Aloes w kosmetyce – właściwości i zastosowanie żelu aloesowego
Urszula Krzesiak

Aloes w kosmetyce – właściwości i zastosowanie żelu aloesowego

W otaczającym nas środowisku istnieje wiele składników naturalnych, których obecność w produktach pielęgnacyjnych gwarantuje jakość i skuteczność działania. Zaszczytne miejsce zajmują drogocenne oleje oraz liczne przykłady wyciągów roślinnych. Do tych ostatnich zaliczamy m.in. aloes zwyczajny i jak się niebawem przekonamy, stawianie go na piedestale nie jest bezpodstawne, lecz poparte licznymi dowodami spektakularnych właściwości oraz możliwych zastosowań. 

Charakterystyka aloesu

Liście aloesu to prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia substancji odżywczych. Ze względu na wyjątkowe bogactwo składników aktywnych aloes wyróżnia się dość szerokim spektrum działania. Można stosować go wewnętrznie, jako suplement diety bądź zewnętrznie, jako środek aplikowany na zmienioną chorobowo partię skóry. Co więcej, sok z aloesu leczy alergię i trudno gojące się rany, obniża poziom cukru we krwi, poprawia odporność organizmu.

Maści, kremy oraz żele z aloesu (ta ostatnia forma jest wśród użytkowniczek najbardziej popularna, a co się z tym wiąże najczęściej dostępna) przydatne są w wielu schorzeniach skórnych, np. odleżynach, owrzodzeniach, ranach czy oparzeniach. Aloes zawiera także substancje, które hamują procesy zapalne i działają przeciwbólowo.

Aloes zaliczany jest do sukulentów, czyli roślin przystosowanych do życia w warunkach ograniczonej ilości wody. W otoczeniu naturalnym rośnie na Półwyspie Arabskim oraz w Afryce. Najczęściej rozpowszechniona jest jego uprawa szklarniowa. Roślina wyróżnia się wiecznie zielonymi, długimi oraz mięsistymi liśćmi pokrytymi szarym, woskowym nalotem i zakończonymi niewielkimi kolcami na brzegach. Ułożone w przyziemnych rozetkach wypełnione są dużą ilością bezbarwnego soku, składającego się głównie z wody. Najpopularniejszą odmianą jest Aloe Vera, inaczej aloes zwyczajny.

Aloes – właściwości

Wysoka zawartość w składzie witamin i minerałów
Aloes zawiera ponad 200 różnych substancji aktywnych, w tym: witaminy A, C, E, kwas foliowy, cholinę, witaminy B1, B2, B3, B6 oraz liczne mikroelementy, między innymi wapń, magnez, chrom, selen, cynk, żelazo, miedź, potas, mangan i sód, a także sterole roślinne.

Wysoka zawartość w składzie aminokwasów i kwasów tłuszczowych
W zależności od pochodzenia i czasu zbioru aloes posiada od 18 do 20 aminokwasów, w tym 7-8 aminokwasów niewytwarzanych przez organizm człowieka. Zawiera również sporą ilość kwasów tłuszczowych (kwas linolowy, linolenowy, kaprylowy, oleinowy i mirystynowy).

Łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych
Aloes zawiera wiele substancji działających łagodząco i przyspieszających gojenie się skóry. Mogą one spowolnić lub zahamować rozwijający się stan zapalny. Kiedyś przykładano liście bezpośrednio na rany, obecnie stosuje się kosmetyki oraz preparaty lecznicze z dużą zawartością aloesu w składzie. Ze względu na swoje właściwości lecznicze jest jednym z podstawowych składników stosowanych zarówno w przemyśle kosmetycznym, a także przemyśle farmaceutycznym. Pomaga leczyć wszelkiego rodzaju rany, oparzenia, odmrożenia, nerwobóle, blizny, owrzodzenia i otarcia naskórka. Działa jak środek łagodzący, przeciwświądowy, posiada właściwości ściągające.

Przez dużą zawartość wody w składzie (aż 96%) aloes jest rewelacyjnym środkiem nawilżającym. Roślina ta uintensywnia elastyczność skóry (poprzez zwielokrotnienie ilości kolagenu i elastyny) oraz pomaga w dostarczaniu tlenu do komórek, co z kolei przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w wyniku rozszerzenia naczyń włosowatych.

Właściwości antyseptyczne i dezynfekujące
Aloes działa dezynfekująco, antybiotyczne, antybakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicznie, antywirusowo, wspomaga działanie podstawowych przeciwciał. Składnikami aktywnymi biologicznie są tu siarki, kwas salicylowy, kwas cynamonowy, azot mocznika oraz fenolu, które zapobiegają wzrostowi chorobotwórczych mikroorganizmów i zwiększają aktywność przeciwbakteryjną organizmu.

