Popularne antybiotyki mogą szkodzić sercu
Katarzyna Szulik

Popularne antybiotyki mogą szkodzić sercu

Nie od dziś wiadomo, że przy stosowaniu antybiotyków konieczna jest ostrożność, ponieważ brak rozwagi może skutkować między innymi zjawiskiem antybiotykooporności. Jak się okazuje, zagrożenie mogą stanowić również konkretne rodzaje tych leków. W ostatnim czasie na cenzurowanym znalazły się antybiotyki fluorochinolonowe, którym wcześniej zarzucano między innymi negatywny wpływ na układ nerwowy, a zgodnie z najnowszymi badaniami zwiększanie ryzyka wystąpienia schorzeń serca. 

Do grupy antybiotyków fluorochinolonowych należą między innymi pefloksacyna, ciprofloksacyna oraz ofloksacyna, stosowane w leczeniu szeregu zakażeń bakteryjnych o różnym stopniu natężenia, od zapalenia zatok po infekcje układu moczowego. To właśnie szerokie spektrum ich działania sprawia, że są przepisywane chętnie i na dolegliwości różnego rodzaju, jednak jak się okazuje, stosowane nierozsądnie mogą również szkodzić. Badania naukowców z University of British Columbia sugerują, że antybiotyki z tej grupy mogą sprzyjać występowaniu niedomykalności aorty i zastawki mitralnej, co powoduje cofanie się krwi z powrotem do serca. Mowa o ryzyku zwiększonym blisko 2,5-krotnie w porównaniu z antybiotykami innego typu. 

Antybiotyk szkodzi ekspresowo

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z bazy U.S. Food and Drug Administration, jak również informacje pochodzące od ubezpieczycieli zdrowotnych, które zawierają miedzy innymi dane na temat rodzajów stosowanych leków, dawek i okresu ich przyjmowania. Na tej podstawie wyodrębnili ponad 12 tysięcy przypadków niedomykalności zastawkowej powiązanych z przyjmowaniem antybiotyków z grupy fluorochinolonowej. Jak się okazało, dolegliwości tego typu najczęściej pojawiają się w krótkim okresie po przyjęciu antybiotyku, wynoszącym nie więcej niż 30 dni. Związek miedzy problemami sercowymi a przyjmowaniem antybiotyków z tej grupy jest więc doraźny, ponieważ w przypadku przyjmowania leków tego typu w przeszłości nie stwierdzono związku z ewentualnymi schorzeniami serca. 

Jeśli tezy postawione przez naukowców znajdą potwierdzenie w dalszych badaniach, powinny mieć wpływ na zalecenia, które lekarze przekazują pacjentom zagrożonym chorobami serca. W ich przypadku stosowanie antybiotyków fluorochinolonowych może grozić zaostrzeniem stanu i komplikacjami, co musi być uwzględnione przy planowaniu leczenia. 

Ból stawów i depresja po antybiotykach

Przed stosowaniem antybiotyków fluorochinolonowych wiosną 2019 roku ostrzegał również Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jak się okazało, ich długotrwałe stosowanie (trwające co najmniej kilka miesięcy) może wpływać negatywnie na układ nerwowy i mięśniowo-szkieletowy. Konsekwencje obejmują między innymi bóle i obrzęki stawów oraz mięśni i trudności z chodzeniem, a w przypadku układu nerwowego depresję, bezsenność czy zaburzenia pamięci, jak również zaburzenia widzenia, smaku czy słuchu. Skala zjawiska jest niewielka, jednak konsekwencje okazały się na tyle poważne, że przy przepisywaniu antybiotyków z grupy fluorochinolonowych zalecana jest szczególna ostrożność. Zgodnie z informacją podaną przez Urząd, leki zawierające cynoksacynę, flumechinę, kwas nalidyksowy i kwas pipemidowy mają zostać całkowicie usunięte z rynku, a stosowanie pokrewnych, mających w składzie fluorochinolony i chinolony, powinno zostać zakazane w przypadku leczenia łagodnych stanów chorobowych oraz łagodnych i umiarkowanych zakażeń, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów, u których w przeszłości wystąpiły działania niepożądane związane z lekiem. 

Ta sama jednostka w przeszłości informowała również, że fluorochinolony, stosowane przede wszystkim w leczeniu infekcji bakteryjnych układu oddechowego, moczowego, infekcji okulistycznych i dermatologicznych, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tętniaka i rozwarstwienia aorty, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych schorzeń, prawdopodobieństwo działań niepożądanych jest niewielkie, jednak osoby narażone na wystąpienie wymienionych wyżej schorzeń powinny być traktowane jako pacjenci wysokiego ryzyka, dlatego w ich wypadku lekarze powinni rozważyć zastosowanie alternatywnych preparatów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl