Kolejne dowody na przeciwgrypowe właściwości czarnego bzu
Związki pochodzące z bzu czarnego mogą bezpośrednio hamować wejście i replikację wirusa w komórkach ludzkich i pomóc wzmocnić odpowiedź immunologiczną zainfekowanej osoby na wirusa. Takie wnioski płyną z badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney.
Medycyna ludowa i produkty ziołowe były stosowane od tysiącleci w celu zwalczania całego szeregu dolegliwości, czasami ku zmartwieniu współczesnych naukowców, którzy walczyli o wyjaśnienie ich nierzadko wątpliwych korzyści leczniczych. Jednak ostatnie badanie przeprowadzone przez grupę naukowców specjalizujących się w inżynierii chemicznej i biomolekularnej z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Sydney określiło dokładnie, jak popularny starożytny lek, owoc bzu, może pomóc w walce z grypą.
Silny i bezpośredni lek
Chociaż właściwości przeciwgrypowe owoców bzu były obserwowane od dawna, grupa badaczy przeprowadziła wszechstronne badanie mechanizmu, za pomocą którego fitochemikalia z bzu czarnego zwalczają infekcje grypy. W efekcie udało się wykazać, że wykazują one silne i bezpośrednie działanie przeciwko drobnoustrojom wywołującym grypę. Czarny bez hamuje wczesne stadia infekcji, blokując kluczowe białka wirusowe, odpowiedzialne zarówno za przyłączenie się wirusa, jak i jego wejście do komórek gospodarza.
Naukowcy wykorzystali komercyjnie hodowane jagody bzu czarnego, które zamieniono w surowicę soku i zaaplikowano do komórek przed, podczas i po zakażeniu wirusem grypy.
W efekcie wykazano, że fitochemikalia z soku z czarnego bzu skutecznie hamują infekcję komórek przez wirusa, jednak ku zaskoczeniu naukowców były nawet bardziej skuteczne w hamowaniu namnażania wirusa w późniejszych stadiach cyklu grypy, gdy komórki zostały już zainfekowane.
— Ta obserwacja była dość zaskakująca i znacząca, ponieważ blokowanie cyklu wirusowego na kilku etapach ma większą szansę na zahamowanie infekcji wirusowej — wyjaśnił jeden z autorów badania, dr Peter Valtchev.
— Oprócz tego stwierdziliśmy, że roztwór czarnego bzu stymuluje komórki do uwalniania pewnych cytokin, które są przekaźnikami chemicznymi. Układ odpornościowy używa ich do komunikacji między różnymi typami komórek, aby koordynować bardziej skuteczną odpowiedź przeciwko inwazyjnemu patogenowi — powiedział dyrektor Centrum współtworzącego badanie, profesor Fariba Deghani.
Zespół odkrył również, że działanie przeciwwirusowe czarnego bzu można przypisać jego związkom antocyjanidynowym – składnikom odżywczym odpowiedzialnym za nadawanie owocowi intensywnego fioletowego zabarwienia.
Wcześniejsze badania
Jak wspomniano wyżej, naukowcy już wcześniej wskazywali na właściwości przeciwgrypowe rośliny.
W analizie z roku 2010 stwierdzono, że owoc bzu czarnego może mieć działanie przeciwutleniające i przeciwwirusowe, choć nie bez wątpliwości, które powinny rozwiać dalsze badania.
W jednym z nich 60 osób z objawami grypopodobnymi przyjmowało 15 ml syropu z czarnego bzu cztery razy dziennie. Ich objawy poprawiły się 4 dni wcześniej od osób, które przyjmowały placebo.
W innym badaniu 32 osoby z objawami grypopodobnymi przyjmowały pastylki do ssania zawierające 175 mg ekstraktu z czarnego bzu cztery razy dziennie przez 2 dni. Po 24 godzinach zgłosili złagodzenie objawów, takich jak gorączka, ból głowy, bóle mięśni i przekrwienie błony śluzowej nosa.
W randomizowanym badaniu kontrolnym z podwójnie ślepą próbą sprawdzono, czy ekstrakt z czarnego bzu może uniemożliwiać ludziom odczuwanie objawów podobnych do przeziębienia po podróży samolotem. Ludzie przyjmowali pastylki do ssania zawierające 300 mg ekstraktu z czarnego bzu i 150 mg mąki ryżowej dwa razy dziennie przez 10 dni przed podróżą. Naukowcy odkryli, że kapsułki nie zapobiegają objawom, ale osoby, które przyjmowały ekstrakt z owoców bzu, miały mniej poważne objawy, które dodatkowo trwały krócej.