Powiązane produkty

Aloes – zastosowanie w kosmetyce

Aloes ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Kosmetyki naturalne z aloesem w składzie doskonale nawilżają, regenerują, łagodzą podrażnienia oraz zmniejszają obrzęki.

Baza pod krem lub składnik kremu pielęgnacyjnego
Odrobinę żelu z aloesu dodajemy do ulubionego kremu przeznaczonego do codziennej pielęgnacji skóry lub aplikujemy go bezpośrednio na twarz, tuż przed nałożeniem preparatu pielęgnacyjnego. Sprawi to, że kosmetyk zyska dodatkowe właściwości nawilżające, a skóra na dłużej zatrzyma wilgoć. Aloes świetnie sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery (w tym także wrażliwej i trądzikowej). Jako serum delikatnie wklepujemy go w oczyszczoną, wilgotną skórę twarzy i pozostawiamy do wyschnięcia.

Maseczka do twarzy
Żel z aloesu możemy wykorzystać jako maseczkę, która nie tylko nawilży skórę, ale także zadziała kojąco, złagodzi podrażnienia, przyniesie ulgę swędzącej skórze i zmniejszy opuchliznę. Aby uzyskać maseczkę wystarczy, np. dodać odrobinę żelu do dowolnie wybranej przez siebie glinki (biała, czerwona, zielona, ghassoul) i całość wymieszać aż do uzyskania pożądanej, gładkiej konsystencji. W takim przypadku aloes nie tylko wzbogaci właściwości glinki, ale również ułatwi jej aplikację. Gotową maseczkę nakładamy na twarz na około 10-15 minut, a następnie nadmiar zmywamy ciepłą wodą lub usuwamy wacikiem kosmetycznym (np. nasączonym hydrolatem). Należy przy tym pamiętać, aby na samym końcu nałożyć na twarz krem, serum bądź olejek pielęgnacyjny.

Żel po opalaniu
Na bazie żelu z aloesu możemy stworzyć kosmetyk po opalaniu, łagodzący ewentualne negatywne skutki kąpieli słonecznych. W tym celu łączymy potrzebne składniki, tj. żel z aloesu i wodę (lub też hydrolat lawendowy, jeśli akurat mamy taki pod ręką i możemy go wykorzystać), dodając przy tym (opcjonalnie) odrobinę gliceryny, kilka kropli olejku lawendowego oraz niewielką ilość D-pantenolu. Całość dokładnie wstrząsamy przed użyciem i stosujemy kilka razy dziennie bezpośrednio na podrażnioną skórę.

Krem po goleniu lub depilacji
Z uwagi na swoje słynne właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne, a do tego działanie kojące i lekko ściągające, żel z aloesu świetnie nadaje się, jako preparat stosowany po goleniu/depilacji. Zawiera w swoim składzie substancje, które działają łagodząco i przyspieszają gojenie się ran. Mogą zatem spowolnić lub zahamować rozwijający się na skórze stan zapalny.

Serum na przesuszone partie ciała (pięty, łokcie i kolana)
Żel z aloesu aplikujemy bezpośrednio na suchą skórę – podobnie jak każdy inny kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji ciała (balsam, mleczko, lotion), z tą różnicą, że w tym przypadku (z uwagi na mocno skoncentrowane składniki) zadziała bardziej jak serum.

Dodatek do szamponów, odżywek i masek do włosów
Aloes ze względu na bogactwo witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych jest pożądanym składnikiem artykułów do pielęgnacji włosów. Żel z aloesu możemy dodać do szamponu, odżywki lub maski. Produkty dzięki temu zostaną wzbogacone o kolejne cenne substancje odżywcze.

Serum do włosów
Żel aloesowy możemy aplikować na suche bądź wilgotne włosy. Niewielką ilość produktu nakładamy na końcówki i pozostawiamy do wchłonięcia (nie spłukujemy).

Preparat do pielęgnacji skórek wokół paznokci
Niewielką ilość żelu aloesowego wmasowujemy w obszar wokół paznokci – szczególnie sprawdzi się to w sytuacji, kiedy wykonujemy manicure za pomocą cążek. Aloes przyspieszy regenerację uszkodzonych skórek wokół macierzy paznokcia. Żel dodatkowo możemy wzbogacić dowolnym olejkiem, np. arganowym lub migdałowym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij