Rozmaryn na pamięć i przeciw nowotworom
Katarzyna Szulik

Rozmaryn na pamięć i przeciw nowotworom

Podkręca smak pieczywa oraz drobiu, a włączony w pielęgnację skóry, działa antybakteryjnie i pomaga w walce z trądzikiem. Rozmaryn, obecny w niemal każdej kuchni, ma również szereg prozdrowotnych zastosowań, znajdujących potwierdzenie w badaniach naukowych.

Rozmaryn jest krewniakiem mięty i oregano, a jego lecznicze ukierunkowanie znali już starożytni Grecy oraz Rzymianie. Obecnie największe uprawy rozmarynu znajdują się w Hiszpanii, Francji i Maroku, choć nie ma przeszkód, by hodowlę zielonych, aromatycznych gałązek prowadzić także w domowej doniczce.

Za prozdrowotny charakter rozmarynu odpowiada przede wszystkim zawarty w nim olejek, którego nazwa może być myląca, ponieważ nie zawiera tłuszczu. W związku z jego upowszechnieniem w medycynie ludowej, naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej właściwościom olejku z rozmarynu.

Na pamięć i koncentrację

W starożytnej Grecji i Rzymie rozmaryn traktowano, jako środek wspomagający pamięć. Tezę potwierdziły badania naukowców z Northumbria University w Newcastle, zgodnie z którymi inhalacje z użyciem olejku rozmarynowego, wspomagają rozkład acetylcholiny – składnika chemicznego obecnego w mózgu, odpowiadającego za pamięć oraz koncentrację. W ramach badania 20 młodych osób poproszono o wykonanie zadań matematycznych w małym pokoju, gdzie rozpylono olejek rozmarynowy. Okazało się, że w takich warunkach szybkość oraz dokładność wykonywania przez nich zadań wyraźnie się poprawiła. Uczestnicy zostali poddani również badaniu krwi, wykazało ono wzrost stężenia składników, znajdujących się w rozmarynie, co oznacza, iż jest on w stanie przeniknąć do krwiobiegu za pośrednictwem dróg oddechowych.

Z kolei badanie naukowców z Tottori Univeristy w Japonii sugeruje, że rozmarynowe inhalacje mogą przynosić korzyści także osobom starszym, poprawiając funkcje mózgu u chorych na demencję czy Alzheimera.

Na dobre samopoczucie

Inhalacje lub masaże z udziałem olejku rozmarynowego mają zdolność do przyspieszania bicia serca i lekkiego podwyższania ciśnienia krwi, co skutkuje pobudzeniem w stanach znużenia czy zmęczenia. Podobne efekty osiąga się zarówno na drodze inhalacji, jak i poprzez wmasowanie olejku w skórę twarzy, dzięki czemu zapach łatwo się rozprzestrzenia.

Jedno z badań, przeprowadzone przez naukowców z Austrii, wykazało, że po 20 minutach kontaktu z olejkiem rozmarynowym 35 uczestników odczuwało wyraźną poprawę w kwestii skupienia uwagi, poziomu energii oraz samopoczucia. W grupie kontrolnej, gdzie zastosowano neutralny olejek, nie odnotowano takich zmian.

Powiązane produkty

Na chroniczny ból

Rozmaryn wspomaga leczenie wszelakich dolegliwości, co potwierdziły badania naukowców z Wonkwang Univeristy w Korei Południowej. Przez okres dwóch tygodni badano osoby, doświadczające bólu ramienia. Za pomocą akupresury, wykorzystującej olejek rozmarynowy w dwóch 20-minutowych sesjach dziennie, leczono wybranych pacjentów. W efekcie udało się uzyskać redukcję odczuwania bólu na poziomie 30 procent. W grupie kontrolnej, w której uczestnicy z tą samą dysfunkcją, byli poddawani akupresurze bez zastosowania olejku, redukcja bólu wynosiła 15 procent.

Inne badanie, tym razem prowadzone na modelu zwierzęcym, wykazało, że olejek rozmarynowy jest w stanie uśmierzać ból lepiej od acetaminopenu, czyli składnika powszechnie stosowanych preparatów przeciwbólowych bez recepty.

Na stres i niepokój

Używanie olejku rozmarynowego redukuje stres i niepokój. Naukowcy z Florida Atlantic University zweryfikowali tę tezę przy pomocy studentek pielęgniarstwa, zdających test. Osoby poddane inhalacji olejkiem rozmarynowym, miały o 9 proc. wolniejszy puls w porównaniu z kobietami, które nie przeszły inhalacji.

W innym eksperymencie, prowadzonym przez naukowców z wydziału stomatologii Meikai University w Japonii, wykazano, że wdychanie olejku rozmarynowego pomaga w redukcji poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, o 23 procent. Efekt osiągnięto po zaledwie pięciominutowej inhalacji olejkiem rozmarynowym u 22 młodych osób. W grupie kontrolnej, inhalowanej olejkiem pozbawionym składnika zapachowego, nie stwierdzono żadnych zmian w stężeniu kortyzolu.

Na lepsze krążenie

Rozmaryn jest remedium na kiepskie krążenie krwi, dotyczy to zwłaszcza dłoni oraz stóp. Regularne masaże przy pomocy olejku rozmarynowego, dają lepsze efekty od stosowania olejów innego rodzaju.

Badania przeprowadzono między innymi na pacjentach z chorobą Raynauda. Dolegliwość powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych w palcach rąk oraz stóp, przez co tracą naturalny kolor i robią się zimne.

Z kolei badanie na modelu zwierzęcym prowadzone przez naukowców z Universidade Federal de Pernambuco w Brazylii udowodniło, iż olejek rozmarynowy może zwiększać przepustowość naczyń krwionośnych, co pozwala krwi dotrzeć do palców dłoni i stóp znacznie szybciej, zapobiegając ich wyziębieniu.

  1. M. Moss, L. Oliver, Plasma 1,8-cineole correlates with cognitive performance following exposure to rosemary essential oil aroma, „Ther Adv Psychopharmacol”, 2(3), 2012 Jun., s. 103-13; doi: 10.1177/2045125312436573.
  2. D. Jimbo, Y. Kimura, M. Taniguchi I in., Effect of aromatherapy on patients with Alzheimer's disease, „Psychogeriatrics”, 9(4), 2009 Dec., s. 173-9; doi: 10.1111/j.1479-8301.2009.00299.x.
  3. B. C. Shin, M. S. Lee, Effects of aromatherapy acupressure on hemiplegic shoulder pain and motor power in stroke patients: a pilot study, „J Altern Complement Med”, 13(2), 2007 Mar., s. 247-51; doi: 10.1089/acm.2006.6189
  4. T. von Schoen-Angerer, B. Deckers, J. Henes I in., Effect of topical rosemary essential oil on Raynaud phenomenon in systemic sclerosis, „Complement Ther Med”, 40, 2018 Oct., s. 191-194; doi: 10.1016/j.ctim.2017.10.012, Epub 2017 Nov 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl