II trymestr ciąży
Ewa Pakuła

II trymestr ciąży

Właśnie zaczyna się czwarty miesiąc ciąży. Jesteś już spokojna i oswojoną z faktem, że nosisz pod sercem dziecko. Jest ono jeszcze bardzo malutkie, ale całkowicie ukształtowane. Drugi trymestr ciąży to najlepszy czas dla kobiety ciężarnej.

Minęły już rozchwianie organizmu spowodowane odmiennym stanem. Nie ma już porannych nudności. Nastrój ulega wyrównaniu, a organizm zaadaptował się do nowego stanu fizjologicznego. Nierzadko kobieta czuje się lepiej niż przed ciążą, lecz w jej organizmie zachodzą wciąż zmiany. 

To właśnie w II trymestrze ciąży czujesz pierwszy raz ruchy swego dziecka. Przy pierwszym dziecku odczuwa się je w 18 tygodniu ciąży. Przy kolejnych ciążach odczuwanie ruchów dziecka pojawia się wcześniej, ok. 16 tygodnia ciąży. Jest to bardzo piękne doznanie, na które każda przyszła mama czeka z niecierpliwością i z radością je przyjmuje nawiązując w ten sposób kontakt ze swoim maluszkiem.

Macica i łożysko

Wraz z rozwojem ciąży rośnie macica, która na początku II trymestru wypełnia całą jamę miednicy i stopniowo wnika do jamy brzusznej. Pod koniec II trymestru dno macicy sięga wysokości pępka. Jednocześnie zmienia się stopniowo zarys brzucha z coraz większym uwypukleniem go z przodu.

Łożysko wykształca się pod koniec 3 miesiąca ciąży. Jest to płaski narząd wspólnie utworzony przez kobietę ciężarną i jej dziecko. Łożysko z jednej strony przyrośnięte jest do wnętrza macicy, a z drugiej połączone jest z dzieckiem poprzez sznur pępowinowy zawierający naczynia krwionośne. Dziecko otrzymuje tą drogą tlen i substancje odżywcze, i jednocześnie pozbywa się dwutlenku węgla i zbędnych produktów przemiany materii.

Układ kostno-stawowy

Powiększająca się macica powoduje, że kręgosłup lędźwiowy ulega większemu wygięciu dla zachowania pionowej sylwetki. Często pojawiają się wtedy bóle w tej okolicy związane z przeciążeniem mięśni przykręgosłupowych oraz więzadeł kręgosłupa.

Ból pleców możesz zmniejszyć  zmieniając nieco styl życia:

  • naucz się odpoczywać i zmieniać pozycję ciała w regularnych odstępach czasu, aby nie dopuścić do nadmiernego skurczu i przeciążenia niektórych mięśni
  • unikaj w ciąży chodzenia w pantoflach na wysokim obcasie, ponieważ dochodzi wówczas do dalszego pogłębiania krzywizn kręgosłupa i przeciążania odcinka lędźwiowego
  • zakupy lub bagaże noś równomiernie rozłożone w obu rękach i to o niewielkim ciężarze
  • unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów
  • do pracy przy biurku korzystaj z profilowanego i regulowanego krzesła
  • przy wstawaniu z łóżka obróć się najpierw na bok, a dopiero potem unoś tułów do pozycji pionowej
  • ćwicz regularnie po zapoznaniu się z ćwiczeniami w szkole rodzenia

Powiązane produkty

Układ krążenia

Zwiększa się objętość krążącej krwi oraz przyspiesza się akcja serca. Serce pompuje teraz nawet do 6 l krwi na minutę ze średnią częstością uderzeń 80-90/min. Dzięki temu zabezpieczony jest dobry przepływ krwi przez macicę z łożyskiem i inne narządy np. przez nerki, mięśnie, skórę. Z innych symptomów związanych ze zmianami w układzie krążenia obserwujemy poty i uczucie gorąca. Charakterystyczna dla ciąży jest tzw. względna niedokrwistość spowodowana tym, że w tym czasie szybciej przyrasta objętość osocza niż ilość zawartych w nim czerwonych krwinek. Niedokrwistość względna osiąga swój szczyt w 32 tygodniu ciąży. Lekarz ginekolog jest w stanie odróżnić ją od prawdziwej anemii na podstawie przeprowadzonych badań. Ponieważ w okresie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na żelazo, niezbędna jest terapia substytucyjna żelazem. Ilość tego pierwiastka dostarczana z dietą jest bowiem niewystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie w okresie ciąży.

Anemii możesz uniknąć przyjmując regularnie zalecony preparat żelaza.

Układ moczowy

W czasie ciąży chodzi do zmian w układzie moczowym. W II trymestrze ciąży nerki zwiększają swoją czynność filtracyjną, a moczowody ulegają rozluźnieniu na skutek działania hormonów i ucisku macicy wywołującego zastój moczu w moczowodach. Wydzielanie moczu znacznie zwiększa się u kobiety ciężarnej w pozycji leżącej, a szczególnie gdy leży ona boku, kiedy to macica nie uciska wielkich naczyń w jamie brzusznej. Efektem tego jest uczucie zwiększonego parcia na mocz przed zaśnięciem i w nocy podczas snu. Skłonność do zastoju moczu w układzie moczowym zwiększa podatność na zakażenie.

Dolegliwości ze strony pęcherza można ograniczyć dzięki:

  • regularnemu opróżnianiu pęcherza moczowego
  • wykonywaniu badań kontrolnych moczu zgodnie z zaleceniami lekarza oraz
  • leczeniu zakażeń układu moczowego.

Układ oddechowy

W II trymestrze ciąży kobieta wyraźnie częściej oddycha głębiej. Dzięki temu krew przepływająca przez płuca jest lepiej wysycona tlenem, co oznacza, że więcej go dociera do tkanek, w tym poprzez łożysko również do dziecka. Obwód klatki piersiowej zwiększa się w okresie ciąży średnio o około 10 cm i nie jest to spowodowane tylko powiększeniem się piersi. Może pojawić się umiarkowana duszność wysiłkowa, zatykanie trąbek słuchowych oraz zmiany tonu i zabarwienia głosu spowodowane obrzękiem błon śluzowych dróg oddechowych.

Jak unikać dolegliwości ze strony układu oddechowego?

  • unikaj większych wysiłków fizycznych, które wyzwalają uczucie duszności
  • w czasie pracy rób przerwy dla odpoczynku i wtedy powoli oraz głęboko oddychaj.

Układ pokarmowy

Rosnąca macica zaczyna w II trymestrze uciskać na odbytnicę oraz dolny odcinek okrężnicy wywołują zaparcie, które dodatkowo może być nasilane przez osłabienie motoryki jelit pod wpływem progesteronu. Z innych dolegliwości II trymestru ciąży można wymienić zgagę tj. uczucie palenia lub pieczenia w przełyku oraz odbijania. Są one  następstwem spowolnienia opróżniania żołądka i zwiotczeniem zwieracza wpustu znajdującego się pomiędzy przełykiem i żołądkiem, i w konsekwencji zarzucania kwaśniej treści żołądkowej do przełyku.

Jak zmniejszyć zaparcia?

  • pij w ciągu dnia dużo płynów – przynajmniej 2 litry
  • codziennie się ruszaj – mogą to być spacery lub pływanie
  • zadbaj o dietę bogatą w warzywa i owoce
  • z preparatów dostępnych bez recepty można polecić parafinę płynną, ale przed jej zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem.

Jak zmniejszyć zgagę i odbijania?

  •  jedz pięć-sześć mniejszych objętościowo posiłków, za to częściej,
  •  ostatni posiłek zjedz na trzy godziny przed położeniem się spać,
  •  unikaj soków cytrusowych, kakao, czekolady, ostrych przypraw, mięty, alkoholu, mocnej herbaty i alkoholu, bo te produkty nasilają zgagę.
  •  śpij na lewym boku z wezgłowiem uniesionym o ok. 15 cm do góry względem nóg.
  •  postaraj się,  żeby przyrost ciężaru w czasie całej ciąży nie przekroczył 10-12 kg.
  •  na bardzo silną zgagę możesz zażyć środek zobojętniający kwas żołądkowy dostępny bez recepty, ale bezpieczniej jest taki zamiar skonsultować z lekarzem.

Skóra

W czasie ciąży dochodzi do nasilenia pigmentacji skóry, co widzimy jako ściemnienie brodawek sutkowych, pojawienie się ciemniejszej linii wzdłuż brzucha czy wzmocnienia zabarwienia znamion. Z innych zmian na skórze kobieta ciężarna może zaobserwować pajączki naczyniowe w górnej części tułowia i poszerzone naczynka na kończynach dolnych. W ciąży pojawiają się też rozstępy na brzuchu, pośladkach i udach, będące następstwem szybkiego rozciągania się skóry i jej niedostatecznej elastyczności. Przebarwienia ustępują stopniowo po porodzie, natomiast zmiany naczyniowe i rozstępy pozostają na stałe.

Jak uniknąć „ciążowych” zmian na skórze?

  • przed każdym wyjściem na zewnątrz smaruj skórę preparatem z filtrem anty-UV,  który chroni przed dodatkowym pojawianiem się barwnika melaniny w skórze.
  • jako profilaktykę rozstępów regularne wcieraj w skórę brzucha, bioder i ud dostępny w aptece preparat przeciwko rozstępom skórnym oraz zwróć uwagę na swoją dietę tak, aby przyrost ciężaru ciała przez całą ciążę nie był większy niż 10-12 kg.

Przemiana cukru

Hormony uwalnianie w czasie ciąży powodują wzrost zapotrzebowania na insulinę. Dlatego lekarz zaleca regularną kontrolę poziomu cukru na czczo, aby móc jak najwcześniej wykryć zaburzenia przemiany węglowodanowej. Tzw. cukrzyca ciężarnych ujawnia się u 1-2 procent kobiet i wymaga leczenia dietą, a czasem również lekami. Dzięki takiemu leczeniu ciąża przebiega prawidłowo.

Ciąża jest to stan wyjątkowy, ale nie jest to choroba. Dlatego tych 9 miesięcy można spędzić normalnie żyjąc z pewnymi tylko ograniczeniami mającymi na celu dobrostan kobiety w ciąży i jej dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

    Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

  • Alergiczne zapalenie spojówek

    Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

  • Przeziębienie u dzieci

    Pierwsze prawdziwie jesienne dni ze zmienną pogodą zwiastują początek sezonu na przeziębienia u dzieci. Nasze pociechy, szczególnie te młodsze, łapią często infekcje w żłobku czy przedszkolu od innego kichającego lub kaszlącego malucha.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.