20. tydzień ciąży – wygląd i ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży
Łukasz Stelmaszczyk

20. tydzień ciąży – wygląd i ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży

Gratulacje, przełom 20. i 21. tygodnia to półmetek ciąży! Tydzień 20. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 19 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 17 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 20. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 19 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 7. tydzień II trymestru.

Co słychać u dziecka w 20. tygodniu ciąży?

infografika wymiary płodu w 20. tygodniu ciąży

Dziecko rośnie już bardzo szybko, do końca ciąży zwiększy swoją masę blisko dziesięciokrotnie. W 20. tygodniu waga dziecka zazwyczaj znajduje się w przedziale 260–325 g, długość od 14 do 17 cm.

infografika skóra dziecka w 20. tygodniu ciąży

Skóra jest nadal cieniutka, choć składa się już z dwóch warstw, tak jak u dorosłego człowieka: naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z czterech warstw, linie papilarne są coraz bardziej widoczne. Zwiększa się ilość mazi płodowej na skórze, czyli białej, tłustej i gęstej substancji chroniącej skórę dziecka przed maceracją.

infografika zmysły płodu w 20. tygodniu ciąży

Na tym etapie zaczynają działać zmysły: smaku, słuchu, wzroku i dotyku. To od diety mamy zależy czy wody płodowe są słodkie, gorzkie, czy słone. Dziecku w łonie matki prawdopodobnie najbardziej smakują wody słodkie, ponieważ obserwujemy najintensywniejsze ich połykanie. Maluch czuje serce mamy narządem słuchu i całym ciałem. Do tej pory skóra pokryta była lanugo (meszek płodowy), które powoli zanika. Od około 20. tygodnia zaczynają rosnąć już właściwe włosy na głowie, brwi i rzęsy.

Co słychać u ciężarnej w 20. tygodniu ciąży?

infografika ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży

Większość kobiet w 20. lub 21. tygodniu ciąży zaczyna odczuwać ruchy płodu. Dla mam jest to niesamowity i bardzo wzruszający moment. Jak je rozpoznać? Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni moment do obserwacji. Najłatwiej wyczuć ruchy po jedzeniu, kiedy dziecko dostanie zastrzyk energii oraz tuż przed snem, kiedy mama leży spokojnie w bezruchu i może „wsłuchać się” w swoje ciało. W tym okresie nie należy spodziewać się silnych kopnięć ani mocnych uderzeń. Ruchy dziecka to raczej delikatne muśnięcia macicy od wnętrza brzucha, odczuwane jako przelewanie się treści pokarmowej, bulgotanie czy „bąblowanie” w brzuchu.

Macica znajduje się na wysokości 3 palców poniżej pępka, jest na tyle duża, że zaczyna rozpychać mięśnie proste brzucha, przez co obwód brzucha mamy cały czas się powiększa, a biodra robią się szersze. Od tego momentu obwody te będą powiększać się dużo szybciej niż we wcześniejszym okresie ciąży.

Od około połowy ciąży są niekiedy odczuwalne fizjologiczne, niegroźne skurcze Alvareza, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Charakteryzują się nieskoordynowaną aktywnością skurczową macicy o małej amplitudzie. W okresie tym mogą pojawić się również skurcze Braxtona–Hicksa, które występują co 1–2 godziny, a ich amplituda jest nieco większa. Oba rodzaje skurczów mają za zadanie przygotowanie macicy do porodu. Jeżeli występują częściej niż jeden na godzinę, należy pilnie skontaktować się ze swoim lekarzem lub udać do szpitala z oddziałem ginekologiczno–położniczym.

Powiązane produkty

Seks w ciąży

Seks w ciąży przebiegającej prawidłowo jest jak najbardziej dozwolony, choć zawsze lepiej spytać o to lekarza. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, lepiej unikać pozycji klasycznych, w których mama leży na plecach, a partner na niej. Można próbować pozycji od tyłu czy na boku albo takich, w których kobieta jest na górze. Zbliżenia powinny być bardzo delikatne. Jeśli występują plamienia lub inne niepokojące objawy, zapytaj lekarza o dozwolone formy aktywności seksualnej — nawet wtedy często dopuszczalne są niektóre formy pieszczot, które bardzo zbliżają partnerów w okresie ciąży.

 

infografika seks w 20. tygodniu ciąży

 

Badania, jakie należy wykonać w 20. tygodniu ciąży

Cały czas jest odpowiedni moment na wykonanie badania USG II trymestru (zostało ono dokładnie opisane w artykule dotyczącym 19. tygodnia ciąży). Badania lekarskie i laboratoryjne, które należy wykonać między 15. a 20. tygodniem ciąży, zostały opisane szerzej w artykule:

Kalendarz ciąży — 15. tydzień

Dowiedz się, czy seks w ciąży jest bezpieczny - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży.

przycisk pobrania grafiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij