Pijąc kawę w ciąży, narażasz wątrobę dziecka
Katarzyna Szulik

Pijąc kawę w ciąży, narażasz wątrobę dziecka

W ostatnich latach wiele mitów o szkodliwości kawy zostało obalonych, jednak dla kobiet w ciąży ten napój wciąż jest na cenzurowanym. Filiżanka dziennie nie zaszkodzi, ale większe ilości małej czarnej mogą doprowadzić między innymi do uszkodzenia wątroby dziecka, co w przyszłości może skutkować większą podatnością na poważne schorzenia tego organu — alarmuje amerykańskie stowarzyszenie endokrynologów, powołując się na badania prowadzone w Chinach.

Czy kawa jest szkodliwa dla dziecka?

Wnioski naukowców z Uniwersytetu Wuhan zostały sformułowane na podstawie badania na szczurach, którym podawano niskie i wysokie dawki kawy. Za niską uznawano odpowiednik 2–3 „ludzkich” filiżanek, a za wysoką od 6 do 9 porcji kawy. Jak się okazało, zawarta w napoju kofeina wpłynęła negatywnie na obie grupy ciężarnych gryzoni, co objawiło się niższym poziomem hormonów wątrobowych u ich potomstwa, jak również zwiększonym stężeniem kortykosteroidów, czyli hormonów stresu. Na szczęście w  większości przypadków poziom hormonów normował się jakiś czas po narodzinach, niemniej jednak ten stan powoduje podwyższone ryzyko występowania schorzeń wątroby w późniejszym życiu, ze szczególnym uwzględnieniem choroby stłuszczeniowej wątroby

Te wnioski dołączają do kolejnych sugerujących szkodliwość spożycia kofeiny przez kobiety w ciąży.

Z wcześniej przeprowadzanych badań wynika między innymi, że regularne picie nawet dwóch filiżanek kawy dziennie zwiększa ryzyko niskiej masy urodzeniowej dzieci, a co za tym idzie zaburzeń wzrostu. 

Kawa zwiększa ryzyko hipotrofii

Do takich wniosków doszli badacze z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego, którzy dokonali analizy informacji o diecie i szczegółach porodu około 60 tys. kobiet w ciąży. W tym wypadku pod uwagę wzięto jednak nie tylko kawę, ale wszystkie potencjalne źródła kofeiny, w tym napoje gazowane, herbatę czy desery zawierające kakao. Niezależnie od tego, w jakiej formie matka spożywała kofeinę, przekroczenie dawki 300 mg na dobę skutkowało obniżeniem średniej wagi dziecka o około 20 g każdego dnia. Mimo to zaobserwowano, że w przypadku kawy spadek był nieco większy, co może oznaczać, że za obniżanie masy urodzeniowej dzieci odpowiada nie tylko sama kofeina, ale również inne składniki obecne w kawie. Identyfikacja tychże wymaga jednak dalszych badań.

Powiązane produkty

Otyłość kontra kofeina

Z kolei badania z 2018 roku prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Gothenburgu sugerują, że picie nawet niewielkich ilości kawy podczas ciąży zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ryzyko jest niewielkie i wynosi około 5 proc. w stosunku do dzieci matek niepijących kawy. Niemniej nadwaga lub otyłość w dzieciństwie mogą mieć poważne konsekwencje w wieku dorosłym, obejmujące między innymi podwyższone ryzyko cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia. Naukowcy wzięli również pod uwagę inne źródła kofeiny, takie jak napoje energetyczne czy czarna herbata i uzyskali podobne wyniki. Regularna konsumpcja średnio 300 mg kofeiny na dobę w ciąży może szkodzić zdrowiu nienarodzonego dziecka. 

Badania dotyczące negatywnego wpływu kofeiny na rozwój wątroby wykonano na zwierzętach, więc potwierdzenie wniosków wpływu kawy na ludzi wymaga dodatkowych testów w warunkach klinicznych. Niemniej jednak ograniczenie lub zrezygnowanie z picia kawy zawierającej kofeinę podczas ciąży, jest racjonalnym wyborem dla każdej kobiety spodziewającej się dziecka.
  1. E. Papadopoulou, J. Botton, A.–L. Brantsæter i in., Maternal caffeine intake during pregnancy and childhood growth and overweight: results from a large Norwegian prospective observational cohort study, “BMJ Open”, 2018; 8 (3): e018895 DOI: 10.1136/bmjopen–2017–018895.
  2. University of Gothenburg, Increased overweight in children of mothers who drank coffee while pregnant, “ScienceDaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/05/180511102342.htm, [dostęp:] 28.08.2019 r.
  3. V. Sengpiel, E. Elind, J. Bacelis i in., Maternal caffeine intake during pregnancy is associated with birth weight but not with gestational length: results from a large prospective observational cohort study “BMC Medicine”, 2013.
  4. BioMed Central Limited, Caffeine linked to low birth weight babies, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130218201513.htm, [dostęp:] 28.08.2019 r.
  5. K. Gander, Drinking this much coffee during pregnancy could damage your baby's liver, study on rats suggests "newsweek.com" [online] https://www.newsweek.com/drinking–coffee–pregnancy–damage–babys–liver–study–rats–1450922, [dostęp:] 28.08.2019 r.
  6. Society for Endocrinology, Too much caffeine during pregnancy may damage baby's liver “sciencedaily.com [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190724155937.htm, [dostęp:] 28.08.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij