22. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka. Zalecenie dla mamy
Łukasz Stelmaszczyk

22. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka. Zalecenie dla mamy

Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 22. tygodnia ciąży? Tydzień 22 zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 21 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 19 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 22. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 21 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).

Co słychać u dziecka w 22. tygodniu ciąży?

infografika rozwój płodu w 22. tygodniu ciąży

Dziecko waży ok. 400 g, długość ciemieniowo–siedzeniowa (CRL) oscyluje w granicach 19–21 cm, a długość całkowita (CHL) to 27–29 cm. Od mniej więcej 22–23 tygodnia dziecko słyszy już za pośrednictwem układu słuchowego. Wcześniej odbierało bodźce dźwiękowe (głównie bicie serca matki) jako drgania, które czuło całą powierzchnią ciała. Czasami zdarza się, że gdy mama coś powie podczas badania ultrasonograficznego, dziecko przestaje się ruszać, jakby głos mamy przykuwał jego uwagę.

W okresie tym wyraz twarzy dziecka się zmienia, ponieważ rosnące od kilku dni brwi i rzęsy nadają mu bardziej „ludzkich” rysów.

Co słychać u ciężarnej w 22. tygodniu ciąży?

infografika zdrowie ciężarnej w 22. tygodniu ciąży

Brzuch jest już mocno zaokrąglony, macica sięga trochę poniżej pępka. Jest już na tyle duża, że może uciskać naczynia krwionośne i powodować zawroty głowy czy nawet omdlenia.

Dodatkowo coraz większym problemem stają się częste wizyty w toalecie. Macica mocno uciska pęcherz, stąd nawet niewielka ilość moczu, która się w nim znajduje, powoduje uczucie parcia. Ze względu na ciągły nacisk i obniżenie mięśni dna miednicy może dojść do nietrzymania moczu podczas kaszlu, kichania, podnoszenia przedmiotów z podłogi czy przy śmianiu się. Można sobie z tym radzić na dwa sposoby – zapobiegać poprzez włączenie do codziennej aktywności ćwiczeń na mięśnie Kegla, a także poprzez stosowanie grubszych i bardziej chłonnych wkładek, które można kupić w aptece.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta, wizyty u lekarza zgodne z kalendarzem wizyt (co 3–4 tygodnie w ciąży fizjologicznej). Oczywiście należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i przyjmować przepisane leki i suplementy.

Powiązane produkty

Ćwiczenia mięśni Kegla

infografika mięśnie kegla w 22. tygodniu ciąży

Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać zawsze i w zasadzie wszędzie. Początek drugiej połowy ciąży to ostatni dzwonek na poprawienie funkcjonowania i wzmocnienie siły mięśni dna miednicy. Jak je wykonywać? Najlepiej w pozycji leżącej lub siedzącej. Należy napinać mięśnie dna miednicy przy jednocześnie rozluźnionych mięśniach brzucha – dla lepszego zobrazowania jest to takie napięcie mięśni jak podczas próby przerwania oddawania moczu przed całkowitym opróżnieniem pęcherza lub przy próbie wstrzymania oddania moczu. Napięcie mięśni należy wykonywać w 3–5 seriach, 2–3 razy dziennie.

Jedyne przeciwwskazanie w ciąży fizjologicznej to pełny pęcherz – ćwiczenia należy wykonywać po opróżnieniu pęcherza. Jest to bardzo ważne, ponieważ wykonywanie ich przy pełnym pęcherzu powoduje wstrzymywanie i czasem cofanie się moczu, co z kolei sprzyja zakażeniom układu moczowego (ZUM).

Ćwiczenia mięśni Kegla spowodują lepszą kontrolę mięśni podczas porodu, lepszą ich późniejszą regenerację oraz pomogą uchronić kobietę przed obniżeniem ścian pochwy w przyszłości. Ćwiczenia te można wykonywać już kilka dni po porodzie.

Jeśli twoja ciąża nie przebiega fizjologicznie, koniecznie zapytaj lekarza, czy możesz takie ćwiczenie wykonywać. Warto również pomyśleć o wizycie u fizjoterapeuty specjalizującego się w pomocy kobietom ciężarnym i po porodzie.

Tata na dalszym planie

Choć zbliżające się narodziny są wielkim przeżyciem dla obu partnerów, a ciąża nie pozostaje bez wpływu na przyszłego tatę, mężczyzna powinien na tym etapie pogodzić się z tym, że czasem schodzi na dalszy plan. Siłą rzeczy, kobieta ciężarna staje nieco bardziej w centrum uwagi otoczenia. Powoli są gromadzone rzeczy dla dziecka, wiele kobiet ciężarnych „pochłania” w tym okresie mnóstwo książek o ciąży, noworodkach, niemowlakach, o karmieniu piersią itp., a wizyty na mieście kończą się jakimś chociażby drobnym zakupem dla dziecka. Panowie, trzeba do tego przywyknąć, i to na dłuższy czas. Postarajcie się wspierać partnerkę, ale też nie wchodzić jej zanadto w drogę. Ogarnijcie możliwe do ogarnięcia zaległości w pracy i w domu, bo potem może zabraknąć na to czasu i energii.

Dowiedz się więcej na temat mięśni Kegla - przejdź do artykułu: Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.