×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł u osób z paradontozą

Paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia, jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej. Dotyka ona wiele osób i może doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet utraty uzębienia. Prawidłowe postępowanie i leczenie na szczęście w znacznym stopniu może ograniczyć i zahamować postęp choroby.

Czy jest parodontoza?

Parodontoza, jest to powszechne określenie zapalenia przyzębia. Przy niedostatecznej higienie jamy ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej na powierzchni szkliwa, która z czasem ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny. Obecne w płytce i kamieniu nazębnym bakterie wnikają do kieszonek dziąsłowych powodując stan zapalny, a wydzielane przez nie toksyny powodują z czasem stopniowe obniżanie się dziąseł i poziomu kości wokół zębów. Pacjent zauważa postępujące obniżanie się dziąseł, czyli odsłanianie się szyjek zębów. Dodatkowo najczęściej odczuwa krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania. W zaawansowanym stadium choroby chory odczuwa wzrastającą ruchomość zębów. 

Higiena w domu

Podstawą przeciwdziałania rozwojowi choroby jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Choć wielu pacjentom wydaje się, że z parodontozą nie mogą walczyć „bo zarówno rodzice, jak i dziadkowie utracili przez nią zdrowe zęby”, jest to błędne przekonanie.

Faktycznie niektóre osoby są bardziej podatne na zapalenie przyzębia niż inne, ale prawidłowe postępowanie w znacznym stopniu hamuje rozwój choroby. 

Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie powierzchni zębów z odkładającej się płytki nazębnej. Umyte starannie muszą zostać wszystkie powierzchnie zęba, a pacjent powinien zwracać uwagę na usuwanie resztek pokarmowych z szyjek zęba, w okolicy dziąsła. Zaleganie płytki w tych miejscach sprzyja postępowi choroby. Poza tym pacjenci często omijają podczas codziennej higienizacji powierzchnię językową siekaczy dolnych, co dodatkowo sprzyja i tak łatwemu odkładaniu się kamienia nazębnego w tej okolicy. Szczoteczkami najbardziej zalecanymi przez lekarzy są szczoteczki ręczne o średnim stopniu twardości. Szczoteczkami twardymi łatwo zranić dziąsła, natomiast szczoteczkami miękkich, które wybiera niestety wiele osób o krawiących dziąsłach, bardzo ciężko domyć powierzchnię zębów. Polecane są również szczoteczki elektryczne, jednak należy ich stosować ostrożnie, przykładając punktowo do zębów, aby również nie uszkodzić dziąseł. Skuteczne są także szczoteczki soniczne.

Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł podczas szczotkowania świadczy o trwającym stanie zapalnym i bez dokładnej higieny ten stan zapalny nie ustąpi. Krwawienie z dziąseł nie jest zatem objawem tego, że czyścimy źle, a tego, że powinniśmy czyścić zęby dokładniej. 

Bardzo istotne u osób z parodontozą poza dokładnym, prawidłowym technicznie, szczotkowaniem zębów, jest również staranne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Dokonać tego można nitkując zęby bądź używając irygatora. O instruktaż prawidłowego nitkowania zębów najlepiej zapytać swojego lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzone również może nam wyrządzić krzywdę. Stosując irygator stomatologiczny poza oczyszczaniem powierzchni międzyzębowych również masujemy powierzchnię dziąseł, co sprzyja ich dobremu ukrwieniu i leczeniu. 


Podziel się: