32. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko, dolegliwości u mamy
Łukasz Stelmaszczyk

32. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko, dolegliwości u mamy

Tydzień 32. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 31 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 29 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 32. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 31 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). To początek 8. miesiąca ciąży.

Co słychać u dziecka w 32. tygodniu ciąży?

infografika wymiary dziecka w 32. tygodniu ciąży

Według siatek centylowych 32-tygodniowy płód waży średnio 1850 g i ma 43 cm.
 

infografika położenia dziecka w macicy w  32. tygodniu ciąży

Większość dzieci przyjmuje położenie główkowe (główka dziecka skierowana do wychodu miednicy) między 32. a 36. tygodniem ciąży. Zdarza się, że u kobiet z nieco większą ilością wód płodowych „fikołka” maluch może zrobić jeszcze później. Czasami, mając już główkę na dole, dziecko robi kolejnego „fikołka”, i znowu jest w położeniu podłużnym miednicowym. Dlatego bardzo ważne podczas przyjęcia do porodu jest dokładne zbadanie pacjentki, a w razie wątpliwości wykonanie badania USG, aby sprawdzić, gdzie jest główka płodu.

Poza tym u dziecka bez większych zmian. Cały czas rośnie i przygotowuje się do życia poza brzuchem mamy.

Co słychać u ciężarnej w 32. tygodniu ciąży?

infografika zmiany u kobiety ciężarniej w 32. tygodniu ciąży

Dno macicy znajduje się już w połowie wysokości pomiędzy pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (najniższą częścią mostka). Brzuch rośnie, a forma niestety spada – macica rozpycha się na wszystkie strony, powodując gorszy przepływ krwi, szczególnie w żyłach, gorsze odpływanie moczu w nerkach, gorsze oddawanie stolca, nerwobóle. W związku z tym mogą pojawić się omdlenia, zawroty głowy, jeszcze większe obrzęki, jeszcze częstsze oddawanie moczu, zwiększone ryzyko infekcji układu moczowego, zaparcia, bóle trudne do złagodzenia.

Jeżeli nie pomagają aktywności i plecy bolą coraz bardziej, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty – czasami niewiele trzeba zmienić we własnym postępowaniu, aby zredukować ból pleców.

Powiązane produkty

Zalecenia dla mamy i liczenie ruchów płodu

infografika liczenie ruchów dziecka w 32. tygodniu ciąży

Około 32. tygodnia ciąży ruchy płodu stabilizują się na pewnym poziomie i do końca ciąży ich ilość nie maleje. Od tego czasu powinnaś zacząć liczyć ruchy płodu. Najczęściej stosowana technika liczenia ruchów płodu jest dosyć prosta. Wybierz sobie 3 stałe godziny, kiedy dziecko jest najbardziej aktywne. Licz, ile ruchów poczułaś w ciągu pełnych 60 min. Jeśli było ich 10 i więcej, wszystko jest OK. Jeśli natomiast było ich mniej niż 10, zjedz coś słodkiego, wypij jak najwięcej wody i policz ruchy przez jeszcze jedną godzinę. Najprawdopodobniej będzie ich więcej niż 10, jeśli jednak nadal maluch będzie się mało ruszał, skonsultuj się pilnie ze swoim lekarzem lub udaj się do szpitala z oddziałem położniczym. Inną, rzadziej stosowaną metodą liczenia ruchów jest metoda Cardiff. Polega ona na rozpoczęciu liczenia ruchów płodu o konkretnej godzinie i zanotowaniu czasu, w którym wystąpił 10. ruch płodu. Metodę można stosować już od 29. tygodnia ciąży. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem położnikiem, jeśli w ciągu 2 kolejnych dni liczba ruchów jest mniejsza niż 10, lub jeśli w ciągu jednego dnia nie odnotuje się żadnego ruchu.

W razie niejasności co do techniki liczenia ruchów płodu dopytaj lekarza lub położną o szczegóły.

Pozostałe zalecenia to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza zgodne z kalendarzem ciąży. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza. Koniec 32. tygodnia to ostatni dzwonek na wykonanie badania USG zgodnego z rekomendacjami PTGiP. W przypadku tego badania dokładne ramy czasowe nie są tak istotne jak w przypadku poprzednich badań, jednakże należy postarać się wykonać je w terminie.

Dowiedź się, jak walczyć z zaparciami w ciąży: zajrzyj do artykułu: Poznaj skuteczne sposoby na zaparcia w ciąży.

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij