Miewasz migreny? Uważaj na kofeinę
Katarzyna Szulik

Miewasz migreny? Uważaj na kofeinę

Bóle migrenowe należą do jednych z najczęściej występujących i zarazem najbardziej uciążliwych dolegliwości bólowych. Ich przyczyny i podłoże są nieznane, choć lista czynników im sprzyjających nieustannie się wydłuża. Naukowcy przyjrzeli się związkowi migreny i kofeiny, odkrywając, że nadmiar tego stymulatora może zwiększać ryzyko wystąpienia bólów migrenowych.

Migrena to intensywny, pulsujący ból dotykający jednej strony głowy, któremu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, np. nudności, wymioty czy nadwrażliwość na światło. Na bóle tego typu cierpi średnio co 10 osoba, przy czym zdecydowaną większość doświadczających migreny stanowią kobiety. Uciążliwość migreny wynika również z czasu jej trwania, który może wynosić nawet 74 godziny, przy czym minimum to zazwyczaj kilka godzin. W tym czasie chory nie jest zdolny do wykonywania właściwie żadnych aktywności, do chwili, aż lek przeciwbólowy zacznie działać. Przed napadem migreny może pojawić się tzw. aura, objawiająca się między innymi zawrotami głowy i zaburzeniami widzenia. W tej sytuacji dobrze jest zażyć lek przeciwbólowy już na etapie tych objawów, ponieważ skuteczność leczenia migreny zależy w dużej mierze od tego, jak szybko przyjęty zostanie preparat przeciwbólowy.

Kofeina sprzyja bólom głowy

Wśród czynników sprzyjających napadom migrenowym znajdują się: picie alkoholu, problemy ze snem, stres, przebieg cyklu menstruacyjnego czy pewne formy (lub duże natężenie) aktywności fizycznej. Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), Brigham and Women's Hospital oraz the Harvard T.H. Chan School of Public Health dodali do wspomnianej listy picie napojów zawierających kofeinę, w ilości większej niż dwie porcje dziennie. Mowa nie tylko o kawie, ale również o napojach energetycznych, gazowanych czy czarnej herbacie.

Badacze odkryli, że u osób doświadczających epizodycznych napadów migreny, wypicie co najmniej trzech do czterech porcji napoju z kofeiną, zwiększa ryzyko wystąpienia bólu tego samego dnia lub nazajutrz.

Wynik badania jest o tyle ciekawy, że kofeinę wcześniej uznawano za czynnik umożliwiający kontrolę napadów migrenowych, a więc prewencyjny względem nich. Wpływ kofeiny na migrenę jest uzależniony zarówno od dawki, jak i częstotliwości spożywania napojów tego typu, jednak przez wzgląd na różną zawartość kofeiny w poszczególnych produktach, naukowcy nie są w stanie w sposób jednoznaczny wyznaczyć dawki bezpiecznej lub grożącej wystąpieniem napadu.

Nawyki kontra migrena

We wspomnianym badaniu udział wzięło 98 dorosłych doświadczających epizodycznych napadów migrenowych, którzy prowadzili dzienniki żywieniowe przez okres 6 tygodni. Wśród informacji zamieszczali również dzienną ilość porcji napojów zawierających kofeinę. Mieli też notować wzmianki o częstotliwości i nasileniu występowania wspomnianych bólów głowy, jak również o obecności dodatkowych czynników im sprzyjających (lub o ich braku).

Jak się okazało, u osób regularnie spożywających napoje z kofeiną, potencjalnie szkodliwa okazała się ilość wynosząca od 3 do 4 porcji dziennie. Gdy jednak badani nie mieli w zwyczaju pić napojów zawierających kofeinę, ale robili to na potrzeby eksperymentu, już jedna lub dwie dawki kofeiny zwiększały ryzyko wystąpienia epizodu migrenowego. Przyzwyczajenie organizmu do stymulantu jest więc istotne z punktu widzenia prawdopodobieństwa wystąpienia bólu migrenowego.

Badanie miało charakter obserwacyjny i dotyczyło krótkotrwałego wpływu kofeiny na migrenę, dlatego potwierdzenie płynących z niego wniosków wymaga dalszych analiz i większej próby badawczej. Niemniej, osoby mające w zwyczaju picie dużych ilości kawy lub energetyków, powinny wziąć od uwagę, że ich nawyk może potencjalnie zwiększać ryzyko występowania bólów migrenowych.

Powiązane produkty

Nadzieja na nowy lek

Nadzieję chorym na migrenę daje opracowany w USA lek, który w lipcu tego roku przeszedł pomyślnie testy trzeciej fazy badań klinicznych. Gdyby został dopuszczony do użytku, byłby pierwszym od niemal 30 lat przynoszącym ulgę osobom z migreną. Ostatnie leki tego typu, należące do grupy tryptanów, pojawiły się w latach 90. Ich skuteczność jest wysoka, jednak nie pomagają one wszystkim pacjentom, miewają uciążliwe skutki uboczne i nie mogą być przyjmowane przez osoby cierpiące na choroby układu krążenia. Nowa klasa leków z grupy gepantów atakuje receptory proteiny, które wiążą się z występowaniem bólu migrenowego. Dotychczasowe próby kliniczne wykazały wysoką skuteczność leków przy występowaniu skutków ubocznych na granicy błędu statystycznego.

  1. E. Mostofsky, M. A. Mittleman, C. Buettner i in., Prospective Cohort Study of Caffeinated Beverage Intake as a Potential Trigger of Headaches among Migraineurs, „The American Journal of Medicine:, 2019; DOI: 10.1016/j.amjmed.2019.02.015
  2. Beth Israel Deaconess Medical Center, 1-2 caffeinated drinks not linked with higher risk of migraines; 3+ may trigger them, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/08/190808091422.htm, [dostęp:] 09.08.2019 r.
  3. D. Włoch–Kopeć, Migrena, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150555,migrena, [dostęp:] 09.08.2019 r.
  4. Albert Einstein College of Medicine, Novel therapy for acute migraine shows promise in phase 3 clinical trial „eurek alert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-07/aeco-ntf070519.php, [dostęp:] 09.08.2019 r.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10 proc. dorosłej populacji i nawet 30 proc. dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl