20. tydzień ciąży – wygląd i ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży
Łukasz Stelmaszczyk

20. tydzień ciąży – wygląd i ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży

Gratulacje, przełom 20. i 21. tygodnia to półmetek ciąży! Tydzień 20. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 19 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 17 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 20. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 19 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 7. tydzień II trymestru.

Co słychać u dziecka w 20. tygodniu ciąży?

Dziecko rośnie już bardzo szybko, do końca ciąży zwiększy swoją masę blisko dziesięciokrotnie. W 20. tygodniu waga dziecka zazwyczaj znajduje się w przedziale 260–325 g, długość od 14 do 17 cm.

Skóra jest nadal cieniutka, choć składa się już z dwóch warstw, tak jak u dorosłego człowieka: naskórka i skóry właściwej. Naskórek składa się z czterech warstw, linie papilarne są coraz bardziej widoczne. Zwiększa się ilość mazi płodowej na skórze, czyli białej, tłustej i gęstej substancji chroniącej skórę dziecka przed maceracją.

Na tym etapie zaczynają działać zmysły: smaku, słuchu, wzroku i dotyku. To od diety mamy zależy czy wody płodowe są słodkie, gorzkie, czy słone. Dziecku w łonie matki prawdopodobnie najbardziej smakują wody słodkie, ponieważ obserwujemy najintensywniejsze ich połykanie. Maluch czuje serce mamy narządem słuchu i całym ciałem. Do tej pory skóra pokryta była lanugo (meszek płodowy), które powoli zanika. Od około 20. tygodnia zaczynają rosnąć już właściwe włosy na głowie, brwi i rzęsy.

Co słychać u ciężarnej w 20. tygodniu ciąży?

Większość kobiet w 20. lub 21. tygodniu ciąży zaczyna odczuwać ruchy płodu. Dla mam jest to niesamowity i bardzo wzruszający moment. Jak je rozpoznać? Po pierwsze, należy wybrać odpowiedni moment do obserwacji. Najłatwiej wyczuć ruchy po jedzeniu, kiedy dziecko dostanie zastrzyk energii oraz tuż przed snem, kiedy mama leży spokojnie w bezruchu i może „wsłuchać się” w swoje ciało. W tym okresie nie należy spodziewać się silnych kopnięć ani mocnych uderzeń. Ruchy dziecka to raczej delikatne muśnięcia macicy od wnętrza brzucha, odczuwane jako przelewanie się treści pokarmowej, bulgotanie czy „bąblowanie” w brzuchu.

Macica znajduje się na wysokości 3 palców poniżej pępka, jest na tyle duża, że zaczyna rozpychać mięśnie proste brzucha, przez co obwód brzucha mamy cały czas się powiększa, a biodra robią się szersze. Od tego momentu obwody te będą powiększać się dużo szybciej niż we wcześniejszym okresie ciąży.

Od około połowy ciąży są niekiedy odczuwalne fizjologiczne, niegroźne skurcze Alvareza, których zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Charakteryzują się nieskoordynowaną aktywnością skurczową macicy o małej amplitudzie. W okresie tym mogą pojawić się również skurcze Braxtona–Hicksa, które występują co 1–2 godziny, a ich amplituda jest nieco większa. Oba rodzaje skurczów mają za zadanie przygotowanie macicy do porodu. Jeżeli występują częściej niż jeden na godzinę, należy pilnie skontaktować się ze swoim lekarzem lub udać do szpitala z oddziałem ginekologiczno–położniczym.

Polecane dla Ciebie

Seks w ciąży

Seks w ciąży przebiegającej prawidłowo jest jak najbardziej dozwolony, choć zawsze lepiej spytać o to lekarza. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, lepiej unikać pozycji klasycznych, w których mama leży na plecach, a partner na niej. Można próbować pozycji od tyłu czy na boku albo takich, w których kobieta jest na górze. Zbliżenia powinny być bardzo delikatne. Jeśli występują plamienia lub inne niepokojące objawy, zapytaj lekarza o dozwolone formy aktywności seksualnej — nawet wtedy często dopuszczalne są niektóre formy pieszczot, które bardzo zbliżają partnerów w okresie ciąży.

 

 

Badania, jakie należy wykonać w 20. tygodniu ciąży

Cały czas jest odpowiedni moment na wykonanie badania USG II trymestru (zostało ono dokładnie opisane w artykule dotyczącym 19. tygodnia ciąży). Badania lekarskie i laboratoryjne, które należy wykonać między 15. a 20. tygodniem ciąży, zostały opisane szerzej w artykule:

Kalendarz ciąży — 15. tydzień

Dowiedz się, czy seks w ciąży jest bezpieczny - przeczytaj artykuł: Seks w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij