Amniopunkcja — jak wygląda badanie i czy jest niebezpieczne dla dziecka?
Anna Posmykiewicz

Amniopunkcja — jak wygląda badanie i czy jest niebezpieczne dla dziecka?

Amniopunkcja to jedno z możliwych do wykonania u kobiety badań prenatalnych. Jest to badanie inwazyjne, które ze wszystkich tego rodzaju zabiegów jest wykonywane najczęściej.

Jakie są wskazania do wykonania amniopunkcji?

Badanie amniopunkcji nie jest rutynowo wykonywane u każdej ciężarnej kobiety, konieczne są pewne wskazania. Przede wszystkim zaleca się, aby amniopunkcji zostały poddane kobiety, które ukończyły 35 rok życia, istnieje bowiem wtedy większe ryzyko różnego rodzaju wad i zespołów genetycznych u rozwijającego się płodu (ryzyko takich chorób rośnie wraz z wiekiem matki). Także wiek ojca — powyżej 55 lat — jest wskazaniem do badania. Poza tym zabiegowi amniopunkcji powinna zostać poddana każda kobieta, która w przeszłości urodziła dziecko z trisomią chromosomu 21 (czyli z zespołem Downa), jak również, jeśli u starszego dziecka została stwierdzona wada cewy nerwowej (lub taka wada była obecna u któregoś z członków rodziny kobiety ciężarnej), choroba ośrodkowego układu nerwowego czy choroba metaboliczna. W sytuacji, kiedy u przyszłej mamy w wykonanym wcześniej teście potrójnym stwierdzono podwyższony poziom alfa-fetoproteiny, czyli hormonu mogącego odpowiadać za powstawanie wad cewy nerwowej, także zaleca się wykonanie amniopunkcji.

Na czym polega amniopunkcja?

Zabieg amniopunkcji polega na pobraniu płynu owodniowego. Zawsze wykonuje się go pod kontrolą aparatu USG, aby lekarz dokładnie widział, w które miejsce pęcherza płodowego zaczyna się wkłuwać — ginekolog wykonujący zabieg zawsze wybiera takie miejsce w pęcherzu płodowym, które jest położone jak najdalej od rozwijającego się płodu.

Lekarz podaje znieczulenie miejscowe i dezynfekuje skórę kobiety. W następnej kolejności nakłuwa znieczulone i odkażone miejsc igłą, cały czas obserwując zabieg na ekranie monitora USG. Po wprowadzeniu igły do pęcherza płodowego ginekolog pobiera około 15 ml płynu owodniowego, który następnie jest poddawany specjalistycznym badaniom. Po usunięciu igły z ciała kobiety lekarz zakłada na skórę opatrunek. Zabieg amniopunkcji jest zabiegiem krótkim, trwa od kilku do kilkunastu minut. Amniopunkcja wczesna jest wykonywana u kobiety po skończonym 14. tygodniu ciąży, zaś amniopunkcja późna wykonywana jest zwykle pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży.

Czy amniopunkcja jest badaniem niebezpiecznym?

Choć praktycznie każda kobieta, która musi zostać poddana zabiegowi amniopunkcji, bardzo się go obawia, to lęki te są bezpodstawne. Ciężarne boją się tego, że w czasie zabiegu dojdzie do uszkodzenia płodu lub do poronienia. Zabieg amniopunkcji jest jednak bezpieczny, po pierwsze dlatego, że zawsze wykonywany jest pod kontrolą USG i lekarz bardzo dokładnie widzi, gdzie nakłuwa pęcherz płodowy, a po drugie jest przeprowadzany przez specjalistę, który wykonał już w swoim życiu naprawdę wiele tego typu badań.

Niebezpieczeństwo, że w czasie zabiegu amniopunkcji wydarzy się coś złego jest znikome — szacuje się, że ryzyko ewentualnego poronienia po amniopunkcji wynosi około 0,5–1%.

Co dzieje się z płynem, który pobierany jest w czasie badania?

Płyn pobrany w czasie zabiegu amniopunkcji jest przekazywany do laboratorium, w takiej próbce znajdują się zarówno komórki pochodzące z przewodu pokarmowego i układu moczowego płodu, jak również z jego złuszczającego się naskórka. W laboratorium płyn umieszczany jest na specjalnym podłożu i poddawany dalszym badaniom, między innymi oceniany jest jego kariotyp, czyli zestaw chromosomów, na podstawie którego będzie wiadomo czy rozwijające się dziecko jest zdrowe, czy też jest obarczone jakimś zespołem genetycznym.

Co, jeśli po amniopunkcji okazuje się, że dziecko będzie chore?

Wszystko w takiej sytuacji uzależnione jest od tego, jaka choroba zostanie u dziecka stwierdzona. Jeśli u rozwijającego się płodu zostanie wykryta choroba śmiertelna lub też zespól wad, albo zespół genetyczny, który nie rokuje, że dziecko będzie mogło być zdrowe i będzie mogło normalnie funkcjonować, kobieta ma możliwość usunięcia ciąży. Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy kobieta chce urodzić chore dziecko (i liczy się wtedy z tym, że może ono po porodzie od razu umrzeć), czy też chce poddać się zabiegowi usunięcia ciąży, należy zawsze do przyszłej matki. Wynik badania amniopunkcji może też wskazać na chorobę, którą da się u dziecka leczyć. W takiej sytuacji, w zależności od tego, jaka wada zostanie stwierdzona, lekarze mają możliwość operowania rozwijającego się płodu jeszcze w macicy matki. Mogą też przygotować się w specjalny sposób do porodu i kiedy tylko maluch przyjdzie na świat, przeprowadzić zabieg operacyjny lub też podać konieczne leki.

Zabieg amniopunkcji jest zabiegiem, który wzbudza u kobiet dużo emocji, większość z nich, jeśli musi mu się poddać, ma duże opory. Jednak trzeba pamiętać o jednej rzeczy — nikt nie będzie proponował wykonania takiego badania, jeśli nie będzie ku temu właściwych przesłanek i wskazań. Dzięki zabiegowi amniopunkcji kobieta ma możliwość podjęcia trudnych decyzji, ma czas na spokojne przemyślenie wszystkich spraw i oswojenie się z nimi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Leki w ciąży – klasyfikacje leków stosowanych u kobiet ciężarnych

  Ciąża to czas szczególnego dbania o zdrowie przez przyszłą mamę. Przewlekłe choroby, infekcje oraz przemiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej często wiążą się z koniecznością przyjmowania leków. Ich działanie wpływa nie tylko na organizm matki, bowiem przenikając przez łożysko, docierają również do płodu. Zatem, które z nich są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka?

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

  Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij