Sauna jest równie wyczerpująca jak ćwiczenia
Katarzyna Szulik

Sauna jest równie wyczerpująca jak ćwiczenia

Sauna kojarzy się z odprężeniem i wypoczynkiem, ale organizm odbiera ją zgoła inaczej. Najnowsze badanie pokazuje, że podczas przebywania w niej ciśnienie krwi nie tylko nie spada, ale wręcz  wzrasta, podobnie jak tętno, a wzrost ten jest porównywalny nawet z efektem krótkiego, umiarkowanego treningu.

Powszechnie uważa się, że wizyta w saunie prowadzi do ciągłego spadku ciśnienia krwi zgodnie z przekonaniem, że ciepło rozszerza naczynia krwionośne, a to je obniża. Osobom z niskim ciśnieniem lub zaburzeniami sercowo-naczyniowymi tradycyjnie odradzano korzystanie z saun, ponieważ dalszy spadek ciśnienia może prowadzić do omdlenia. Ważne jest jednak rozróżnienie między ostrymi skutkami sesji w saunie a odnotowanymi w okresie odpoczynku. Wiele wcześniejszych założeń dotyczyło ostrych skutków zażywania tej formy relaksu, ale jak dotąd niewiele badań było w stanie potwierdzić postawione tezy. 

Sauna kontra serce

Najnowsza z analiz została przeprowadzona przez naukowców z Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenberg (MLU) i Medical Center Berlin (MCB). W tym celu naukowcy zaangażowali 19 ochotników do badania natychmiastowego wpływu stosowania sauny na układ sercowo-naczyniowy. W tym celu przebywali zarówno w saunie, jak i na ergometrze rowerowym, z których korzystali w różne dni. Oprócz wyższego poziomu ciśnienia krwi, wzrost ich tętna mierzono zarówno w czasie wizyty w saunie, jak i podczas ćwiczeń. Badanie zostało niedawno opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie „Complementary Therapies in Medicine”.

Uczestnicy badania zostali wystawieni na 25-minutową sesję w saunie, podczas której mierzono jednocześnie ich ciśnienie krwi oraz tętno. Oba wskaźniki wzrosły natychmiast po rozpoczęciu wizyty. Po sesji zarówno ciśnienie krwi, jak i częstość akcji serca zaczęła spadać poniżej poziomu wyjściowego mierzonego przed sesją. 

Sauna — wysiłek bez angażowania mięśni

W drugiej części badania uczestnicy ukończyli krótki program ćwiczeń na rowerze treningowym, podczas których również mierzono ich ciśnienie krwi i tętno. Porównując oba warunki, ciśnienie oraz tętno osiągnęło ten sam poziom podczas sesji sauny, jak przy obciążeniu około 100 watów w czasie testu wysiłkowego. To pokazuje, że taka sesja jest ciężarem dla ciała. Mimo to nawet osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą z niej korzystać od czasu do czasu. Sauny bywają używane przez każdego, kto może tolerować umiarkowany stres fizyczny bez dyskomfortu. Jednak ludzie z niskim ciśnieniem krwi powinni być ostrożni, ponieważ w ich przypadku ciśnienie może spaść poniżej poziomów zarejestrowanych przed wizytą w saunie. 

Obserwacje poczynione przez naukowców są poparte wcześniejszymi badaniami, które skupiały się przede wszystkim na długofalowych skutkach używania sauny, wykazując na przykład pozytywny wpływ takiej sesji na układ sercowo-naczyniowy. W świetle wyników naukowców okazuje się, że to wysiłek fizyczny, a jej długoterminowe pozytywne efekty są podobne do sportowych. Niemniej jednak zdrowe pocenie się nie przyczynia się do utraty wagi, co wynika z faktu, że podczas wizyty w saunie nie ma aktywności mięśniowej. Spadek wagi, który czasem można zauważyć wynika wyłącznie z utraty wody. 

Powiązane produkty

Finowie — sauna na zdrowie

Sauna jest bezpieczniejsza niż sądzono, a dodatkowo wykazuje wiele korzyści zdrowotnych, na co na początku 2018 roku zwrócili uwagę naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii. 

Korzystając z modelu eksperymentalnego, grupa badawcza zbadała mechanizmy fizjologiczne, dzięki którym ekspozycja na ciepło może wpływać na zdrowie człowieka. Najnowsze badanie przeprowadzone na 100 uczestnikach pokazuje, że kąpiel w saunie trwająca 30 minut obniża ciśnienie krwi i zwiększa podatność naczyń, jednocześnie zwiększając tętno, podobnie jak ćwiczenia o średniej intensywności. Wcześniej grupa badawcza opublikowała wyniki badań populacyjnych wskazujące, że regularne kąpiele w saunie wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem chorób wieńcowych, nagłej śmierci sercowej, nadciśnienia tętniczego, choroby Alzheimera i demencji. Częste kąpiele są związane również ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu oddechowego oraz niższym poziomem CRP.

Analizy eksperymentalne przeprowadzone w ramach projektu Sauna i Zdrowie Sercowo-Naczyniowe zapewniają nowy wgląd w zmiany zachodzące w organizmie człowieka w czasie sesji sauny oraz po niej. W badaniu przeanalizowano wpływ 30-minutowej kąpieli u 100 badanych. W szczególności skupiono się na analizie roli podatności naczyniowej i obniżenia ciśnienia krwi w kontekście korzyści zdrowotnych wynikających z użytkowania sauny.

Natychmiast po 30 minutach kąpieli badane średnie ciśnienie skurczowe zmniejszyło się ze 137 mmHg do 130 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi z 82 mmHg do 75 mmHg. Ponadto skurczowe pozostawało niższe nawet po 30 minutach kąpieli w saunie. Średnia prędkość fali tętna szyjnego i udowego badanych osób, która jest wskaźnikiem podatności naczyń wynosiła 9,8 m/s przed sauną, zmniejszając się natychmiast do 8,6 m/s. Podczas kąpieli częstość akcji serca badanych wzrosła podobnie jak w przypadku ćwiczeń o średniej intensywności, a temperatura ich ciała zwiększyła się o około 2°C. Odkrycia rzucają światło na fizjologiczne mechanizmy, dzięki którym mogą się rozwijać korzyści zdrowotne, które zaobserwowano na poziomie populacji i są one spowodowane ekspozycją na ciepło w saunie.

  1. E. Lee, H. Khan, T. Laukkanen i in., Sauna exposure leads to improved arterial compliance: Findings from a non-randomised experimental study, ,,European Journal of Preventive Cardiology”, 25 (2) 2017.
  2. R.G. Ketelhut, S. Ketelhut, The blood pressure and heart rate during sauna bath correspond to cardiac responses during submaximal dynamic exercise, ,,Complementary Therapies in Medicine” [online], 44: 218 DOI: 10.1016/j.ctim.2019.05.002, [dostęp: 13.06.2019].
  3. F. Zaccardi, S.K. Kunutsor, T. Laukkanen i in., Acute effects of sauna bathing on cardiovascular function, ,,Journal of Human Hypertension” [online], DOI: 10.1038/s41371-017-0008-z, [dostęp: 13.06.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl