27. tydzień ciąży – wygląd dziecka i zalecenia dla mamy na początku III trymestru ciąży
Tydzień 27. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 26 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 24 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 27. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 26 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 1. tydzień III trymestru. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 27. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 27. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 27–tygodniowy płód waży średnio 1000 g i ma 36-37 cm długości. Cały czas rozwija się kora mózgowa. Podczas badania ultrasonograficznego widać coraz to bardziej złożone ruchy dziecka.
Co słychać u ciężarnej w 27. tygodniu ciąży?
Na tym etapie w zasadzie ciąży się już nie ukryje (wyjątkiem są bardzo otyłe kobiety). Macica ma wielkość średniej dyni. Jak łatwo sobie wyobrazić, z „dynią w brzuchu” niektóre czynności zaczynają przysparzać problemy – schylanie się, obcięcie paznokci u stóp, założenie i wiązanie butów itp.
Między 27. a 32. tygodniem ciąży lekarz (lub położna) powinien wykonać badanie podmiotowe i przedmiotowe, ocenić czynność serca płodu, zmierzyć ciśnienie tętnicze i masę ciała. Ponadto powinien ocenić ryzyko ciążowe i, jak na każdej wizycie, propagować zdrowy styl życia. Z badań laboratoryjnych należy wykonać: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty-D u kobiet o krwi Rh-. Między 28. a 32. tygodniem ciąży powinno być wykonane badanie ultrasonograficzne zgodnie z rekomendacjami PTGiP. W przypadku występowania przeciwciał anty-D należy podać immunoglobulinę anty-D (między 28. a 30. tygodniem ciąży).
Co u taty?
Powoli przywykłeś już do roli drugoplanowej. Dla pocieszenia popytaj kolegów, którzy mają już kilkuletnie dzieci – z pewnością uspokoją, że kiedyś wszystko wróci do normy. Choć to „kiedyś” należy do odległych. Wspieraj swoją partnerkę jak tylko możesz. Chodź z nią do lekarza na wizyty, do sklepów po ubranka dla dziecka czy meble do pokoju. Płeć już najprawdopodobniej jest potwierdzona z bardzo dużym prawdopodobieństwem, dlatego zacznij planować i w miarę szybko organizować pokój dla malucha – pamiętaj, aby w trakcie takiego remontu, szczególnie przy hałasowaniu, szlifowaniu czy malowaniu, partnerki nie było w domu. Poza hałasem mamie i dziecku mogą zaszkodzić pyły i opary farb.
Seks w III trymestrze ciąży
Wśród wielu par istnieje przekonanie, że seks w III trymestrze, szczególnie w końcowym jego etapie, może doprowadzić do przedwczesnej czynności skurczowej. W fizjologicznej ciąży tak się nie dzieje. Rzeczywiście stosunek płciowy może zapoczątkować poród, ale jedynie w przypadku kiedy szyjka macicy i cały mięsień macicy jest do porodu gotowy – w ciąży fizjologicznej około 39-40 tygodnia.
Jakie pozycje są najlepsze? Przede wszystkim należy zrezygnować z pozycji klasycznej, aby nie uciskać brzucha i nie drażnić mięśnia macicy. Zalecane pozycje to wszelkiego rodzaju pozycje na boku albo takie, w których kobieta siedzi na biodrach partnera. Zaletą tej ostatniej pozycji jest to, że kobieta może kontrolować całą sytuację (głębokość i siłę penetracji oraz intensywność i szybkość ruchów).
Dowiedz się więcej o suplementacji żelazem w ciąży – przeczytaj artykuł: Jak przyjmować żelazo w ciąży?