21. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka oraz mamy
Kolejny tydzień ciąży przed wami. Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 21. tygodnia ciąży? Tydzień 21. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 20 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 18 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 21. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 20 tygodni i kilka dni (od 1 do 6).
Co słychać u dziecka w 21. tygodniu ciąży?
Na początku drugiej połowy ciąży dziecko waży 300–360 g. Długość ciemieniowo–siedzeniowa wynosi 18–19 cm, a długość całkowita od czubka główki do stópek ok. 26 cm. W 21. tygodniu wykształcone już narządy zaczynają dojrzewać i pełnić swoje ostateczne funkcje.
Oczy dziecka, mimo zamkniętych powiek, potrafią już reagować na zmiany natężenia światła. Małżowiny uszne są już wykształcone do końca, na twarzy widoczna jest rynienka podnosowa (bruzda znajdująca się pod nosem, nad górną wargą). Układ pokarmowy jest na tyle rozwinięty, że podczas ciągłego połykania wód płodowych przez płód następuje w nim resorpcja wody do układu moczowego. Resztki przedostają się do jelita grubego, gdzie są formowane w smółkę.
Co słychać u ciężarnej w 21. tygodniu ciąży?
Przyrost masy ciała od początku ciąży oscyluje w przedziale 4–7 kg. Dno macicy jest nadal pod pępkiem, ale niebawem, bo już w okolicy 24. tygodnia ciąży osiągnie jego wysokość. U wielu ciężarnych w tym wieku ciążowym zaczynają się pojawiać obrzęki – szczególnie nóg, ale również rąk.
Czas na kolejne badania
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, między 21. a 26. tygodniem ciąży u kobiety będącej w fizjologicznej ciąży podczas wizyty należy wykonać badanie podmiotowe i przedmiotowe, ocenić czynności serca płodu, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi i masy ciała. Należy również ocenić ryzyko ciążowe oraz propagować zdrowy styl życia.
Jest to również czas, w którym należy wykonać kilka badań laboratoryjnych, jak badanie ogólne moczu, czy oznaczyć poziom IgM dla toksoplazmozy u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze. Jeśli masz „ujemną” grupę krwi (Rh–), należy oznaczyć poziom przeciwciał anty–D. Według rozporządzenia jest to też czas na rozpoczęcie edukacji przedporodowej, choć w rzeczywistości wielu ginekologów i położnych zaczyna robić to wcześniej.
USG 3D w II trymestrze
W prawidłowo przebiegającej ciąży USG 3D nie jest badaniem koniecznym z punktu widzenia medycznego, jednak stanowi ono niezapomnianą pamiątkę z okresu płodowego oraz pomaga wzmocnić budującą się więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem. Poza tym w dzisiejszych czasach dumne mamy mogą pochwalić się potomkiem wśród znajomych czy nawet na portalach społecznościowych.
Badanie takie można wykonać do końca ciąży, choć szansa na trafienie dobrego ujęcia spada po 28–30 tygodniu ciąży.
Sprawdź zasady zdrowego odżywiania się dla kobiet w ciąży i przejdź do artykułu: Zdrowa dieta kobiety ciężarnej.