Zioła na smog: które oczyszczą nasze płuca?
Katarzyna Szulik

Zioła na smog: które oczyszczą nasze płuca?

Choć w kalendarz mamy wiosnę, temperatury pozostają zimowe, co oznacza przynajmniej kilka kolejnych tygodni zmagań ze smogiem. Z jego zgubnymi skutkami można radzić sobie przyjmując suplementy ziołowe o właściwościach oczyszczających płuca.

Naukowcy dowiedli wielu negatywnych konsekwencji smogu, jednak na jego działanie w sposób bezpośredni narażone są płuca. To do nich szkodliwe pyły wnikają w pierwszej kolejności, przez co upośledzają funkcje obronne układu oddechowego, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje. W tej sytuacji reakcją obronną wspomnianego organu jest wytwarzanie zwiększonych ilości śluzu, który wiąże pyły z zamiarem ich odkrztuszenia. 

Śmiertelnie groźny smog

Skażenie powietrza odpowiada za nawet 20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów, w tym za 15 proc. tych wynikających z raka płuc. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się nie tylko do powstawania schorzeń układu oddechowego, ale także krążenia oraz wywołuje szereg nowotworów złośliwych. Ponadto ma negatywny wpływ na układ nerwowy i może pogarszać nasze samopoczucie wywołując depresję. W niektórych wypadkach kontakt ze skażonym bywa przyczyną powstawania uszkodzeń płodu. 

Ogólne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie norm dobowych stężenia PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. WHO wskazuje, że większa ilość szkodliwego pyłu jest niebezpieczna dla organizmu ludzkiego. Tymczasem w Polsce alarm jest ogłaszany dopiero wtedy, gdy stężenie PM10 przekroczy 300 mikrogramów. O zmniejszenie normy do 100 mikrogramów wciąż i jak dotąd bezskutecznie apelują lekarze i działacze ruchów antysmogowych. 

Tymianek i lobelia pomogą odetchnąć

Produkcję wspomnianego śluzu możemy wspomóc suplementując odpowiednie zioła. Są to często składniki spotykane w popularnych preparatach na przeziębienie, w tym tymianek i prawoślaz. Syrop prawoślazowy łagodzi podrażnienia układu oddechowego, pozwala zwalczać stany zapalne i pozwala pozbyć się chrypki i bólu gardła. Z kolei tymianek wykazuje działanie wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu również leczy kaszel. Wśród ziół zbawiennie wpływających na płuca znajduje się także miodunka, znana również jako płucnik lekarski. Ta roślina o charakterystycznych, drobnych błękitnych kwiatach, wykazuje działanie detoksykujące, a ponadto wykazuje działanie wykrztuśne, przyspiesza regenerację błony śluzowej gardła oraz łagodzi kaszel.

Podobne właściwości prezentuje znacznie bardziej swojska mięta. Przyjmowana w formie naparu lub maści wziewnej pozwala rozluźnić zalegającą w płucach flegmę i ułatwia odkrztuszanie. Na trudności z oddychaniem warto również sięgnąć po kwiaty lobelii, której przyjmowanie mobilizuje nadnercza do produkcji adrenaliny, dzięki czemu mięśnie oddechowe ulegają rozluźnieniu, co w konsekwencji ułatwia oddychanie. Kolejnym ziołem, na które warto zwrócić uwagę w kontekście oczyszczania płuc ze szkodliwych pyłów, jest swojska babka lancetowata. Znany jest jej wpływ na łagodzenie rozmaitych skutków przeziębienia, w tym podrażnień płuc, kaszlu i rozmaitych zapaleń. 

Powiązane produkty

Uwaga na ziołowe kuracje

Wspomniane zioła można przyjmować między innym i w formie naparów, płukanek bądź zawierających je suplementów. Trzeba jednak pamiętać, żeby mieć na uwadze ewentualne skutki niepożądane i przeciwwskazania oraz ściśle trzymać się bezpiecznych dawek, ponieważ przedawkowanie ziół może być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. 

Źródło: Rytmynatury.pl, Twojezdrowie.rmf24.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij