Rozmaryn na pamięć i przeciw nowotworom
Podkręca smak pieczywa oraz drobiu, a włączony w pielęgnację skóry, działa antybakteryjnie i pomaga w walce z trądzikiem. Rozmaryn, obecny w niemal każdej kuchni, ma również szereg prozdrowotnych zastosowań, znajdujących potwierdzenie w badaniach naukowych.
Rozmaryn jest krewniakiem mięty i oregano, a jego lecznicze ukierunkowanie znali już starożytni Grecy oraz Rzymianie. Obecnie największe uprawy rozmarynu znajdują się w Hiszpanii, Francji i Maroku, choć nie ma przeszkód, by hodowlę zielonych, aromatycznych gałązek prowadzić także w domowej doniczce.
Za prozdrowotny charakter rozmarynu odpowiada przede wszystkim zawarty w nim olejek, którego nazwa może być myląca, ponieważ nie zawiera tłuszczu. W związku z jego upowszechnieniem w medycynie ludowej, naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej właściwościom olejku z rozmarynu.
Na pamięć i koncentrację
W starożytnej Grecji i Rzymie rozmaryn traktowano, jako środek wspomagający pamięć. Tezę potwierdziły badania naukowców z Northumbria University w Newcastle, zgodnie z którymi inhalacje z użyciem olejku rozmarynowego, wspomagają rozkład acetylcholiny – składnika chemicznego obecnego w mózgu, odpowiadającego za pamięć oraz koncentrację. W ramach badania 20 młodych osób poproszono o wykonanie zadań matematycznych w małym pokoju, gdzie rozpylono olejek rozmarynowy. Okazało się, że w takich warunkach szybkość oraz dokładność wykonywania przez nich zadań wyraźnie się poprawiła. Uczestnicy zostali poddani również badaniu krwi, wykazało ono wzrost stężenia składników, znajdujących się w rozmarynie, co oznacza, iż jest on w stanie przeniknąć do krwiobiegu za pośrednictwem dróg oddechowych.
Z kolei badanie naukowców z Tottori Univeristy w Japonii sugeruje, że rozmarynowe inhalacje mogą przynosić korzyści także osobom starszym, poprawiając funkcje mózgu u chorych na demencję czy Alzheimera.
Na dobre samopoczucie
Jedno z badań, przeprowadzone przez naukowców z Austrii, wykazało, że po 20 minutach kontaktu z olejkiem rozmarynowym 35 uczestników odczuwało wyraźną poprawę w kwestii skupienia uwagi, poziomu energii oraz samopoczucia. W grupie kontrolnej, gdzie zastosowano neutralny olejek, nie odnotowano takich zmian.
Na chroniczny ból
Rozmaryn wspomaga leczenie wszelakich dolegliwości, co potwierdziły badania naukowców z Wonkwang Univeristy w Korei Południowej. Przez okres dwóch tygodni badano osoby, doświadczające bólu ramienia. Za pomocą akupresury, wykorzystującej olejek rozmarynowy w dwóch 20-minutowych sesjach dziennie, leczono wybranych pacjentów. W efekcie udało się uzyskać redukcję odczuwania bólu na poziomie 30 procent. W grupie kontrolnej, w której uczestnicy z tą samą dysfunkcją, byli poddawani akupresurze bez zastosowania olejku, redukcja bólu wynosiła 15 procent.
Inne badanie, tym razem prowadzone na modelu zwierzęcym, wykazało, że olejek rozmarynowy jest w stanie uśmierzać ból lepiej od acetaminopenu, czyli składnika powszechnie stosowanych preparatów przeciwbólowych bez recepty.
Na stres i niepokój
Używanie olejku rozmarynowego redukuje stres i niepokój. Naukowcy z Florida Atlantic University zweryfikowali tę tezę przy pomocy studentek pielęgniarstwa, zdających test. Osoby poddane inhalacji olejkiem rozmarynowym, miały o 9 proc. wolniejszy puls w porównaniu z kobietami, które nie przeszły inhalacji.
W innym eksperymencie, prowadzonym przez naukowców z wydziału stomatologii Meikai University w Japonii, wykazano, że wdychanie olejku rozmarynowego pomaga w redukcji poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, o 23 procent. Efekt osiągnięto po zaledwie pięciominutowej inhalacji olejkiem rozmarynowym u 22 młodych osób. W grupie kontrolnej, inhalowanej olejkiem pozbawionym składnika zapachowego, nie stwierdzono żadnych zmian w stężeniu kortyzolu.
Na lepsze krążenie
Badania przeprowadzono między innymi na pacjentach z chorobą Raynauda. Dolegliwość powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych w palcach rąk oraz stóp, przez co tracą naturalny kolor i robią się zimne.
Z kolei badanie na modelu zwierzęcym prowadzone przez naukowców z Universidade Federal de Pernambuco w Brazylii udowodniło, iż olejek rozmarynowy może zwiększać przepustowość naczyń krwionośnych, co pozwala krwi dotrzeć do palców dłoni i stóp znacznie szybciej, zapobiegając ich wyziębieniu.