Rozmaryn na pamięć i przeciw nowotworom
Katarzyna Szulik

Rozmaryn na pamięć i przeciw nowotworom

Podkręca smak pieczywa oraz drobiu, a włączony w pielęgnację skóry, działa antybakteryjnie i pomaga w walce z trądzikiem. Rozmaryn, obecny w niemal każdej kuchni, ma również szereg prozdrowotnych zastosowań, znajdujących potwierdzenie w badaniach naukowych.

Rozmaryn jest krewniakiem mięty i oregano, a jego lecznicze ukierunkowanie znali już starożytni Grecy oraz Rzymianie. Obecnie największe uprawy rozmarynu znajdują się w Hiszpanii, Francji i Maroku, choć nie ma przeszkód, by hodowlę zielonych, aromatycznych gałązek prowadzić także w domowej doniczce.

Za prozdrowotny charakter rozmarynu odpowiada przede wszystkim zawarty w nim olejek, którego nazwa może być myląca, ponieważ nie zawiera tłuszczu. W związku z jego upowszechnieniem w medycynie ludowej, naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej właściwościom olejku z rozmarynu.

Na pamięć i koncentrację

W starożytnej Grecji i Rzymie rozmaryn traktowano, jako środek wspomagający pamięć. Tezę potwierdziły badania naukowców z Northumbria University w Newcastle, zgodnie z którymi inhalacje z użyciem olejku rozmarynowego, wspomagają rozkład acetylcholiny – składnika chemicznego obecnego w mózgu, odpowiadającego za pamięć oraz koncentrację. W ramach badania 20 młodych osób poproszono o wykonanie zadań matematycznych w małym pokoju, gdzie rozpylono olejek rozmarynowy. Okazało się, że w takich warunkach szybkość oraz dokładność wykonywania przez nich zadań wyraźnie się poprawiła. Uczestnicy zostali poddani również badaniu krwi, wykazało ono wzrost stężenia składników, znajdujących się w rozmarynie, co oznacza, iż jest on w stanie przeniknąć do krwiobiegu za pośrednictwem dróg oddechowych.

Z kolei badanie naukowców z Tottori Univeristy w Japonii sugeruje, że rozmarynowe inhalacje mogą przynosić korzyści także osobom starszym, poprawiając funkcje mózgu u chorych na demencję czy Alzheimera.

Na dobre samopoczucie

Inhalacje lub masaże z udziałem olejku rozmarynowego mają zdolność do przyspieszania bicia serca i lekkiego podwyższania ciśnienia krwi, co skutkuje pobudzeniem w stanach znużenia czy zmęczenia. Podobne efekty osiąga się zarówno na drodze inhalacji, jak i poprzez wmasowanie olejku w skórę twarzy, dzięki czemu zapach łatwo się rozprzestrzenia.

Jedno z badań, przeprowadzone przez naukowców z Austrii, wykazało, że po 20 minutach kontaktu z olejkiem rozmarynowym 35 uczestników odczuwało wyraźną poprawę w kwestii skupienia uwagi, poziomu energii oraz samopoczucia. W grupie kontrolnej, gdzie zastosowano neutralny olejek, nie odnotowano takich zmian.

Na chroniczny ból

Rozmaryn wspomaga leczenie wszelakich dolegliwości, co potwierdziły badania naukowców z Wonkwang Univeristy w Korei Południowej. Przez okres dwóch tygodni badano osoby, doświadczające bólu ramienia. Za pomocą akupresury, wykorzystującej olejek rozmarynowy w dwóch 20-minutowych sesjach dziennie, leczono wybranych pacjentów. W efekcie udało się uzyskać redukcję odczuwania bólu na poziomie 30 procent. W grupie kontrolnej, w której uczestnicy z tą samą dysfunkcją, byli poddawani akupresurze bez zastosowania olejku, redukcja bólu wynosiła 15 procent.

Inne badanie, tym razem prowadzone na modelu zwierzęcym, wykazało, że olejek rozmarynowy jest w stanie uśmierzać ból lepiej od acetaminopenu, czyli składnika powszechnie stosowanych preparatów przeciwbólowych bez recepty.

Na stres i niepokój

Używanie olejku rozmarynowego redukuje stres i niepokój. Naukowcy z Florida Atlantic University zweryfikowali tę tezę przy pomocy studentek pielęgniarstwa, zdających test. Osoby poddane inhalacji olejkiem rozmarynowym, miały o 9 proc. wolniejszy puls w porównaniu z kobietami, które nie przeszły inhalacji.

W innym eksperymencie, prowadzonym przez naukowców z wydziału stomatologii Meikai University w Japonii, wykazano, że wdychanie olejku rozmarynowego pomaga w redukcji poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, o 23 procent. Efekt osiągnięto po zaledwie pięciominutowej inhalacji olejkiem rozmarynowym u 22 młodych osób. W grupie kontrolnej, inhalowanej olejkiem pozbawionym składnika zapachowego, nie stwierdzono żadnych zmian w stężeniu kortyzolu.

Na lepsze krążenie

Rozmaryn jest remedium na kiepskie krążenie krwi, dotyczy to zwłaszcza dłoni oraz stóp. Regularne masaże przy pomocy olejku rozmarynowego, dają lepsze efekty od stosowania olejów innego rodzaju.

Badania przeprowadzono między innymi na pacjentach z chorobą Raynauda. Dolegliwość powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych w palcach rąk oraz stóp, przez co tracą naturalny kolor i robią się zimne.

Z kolei badanie na modelu zwierzęcym prowadzone przez naukowców z Universidade Federal de Pernambuco w Brazylii udowodniło, iż olejek rozmarynowy może zwiększać przepustowość naczyń krwionośnych, co pozwala krwi dotrzeć do palców dłoni i stóp znacznie szybciej, zapobiegając ich wyziębieniu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij