40. tydzień ciąży – waga i ruchy dziecka, zmiany u mamy, objawy porodu
Tydzień 40. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 39 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 37 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 40. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 39 tygodni i kilka dni (od 1 do 6 dni). Jest to czternasty (ostatni) tydzień III trymestru. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 40. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 40. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych dziecko w 40. tygodniu ciąży waży 3600 g i ma 51 cm długości. Pod koniec 41. tygodnia średnia masa urodzeniowa wynosi 3750 g, a długość – 52 cm, natomiast pod koniec 42. tygodnia średnia masa urodzeniowa dochodzi prawie do 4000 g, a długość do 53 cm. Są to wartości średnie. Dziecko już jest na tyle dojrzałe, że bez problemów da sobie radę po urodzeniu. Wszystkie organy są w pełni gotowe do podjęcia pracy poza brzuchem mamy, choć oczywiście nie działają jeszcze tak, jak u dorosłego człowieka.
Co słychać u ciężarnej w 40. tygodniu ciąży?
Ze względu na powolne wstawianie się części przodującej płodu (zazwyczaj jest to główka) do kanału rodnego dno macicy się obniża. Około 36. tygodnia znajdowało się na wysokości łuków żebrowych, natomiast w 40. tygodniu ciąży obniżyło się 2 palce poniżej łuków żebrowych. Obniżająca się główka może powodować dyskomfort i ból w dole brzucha i miednicy mniejszej. Główka dziecka siłą grawitacji oddziałuje na szyjkę macicy, powoli ją skracając i rozwierając. Nie znaczy to oczywiście, że aby urodzić, trzeba chodzić całą dobę, ale powolne i krótkie spacery są jak najbardziej wskazane w okresie okołoporodowym (o ile lekarz nie zaleci inaczej).
Jakie badania?
Po skończonym 40. tygodniu ciąży zalecanych jest kilka badań, które należy wykonać u ginekologa. Są to: badanie podmiotowe, przedmiotowe i położnicze, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała, ocena ruchów płodu i ryzyka ciążowego. Lekarz powinien wykonać badanie ultrasonograficzne zgodne z rekomendacjami PTGiP, położna natomiast powinna wykonać KTG, które zinterpretuje lekarz. Jeżeli wszystkie wyniki badań są prawidłowe, kolejną wizytę można zaplanować po około 7 dniach.
Kiedy udać się do szpitala, gdy nic się nie dzieje?
Jak już było wspomniane, tylko 5 proc. kobiet rodzi dokładnie w terminie porodu. Pozostałe 95 proc. rodzi albo przed terminem, albo po nim. Jeżeli od terminu porodu mija cały tydzień i nic się nie dzieje, udaj się do szpitala – zostaniesz przyjęta na oddział patologii ciąży, gdzie będzie monitorowany stan dziecka i Twój, a lekarze w razie potrzeby zaproponują ci metodę preindukcji lub indukcji porodu. Przed końcem 42. tygodnia ciąży musi być już po porodzie.
Co u taty?
Bądź w pełnej gotowości, akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili. Mogą zdarzać się też fałszywe alarmy – partnerka powie ci, że rodzi, pojedziecie szybko do szpitala, gdzie okaże się, że poród w ogóle się nie zaczął. Takie sytuacje częściej występują u ciężarnych, które nie do końca wiedzą, czego się spodziewać przy rozpoczynającej się akcji porodowej.
Sprawdź, kiedy jechać na porodówkę – przeczytaj artykuł: Kiedy jechać do szpitala na poród?