16. tydzień ciąży – wygląd dziecka i jego pierwsze ruchy
Łukasz Stelmaszczyk

16. tydzień ciąży – wygląd dziecka i jego pierwsze ruchy

W 16. tygodniu ciąży jest już szansa na wyczucie ruchów płodu. Choć malec ma zaledwie ok. 10 cm, coraz bardziej manifestuje swoją obecność. Jakich zmian oczekiwać i na zwrócić uwagę w 16. tygodniu ciąży? Tydzień 16. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 15 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 13 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 16 tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 15 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 4. miesiąc ciąży i 3. tydzień trymestru II.

Co słychać u dziecka w 16. tygodniu ciąży?

Dziecko ma już ponad 10 cm długości, a jego waga oscyluje w granicach 80–90 g. Należy pamiętać, że te przybliżone wartości dotyczą konkretnych tygodni oraz że są to wartości średnie dla całej populacji. Po pierwsze, może się zdarzyć, że termin ostatniej miesiączki nie do końca zgadzał się z rzeczywistym (wiele kobiet, szczególnie tych niestarających się zajść w ciążę, ma problem z przypomnieniem sobie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, tym większy, im później orientują się, że są w ciąży). Po drugie, tak jak i wśród ludzi dorosłych są niżsi i wyżsi, chudsi i grubsi, tak nie każde dziecko mierzy i waży tyle samo. Dodatkowo liczby te podawane są jako normy średnie dla każdego tygodnia, dlatego też na początku 16. tygodnia dziecko waży mniej, a pod koniec więcej, niż wynoszą wartości uśrednione

Skóra dziecka na całym ciele jest coraz bardziej owłosiona (owłosienie takie nazywamy lanugo, czyli meszkiem płodowym). Skóra nadal jest bardzo delikatna i przezroczysta. Na twarzy oczy zbliżają się do siebie, a uszy powinny być już na właściwym miejscu — z boku głowy.

Zmiany w ciele mamy w 16. tygodniu ciąży

Dno macicy jest już wyczuwalne na wysokości około 2 palców powyżej spojenia łonowego, macica urosła już na tyle, że waży ok. 250 g (macica nieciężarna u nieródek waży 50–60 g). Dziecko otoczone jest przez ok. 250 ml płynu owodniowego.

W okresie tym należy zadbać o skórę, szczególnie w okolicy brzucha i piersi. Powinno się używać odpowiednich kremów, które zapobiegną występowaniu rozstępów w tych miejscach, albo je ograniczą.

Powiązane produkty

Kiedy czuć pierwsze ruchy płodu?

To zależy. Ruchy płodu mogą być odczuwane przez ciężarną już w 16. tygodniu, jednak często są one po prostu błędnie identyfikowane (np. jako ruchy perystaltyczne jelit). Łatwiej mają kobiety będące w kolejnych ciążach, ponieważ lepiej wiedzą, czego się spodziewać ze strony własnego organizmu, gdy dziecko energicznie się porusza. U kobiet, które nigdy wcześniej nie były w ciąży, pierwsze ruchy zazwyczaj odczuwane są dopiero w okolicy 20. tygodnia ciąży.

Jak często robić USG?

Jest to trudne pytanie. Jeśli z ciążą nie dzieje się nic niepokojącego, zaleca się wykonanie trzech badań USG w ciąży: badanie I trymestru (od 11. do końca 13. tygodnia) oraz badania w 18.–22. oraz 28.–32. tygodniu ciąży, oceniające rozwój płodu. To jest minimum, które według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wystarczy. Wiadomo jednak, że wiele kobiet chciałoby, aby lekarz przykładał głowicę USG do brzucha częściej i sprawdzał, czy wszystko jest w porządku. Dodatkowo nie zawsze na obowiązkowych badaniach może być obecny ojciec dziecka, dlatego czasami można wykonać badanie poza wymienionymi w zaleceniach, aby i tata zobaczył swojego potomka – można to również rozwiązać poprzez nagrywanie badań USG na płytę DVD lub pendrive (zarówno w formie filmów, jak i zdjęć). Lekarz prowadzący, poza obowiązkowymi badaniami USG, na życzenie mamy przykłada głowicę aparatu do brzucha zwykle dodatkowo 3–4 razy w trakcie trwania ciąży. Na takim dodatkowym badaniu zazwyczaj określana jest akcja serca płodu, ilość wód płodowych oraz wymiary dziecka i szacunkowa masa urodzeniowa — EFW. 

Badanie USG, według doniesień naukowych, nie wpływa negatywnie ani na dziecko, ani na mamę, ani na przebieg ciąży.

W ciążach patologicznych, szczególnie w III trymestrze, zdarza się, że badanie USG z konieczności wykonuje się nawet co kilka dni.

Jakie badania należy wykonać w 16. tygodniu ciąży?

Więcej informacji znajdziesz tutaj: 15. tydzień ciąży. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, badania opisane w 15. tygodniu w zupełności wystarczą.

Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować skórę w ciąży — zajrzyj do artykułu: Ciąża — postępowanie pielęgnacyjne i zakazy kosmetyczne

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl