
Codzienna pielęgnacja zębów i dziąseł u osób z paradontozą
Czy jest parodontoza?
Parodontoza, jest to powszechne określenie zapalenia przyzębia. Przy niedostatecznej higienie jamy ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej na powierzchni szkliwa, która z czasem ulega mineralizacji tworząc kamień nazębny. Obecne w płytce i kamieniu nazębnym bakterie wnikają do kieszonek dziąsłowych powodując stan zapalny, a wydzielane przez nie toksyny powodują z czasem stopniowe obniżanie się dziąseł i poziomu kości wokół zębów. Pacjent zauważa postępujące obniżanie się dziąseł, czyli odsłanianie się szyjek zębów. Dodatkowo najczęściej odczuwa krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania. W zaawansowanym stadium choroby chory odczuwa wzrastającą ruchomość zębów.
Higiena w domu
Podstawą przeciwdziałania rozwojowi choroby jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Choć wielu pacjentom wydaje się, że z parodontozą nie mogą walczyć „bo zarówno rodzice, jak i dziadkowie utracili przez nią zdrowe zęby”, jest to błędne przekonanie.
Bardzo istotne jest dokładne oczyszczanie powierzchni zębów z odkładającej się płytki nazębnej. Umyte starannie muszą zostać wszystkie powierzchnie zęba, a pacjent powinien zwracać uwagę na usuwanie resztek pokarmowych z szyjek zęba, w okolicy dziąsła. Zaleganie płytki w tych miejscach sprzyja postępowi choroby. Poza tym pacjenci często omijają podczas codziennej higienizacji powierzchnię językową siekaczy dolnych, co dodatkowo sprzyja i tak łatwemu odkładaniu się kamienia nazębnego w tej okolicy. Szczoteczkami najbardziej zalecanymi przez lekarzy są szczoteczki ręczne o średnim stopniu twardości. Szczoteczkami twardymi łatwo zranić dziąsła, natomiast szczoteczkami miękkich, które wybiera niestety wiele osób o krawiących dziąsłach, bardzo ciężko domyć powierzchnię zębów. Polecane są również szczoteczki elektryczne, jednak należy ich stosować ostrożnie, przykładając punktowo do zębów, aby również nie uszkodzić dziąseł. Skuteczne są także szczoteczki soniczne.
Bardzo istotne u osób z parodontozą poza dokładnym, prawidłowym technicznie, szczotkowaniem zębów, jest również staranne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Dokonać tego można nitkując zęby bądź używając irygatora. O instruktaż prawidłowego nitkowania zębów najlepiej zapytać swojego lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną, ponieważ nieprawidłowo przeprowadzone również może nam wyrządzić krzywdę. Stosując irygator stomatologiczny poza oczyszczaniem powierzchni międzyzębowych również masujemy powierzchnię dziąseł, co sprzyja ich dobremu ukrwieniu i leczeniu.