Amniopunkcja — jak wygląda badanie i czy jest niebezpieczne dla dziecka?
Anna Posmykiewicz

Amniopunkcja — jak wygląda badanie i czy jest niebezpieczne dla dziecka?

Amniopunkcja to jedno z możliwych do wykonania u kobiety badań prenatalnych. Jest to badanie inwazyjne, które ze wszystkich tego rodzaju zabiegów jest wykonywane najczęściej.

Jakie są wskazania do wykonania amniopunkcji?

Badanie amniopunkcji nie jest rutynowo wykonywane u każdej ciężarnej kobiety, konieczne są pewne wskazania. Przede wszystkim zaleca się, aby amniopunkcji zostały poddane kobiety, które ukończyły 35 rok życia, istnieje bowiem wtedy większe ryzyko różnego rodzaju wad i zespołów genetycznych u rozwijającego się płodu (ryzyko takich chorób rośnie wraz z wiekiem matki). Także wiek ojca — powyżej 55 lat — jest wskazaniem do badania. Poza tym zabiegowi amniopunkcji powinna zostać poddana każda kobieta, która w przeszłości urodziła dziecko z trisomią chromosomu 21 (czyli z zespołem Downa), jak również, jeśli u starszego dziecka została stwierdzona wada cewy nerwowej (lub taka wada była obecna u któregoś z członków rodziny kobiety ciężarnej), choroba ośrodkowego układu nerwowego czy choroba metaboliczna. W sytuacji, kiedy u przyszłej mamy w wykonanym wcześniej teście potrójnym stwierdzono podwyższony poziom alfa-fetoproteiny, czyli hormonu mogącego odpowiadać za powstawanie wad cewy nerwowej, także zaleca się wykonanie amniopunkcji.

Na czym polega amniopunkcja?

Zabieg amniopunkcji polega na pobraniu płynu owodniowego. Zawsze wykonuje się go pod kontrolą aparatu USG, aby lekarz dokładnie widział, w które miejsce pęcherza płodowego zaczyna się wkłuwać — ginekolog wykonujący zabieg zawsze wybiera takie miejsce w pęcherzu płodowym, które jest położone jak najdalej od rozwijającego się płodu.

Lekarz podaje znieczulenie miejscowe i dezynfekuje skórę kobiety. W następnej kolejności nakłuwa znieczulone i odkażone miejsc igłą, cały czas obserwując zabieg na ekranie monitora USG. Po wprowadzeniu igły do pęcherza płodowego ginekolog pobiera około 15 ml płynu owodniowego, który następnie jest poddawany specjalistycznym badaniom. Po usunięciu igły z ciała kobiety lekarz zakłada na skórę opatrunek. Zabieg amniopunkcji jest zabiegiem krótkim, trwa od kilku do kilkunastu minut. Amniopunkcja wczesna jest wykonywana u kobiety po skończonym 14. tygodniu ciąży, zaś amniopunkcja późna wykonywana jest zwykle pomiędzy 15. a 20. tygodniem ciąży.

Czy amniopunkcja jest badaniem niebezpiecznym?

Choć praktycznie każda kobieta, która musi zostać poddana zabiegowi amniopunkcji, bardzo się go obawia, to lęki te są bezpodstawne. Ciężarne boją się tego, że w czasie zabiegu dojdzie do uszkodzenia płodu lub do poronienia. Zabieg amniopunkcji jest jednak bezpieczny, po pierwsze dlatego, że zawsze wykonywany jest pod kontrolą USG i lekarz bardzo dokładnie widzi, gdzie nakłuwa pęcherz płodowy, a po drugie jest przeprowadzany przez specjalistę, który wykonał już w swoim życiu naprawdę wiele tego typu badań.

Niebezpieczeństwo, że w czasie zabiegu amniopunkcji wydarzy się coś złego jest znikome — szacuje się, że ryzyko ewentualnego poronienia po amniopunkcji wynosi około 0,5–1%.

Co dzieje się z płynem, który pobierany jest w czasie badania?

Płyn pobrany w czasie zabiegu amniopunkcji jest przekazywany do laboratorium, w takiej próbce znajdują się zarówno komórki pochodzące z przewodu pokarmowego i układu moczowego płodu, jak również z jego złuszczającego się naskórka. W laboratorium płyn umieszczany jest na specjalnym podłożu i poddawany dalszym badaniom, między innymi oceniany jest jego kariotyp, czyli zestaw chromosomów, na podstawie którego będzie wiadomo czy rozwijające się dziecko jest zdrowe, czy też jest obarczone jakimś zespołem genetycznym.

Co, jeśli po amniopunkcji okazuje się, że dziecko będzie chore?

Wszystko w takiej sytuacji uzależnione jest od tego, jaka choroba zostanie u dziecka stwierdzona. Jeśli u rozwijającego się płodu zostanie wykryta choroba śmiertelna lub też zespól wad, albo zespół genetyczny, który nie rokuje, że dziecko będzie mogło być zdrowe i będzie mogło normalnie funkcjonować, kobieta ma możliwość usunięcia ciąży. Ostateczna decyzja dotycząca tego, czy kobieta chce urodzić chore dziecko (i liczy się wtedy z tym, że może ono po porodzie od razu umrzeć), czy też chce poddać się zabiegowi usunięcia ciąży, należy zawsze do przyszłej matki. Wynik badania amniopunkcji może też wskazać na chorobę, którą da się u dziecka leczyć. W takiej sytuacji, w zależności od tego, jaka wada zostanie stwierdzona, lekarze mają możliwość operowania rozwijającego się płodu jeszcze w macicy matki. Mogą też przygotować się w specjalny sposób do porodu i kiedy tylko maluch przyjdzie na świat, przeprowadzić zabieg operacyjny lub też podać konieczne leki.

Zabieg amniopunkcji jest zabiegiem, który wzbudza u kobiet dużo emocji, większość z nich, jeśli musi mu się poddać, ma duże opory. Jednak trzeba pamiętać o jednej rzeczy — nikt nie będzie proponował wykonania takiego badania, jeśli nie będzie ku temu właściwych przesłanek i wskazań. Dzięki zabiegowi amniopunkcji kobieta ma możliwość podjęcia trudnych decyzji, ma czas na spokojne przemyślenie wszystkich spraw i oswojenie się z nimi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij