
20. tydzień ciąży – wygląd i ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży
Gratulacje, przełom 20. i 21. tygodnia to półmetek ciąży! Tydzień 20. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 19 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 17 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 20. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 19 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 7. tydzień II trymestru.
Co słychać u dziecka w 20. tygodniu ciąży?
Dziecko rośnie już bardzo szybko, do końca ciąży zwiększy swoją masę blisko dziesięciokrotnie. W 20. tygodniu waga dziecka zazwyczaj znajduje się w przedziale 260–325 g, długość od 14 do 17 cm.
Skóra jest nadal cieniutka, choć składa się już z dwóch warstw, tak jak u dorosłego człowieka: naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z czterech warstw, linie papilarne są coraz bardziej widoczne. Zwiększa się ilość mazi płodowej na skórze, czyli białej, tłustej i gęstej substancji chroniącej skórę dziecka przed maceracją.
Na tym etapie zaczynają działać zmysły: smaku, słuchu, wzroku i dotyku. To od diety mamy zależy czy wody płodowe są słodkie, gorzkie, czy słone. Dziecku w łonie matki prawdopodobnie najbardziej smakują wody słodkie, ponieważ obserwujemy najintensywniejsze ich połykanie. Maluch czuje serce mamy narządem słuchu i całym ciałem. Do tej pory skóra pokryta była lanugo (meszek płodowy), które powoli zanika. Od około 20. tygodnia zaczynają rosnąć już właściwe włosy na głowie, brwi i rzęsy.
Co słychać u ciężarnej w 20. tygodniu ciąży?
Większość kobiet w 20. lub 21. tygodniu ciąży zaczyna odczuwać ruchy płodu. Dla mam jest to niesamowity i bardzo wzruszający moment. Jak je rozpoznać? Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni moment do obserwacji. Najłatwiej wyczuć ruchy po jedzeniu, kiedy dziecko dostanie zastrzyk energii oraz tuż przed snem, kiedy mama leży spokojnie w bezruchu i może „wsłuchać się” w swoje ciało. W tym okresie nie należy spodziewać się silnych kopnięć ani mocnych uderzeń. Ruchy dziecka to raczej delikatne muśnięcia macicy od wnętrza brzucha, odczuwane jako przelewanie się treści pokarmowej, bulgotanie czy „bąblowanie” w brzuchu.
Macica znajduje się na wysokości 3 palców poniżej pępka, jest na tyle duża, że zaczyna rozpychać mięśnie proste brzucha, przez co obwód brzucha mamy cały czas się powiększa, a biodra robią się szersze. Od tego momentu obwody te będą powiększać się dużo szybciej niż we wcześniejszym okresie ciąży.
Od około połowy ciąży są niekiedy odczuwalne fizjologiczne, niegroźne skurcze Alvareza, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Charakteryzują się nieskoordynowaną aktywnością skurczową macicy o małej amplitudzie. W okresie tym mogą pojawić się również skurcze Braxtona–Hicksa, które występują co 1–2 godziny, a ich amplituda jest nieco większa. Oba rodzaje skurczów mają za zadanie przygotowanie macicy do porodu. Jeżeli występują częściej niż jeden na godzinę, należy pilnie skontaktować się ze swoim lekarzem lub udać do szpitala z oddziałem ginekologiczno–położniczym.
Seks w ciąży
Seks w ciąży przebiegającej prawidłowo jest jak najbardziej dozwolony, choć zawsze lepiej spytać o to lekarza. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, lepiej unikać pozycji klasycznych, w których mama leży na plecach, a partner na niej. Można próbować pozycji od tyłu czy na boku albo takich, w których kobieta jest na górze. Zbliżenia powinny być bardzo delikatne. Jeśli występują plamienia lub inne niepokojące objawy, zapytaj lekarza o dozwolone formy aktywności seksualnej — nawet wtedy często dopuszczalne są niektóre formy pieszczot, które bardzo zbliżają partnerów w okresie ciąży.
Badania, jakie należy wykonać w 20. tygodniu ciąży
Cały czas jest odpowiedni moment na wykonanie badania USG II trymestru (zostało ono dokładnie opisane w artykule dotyczącym 19. tygodnia ciąży). Badania lekarskie i laboratoryjne, które należy wykonać między 15. a 20. tygodniem ciąży, zostały opisane szerzej w artykule:
Dowiedz się, czy seks w ciąży jest bezpieczny - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży.