniej na długo. 

Kofeina i leki w próbkach krwi

Fakt obecności kofeiny we krwi w żaden sposób nie szkodzi zdrowiu odbiorcom transfuzji, ale może stanowić ciekawy przyczynek do dyskusji. W przypadku leków kwestia jest bardziej skomplikowana – chodzi o składniki preparatów na kaszel oraz przeznaczonych do leczenia stanów lęku i niepokoju. Naukowcu badali próbki pod kątem zawartości alprazolamu, stosowanego jako lek psychotropowy, dekstrometorfanu obecnego w lekach na kaszel oraz tolbutamidu stosowanego w terapii cukrzycy typu 2. Ostatniego składnika nie odnaleziono w żadnej z 18 próbek, ale 13 z nich zawierało alprazolam, natomiast 8 lek, stosowany w leczeniu kaszlu. Naukowcy podkreślają, że fakt odnalezienia akurat tych substancji leczniczych w próbkach krwi nie oznacza, że nie zawierają one także innych – po prostu testowano je wyłącznie pod kątem obecności tych konkretnych składników. 

Przyczynkiem do takich badań była chęć przetestowania nowej metody ewaluacji potencjalnych interakcji zachodzących między suplementami pochodzenia roślinnego oraz lekami. Celem tego eksperymentu było sprawdzenie, czy łączenie konkretnych leków z suplementami roślinnymi wpłynie na ich metabolizowanie, w sposób pozytywny lub negatywny. Wiedza ta ma znaczenie, ponieważ interakcje między nimi mogą wpływać na skuteczność terapii. 

Kawa kontra migrena

Kofeina służy przede wszystkim pobudzeniu organizmu, a sama kawa, zgodnie z wynikami najnowszych badań, może wspierać nasze zdrowie, pod warunkiem, że pijemy ją z umiarem. O przyjęcie zbyt dużych dawek kofeiny jednak nietrudno, ponieważ znajdziemy ją nie tylko w kawie, ale też w herbacie (jako teinę), napojach typu cola oraz energetykach czy niektórych lekach. Wokół kofeiny krąży wiele mitów, a jeden z nich mówi o jej wpływie na zwiększenie ryzyka migreny. Badania naukowców z Beth Israel Deaconess Medical Center częściowo rozwiewają te obawy.

Jak się okazuje, kofeina może zwiększać prawdopodobieństwo występowania bólów głowy jedynie, gdy przyjmiemy ją w dużych ilościach, przekraczających trzy porcje dziennie. Wówczas znacząco rośnie ryzyko wystąpienia migreny nawet tego samego dnia.

Jednak w przypadku osób, które nigdy lub rzadko sięgają po napoje z kofeiną, już dwie porcje mogą znacząco zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia migreny. Na potrzeby badania przyjęto, że porcja kawy równa się jednej szklance (około 250 ml), 200 ml herbaty, 330 ml napoju gazowanego lub około 50 ml napoju energetycznego. 

Powiązane produkty

W ciąży zrezygnuj z kawy

Ograniczenie spożycia kofeiny jest zalecane również u kobiet w ciąży. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez naukowców związanych z Amerykańskim Stowarzyszeniem Endokrynologicznym, może ona prowadzić do uszkodzeń wątroby i większej podatności organu na stłuszczeniową chorobę alkoholową.

Już wcześniej dowiedziono, że spożywanie około 300 mg kofeiny dziennie, co odpowiada około dwóm porcjom kawy, może prowadzić do wydania na świat dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

Wspomniane wyniki badań zostały uzyskane na drodze badań na myszach, jednak stanowią kolejną sugestię, by w newralgicznym czasie ciąży znacząco obniżyć lub wręcz wyeliminować kawę. 

  1. Oregon State University, We love coffee, tea, chocolate and soft drinks so much, caffeine is literally in our blood, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/11/191126092718.htm, [dostęp:] 27.11.2019 r.
  2. L. Chen, R. B. van Breemen, Validation of a sensitive UHPLC-MS/MS method for cytochrome P450 probe substrates caffeine, tolbutamide, dextromethorphan, and alprazolam in human serum reveals drug contamination of serum used for research, "Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis" 2019; 112983 DOI: 10.1016/j.jpba.2019.112983.
  3. E. Mostofsky, M. A. Mittleman, C. Buettner i in., Prospective Cohort Study of Caffeinated Beverage Intake as a Potential Trigger of Headaches among Migraineurs, "The American Journal of Medicine" 2019; DOI: 10.1016/j.amjmed.2019.02.015.
  4. Beth Israel Deaconess Medical Center, 1–2 caffeinated drinks not linked with higher risk of migraines; 3+ may trigger them “sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190808091422.htm> [dostęp] 27.11.2019 r.
  5. Society for Endocrinology, Too much caffeine during pregnancy may damage baby's liver, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190724155937.htm, [dostęp:] 27.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl