
32. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko, dolegliwości u mamy
Tydzień 32. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 31 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 29 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 32. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 31 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). To początek 8. miesiąca ciąży.
Co słychać u dziecka w 32. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 32-tygodniowy płód waży średnio 1850 g i ma 43 cm.
Większość dzieci przyjmuje położenie główkowe (główka dziecka skierowana do wychodu miednicy) między 32. a 36. tygodniem ciąży. Zdarza się, że u kobiet z nieco większą ilością wód płodowych „fikołka” maluch może zrobić jeszcze później. Czasami, mając już główkę na dole, dziecko robi kolejnego „fikołka”, i znowu jest w położeniu podłużnym miednicowym. Dlatego bardzo ważne podczas przyjęcia do porodu jest dokładne zbadanie pacjentki, a w razie wątpliwości wykonanie badania USG, aby sprawdzić, gdzie jest główka płodu.
Poza tym u dziecka bez większych zmian. Cały czas rośnie i przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy.
Co słychać u ciężarnej w 32. tygodniu ciąży?
Dno macicy znajduje się już w połowie wysokości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (najniższą częścią mostka). Brzuch rośnie, a forma niestety spada – macica rozpycha się na wszystkie strony, powodując gorszy przepływ krwi, szczególnie w żyłach, gorsze odpływanie moczu w nerkach, gorsze oddawanie stolca, nerwobóle. W związku z tym mogą pojawić się omdlenia, zawroty głowy, jeszcze większe obrzęki, jeszcze częstsze oddawanie moczu, zwiększone ryzyko infekcji układu moczowego, zaparcia, bóle trudne do złagodzenia.
Zalecenia dla mamy i liczenie ruchów płodu
Około 32. tygodnia ciąży ruchy płodu stabilizują się na pewnym poziomie i do końca ciąży ich ilość nie maleje. Od tego czasu powinnaś zacząć liczyć ruchy płodu. Najczęściej stosowana technika liczenia ruchów płodu jest dosyć prosta. Wybierz sobie 3 stałe godziny, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne. Licz, ile ruchów poczułaś w ciągu pełnych 60 min. Jeśli było ich 10 i więcej, wszystko jest OK. Jeśli natomiast było ich mniej niż 10, zjedz coś słodkiego, wypij jak najwięcej wody i policz ruchy przez jeszcze jedną godzinę. Najprawdopodobniej będzie ich więcej niż 10, jeśli jednak nadal maluch będzie się mało ruszał, skonsultuj się pilnie ze swoim lekarzem lub udaj się do szpitala z oddziałem położniczym. Inną, rzadziej stosowaną metodą liczenia ruchów jest metoda Cardiff. Polega ona na rozpoczęciu liczenia ruchów płodu o konkretnej godzinie i zanotowaniu czasu, w którym wystąpił 10. ruch płodu. Metodę można stosować już od 29. tygodnia ciąży. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem położnikiem, jeśli w ciągu 2 kolejnych dni liczba ruchów jest mniejsza niż 10, lub jeśli w ciągu jednego dnia nie odnotuje się żadnego ruchu.
Pozostałe zalecenia to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z kalendarzem ciąży. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza. Koniec 32. tygodnia to ostatni dzwonek na wykonanie badania USG zgodnego z rekomendacjami PTGiP. W przypadku tego badania dokładne ramy czasowe nie są tak istotne jak w przypadku poprzednich badań, jednakże należy postarać się wykonać je w terminie.
Dowiedź się, jak walczyć z zaparciami w ciąży: zajrzyj do artykułu: Poznaj skuteczne sposoby na zaparcia w ciąży.