Codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł u osób z paradontozą - portal DOZ.pl
Codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł u osób z paradontozą
Joanna Łuniewska-Rajch

Codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł u osób z paradontozą

Paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia, jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej. Dotyka ona wiele osób i może doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet utraty uzębienia. Prawidłowe postępowanie i leczenie na szczęście w znacznym stopniu może ograniczyć i zahamować postęp choroby.

Czy jest parodontoza?

Parodontoza, jest to powszechne określenie zapalenia przyzębia. Przy niedostatecznej higienie jamy ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej na powierzchni szkliwa, która z czasem ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny. Obecne w płytce i kamieniu nazębnym bakterie wnikają do kieszonek dziąsłowych powodując stan zapalny, a wydzielane przez nie toksyny powodują z czasem stopniowe obniżanie się dziąseł i poziomu kości wokół zębów. Pacjent zauważa postępujące obniżanie się dziąseł, czyli odsłanianie się szyjek zębów. Dodatkowo najczęściej odczuwa krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania. W zaawansowanym stadium choroby chory odczuwa wzrastającą ruchomość zębów. 

Higiena w domu

Podstawą przeciwdziałania rozwojowi choroby jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Choć wielu pacjentom wydaje się, że z parodontozą nie mogą walczyć „bo zarówno rodzice, jak i dziadkowie utracili przez nią zdrowe zęby”, jest to błędne przekonanie.

Faktycznie niektóre osoby są bardziej podatne na zapalenie przyzębia niż inne, ale prawidłowe postępowanie w znacznym stopniu hamuje rozwój choroby. 

Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie powierzchni zębów z odkładającej się płytki nazębnej. Umyte starannie muszą zostać wszystkie powierzchnie zęba, a pacjent powinien zwracać uwagę na usuwanie resztek pokarmowych z szyjek zęba, w okolicy dziąsła. Zaleganie płytki w tych miejscach sprzyja postępowi choroby. Poza tym pacjenci często omijają podczas codziennej higienizacji powierzchnię językową siekaczy dolnych, co dodatkowo sprzyja i tak łatwemu odkładaniu się kamienia nazębnego w tej okolicy. Szczoteczkami najbardziej zalecanymi przez lekarzy są szczoteczki ręczne o średnim stopniu twardości. Szczoteczkami twardymi łatwo zranić dziąsła, natomiast szczoteczkami miękkich, które wybiera niestety wiele osób o krawiących dziąsłach, bardzo ciężko domyć powierzchnię zębów. Polecane są również szczoteczki elektryczne, jednak należy ich stosować ostrożnie, przykładając punktowo do zębów, aby również nie uszkodzić dziąseł. Skuteczne są także szczoteczki soniczne.

Należy pamiętać, że krwawienie dziąseł podczas szczotkowania świadczy o trwającym stanie zapalnym i bez dokładnej higieny ten stan zapalny nie ustąpi. Krwawienie z dziąseł nie jest zatem objawem tego, że czyścimy źle, a tego, że powinniśmy czyścić zęby dokładniej. 

Bardzo istotne u osób z parodontozą poza dokładnym, prawidłowym technicznie, szczotkowaniem zębów, jest również staranne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Dokonać tego można nitkując zęby bądź używając irygatora. O instruktaż prawidłowego nitkowania zębów najlepiej zapytać swojego lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzone również może nam wyrządzić krzywdę. Stosując irygator stomatologiczny poza oczyszczaniem powierzchni międzyzębowych również masujemy powierzchnię dziąseł, co sprzyja ich dobremu ukrwieniu i leczeniu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

  Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

 • Szczoteczka do zębów – rotacyjna czy soniczna? Wady i zalety

  Dokładne oczyszczanie mechaniczne powierzchni zębów jest podstawą utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Aby osiągnąć pozytywny efekt należy połączyć dwie składowe – prawidłową technikę szczotkowania, jak i stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi mamy obecnie do wyboru również wiele rodzajów szczoteczek rotacyjnych oraz sonicznych. Które z nich najlepiej stosować?

 • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

  Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

 • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

  Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

 • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

  Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

 • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

  Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

 • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

  Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

 • Diastema – czemu powstaje?

  Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij