22. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka. Zalecenie dla mamy
Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 22. tygodnia ciąży? Tydzień 22 zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 21 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 19 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 22. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 21 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).
Co słychać u dziecka w 22. tygodniu ciąży?
Dziecko waży ok. 400 g, długość ciemieniowo–siedzeniowa (CRL) oscyluje w granicach 19–21 cm, a długość całkowita (CHL) to 27–29 cm. Od mniej więcej 22–23 tygodnia dziecko słyszy już za pośrednictwem układu słuchowego. Wcześniej odbierało bodźce dźwiękowe (głównie bicie serca matki) jako drgania, które czuło całą powierzchnią ciała. Czasami zdarza się, że gdy mama coś powie podczas badania ultrasonograficznego, dziecko przestaje się ruszać, jakby głos mamy przykuwał jego uwagę.
Co słychać u ciężarnej w 22. tygodniu ciąży?
Brzuch jest już mocno zaokrąglony, macica sięga trochę poniżej pępka. Jest już na tyle duża, że może uciskać naczynia krwionośne i powodować zawroty głowy czy nawet omdlenia.
Dodatkowo coraz większym problemem stają się częste wizyty w toalecie. Macica mocno uciska pęcherz, stąd nawet niewielka ilość moczu, która się w nim znajduje, powoduje uczucie parcia. Ze względu na ciągły nacisk i obniżenie mięśni dna miednicy może dojść do nietrzymania moczu podczas kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów z podłogi czy przy śmianiu się. Można sobie z tym radzić na dwa sposoby – zapobiegać poprzez włączenie do codziennej aktywności ćwiczeń na mięśnie Kegla, a także poprzez stosowanie grubszych i bardziej chłonnych wkładek, które można kupić w aptece.
Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać zawsze i w zasadzie wszędzie. Początek drugiej połowy ciąży to ostatni dzwonek na poprawienie funkcjonowania i wzmocnienie siły mięśni dna miednicy. Jak je wykonywać? Najlepiej w pozycji leżącej lub siedzącej. Należy napinać mięśnie dna miednicy przy jednocześnie rozluźnionych mięśniach brzucha – dla lepszego zobrazowania jest to takie napięcie mięśni jak podczas próby przerwania oddawania moczu przed całkowitym opróżnieniem pęcherza lub przy próbie wstrzymania oddania moczu. Napięcie mięśni należy wykonywać w 3–5 seriach, 2–3 razy dziennie.
Jedyne przeciwwskazanie w ciąży fizjologicznej to pełny pęcherz – ćwiczenia należy wykonywać po opróżnieniu pęcherza. Jest to bardzo ważne, ponieważ wykonywanie ich przy pełnym pęcherzu powoduje wstrzymywanie i czasem cofanie się moczu, co z kolei sprzyja zakażeniom układu moczowego (ZUM).
Jeśli twoja ciąża nie przebiega fizjologicznie, koniecznie zapytaj lekarza, czy możesz takie ćwiczenie wykonywać. Warto również pomyśleć o wizycie u fizjoterapeuty specjalizującego się w pomocy kobietom ciężarnym i po porodzie.
Tata na dalszym planie
Choć zbliżające się narodziny są wielkim przeżyciem dla obu partnerów, a ciąża nie pozostaje bez wpływu na przyszłego tatę, mężczyzna powinien na tym etapie pogodzić się z tym, że czasem schodzi na dalszy plan. Siłą rzeczy, kobieta ciężarna staje nieco bardziej w centrum uwagi otoczenia. Powoli są gromadzone rzeczy dla dziecka, wiele kobiet ciężarnych „pochłania” w tym okresie mnóstwo książek o ciąży, noworodkach, niemowlakach, o karmieniu piersią itp., a wizyty na mieście kończą się jakimś chociażby drobnym zakupem dla dziecka. Panowie, trzeba do tego przywyknąć, i to na dłuższy czas. Postarajcie się wspierać partnerkę, ale też nie wchodzić jej zanadto w drogę. Ogarnijcie możliwe do ogarnięcia zaległości w pracy i w domu, bo potem może zabraknąć na to czasu i energii.
Dowiedz się więcej na temat mięśni Kegla - przejdź do artykułu: Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.