×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zioła na smog: które oczyszczą nasze płuca?

Choć w kalendarz mamy wiosnę, temperatury pozostają zimowe, co oznacza przynajmniej kilka kolejnych tygodni zmagań ze smogiem. Z jego zgubnymi skutkami można radzić sobie przyjmując suplementy ziołowe o właściwościach oczyszczających płuca.

Naukowcy dowiedli wielu negatywnych konsekwencji smogu, jednak na jego działanie w sposób bezpośredni narażone są płuca. To do nich szkodliwe pyły wnikają w pierwszej kolejności, przez co upośledzają funkcje obronne układu oddechowego, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje. W tej sytuacji reakcją obronną wspomnianego organu jest wytwarzanie zwiększonych ilości śluzu, który wiąże pyły z zamiarem ich odkrztuszenia. 

Śmiertelnie groźny smog

Skażenie powietrza odpowiada za nawet 20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów, w tym za 15 proc. tych wynikających z raka płuc. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się nie tylko do powstawania schorzeń układu oddechowego, ale także krążenia oraz wywołuje szereg nowotworów złośliwych. Ponadto ma negatywny wpływ na układ nerwowy i może pogarszać nasze samopoczucie wywołując depresję. W niektórych wypadkach kontakt ze skażonym bywa przyczyną powstawania uszkodzeń płodu. 

Ogólne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie norm dobowych stężenia PM10 to 50 mikrogramów na metr sześcienny. WHO wskazuje, że większa ilość szkodliwego pyłu jest niebezpieczna dla organizmu ludzkiego. Tymczasem w Polsce alarm jest ogłaszany dopiero wtedy, gdy stężenie PM10 przekroczy 300 mikrogramów. O zmniejszenie normy do 100 mikrogramów wciąż i jak dotąd bezskutecznie apelują lekarze i działacze ruchów antysmogowych. 

Tymianek i lobelia pomogą odetchnąć

Produkcję wspomnianego śluzu możemy wspomóc suplementując odpowiednie zioła. Są to często składniki spotykane w popularnych preparatach na przeziębienie, w tym tymianek i prawoślaz. Syrop prawoślazowy łagodzi podrażnienia układu oddechowego, pozwala zwalczać stany zapalne i pozwala pozbyć się chrypki i bólu gardła. Z kolei tymianek wykazuje działanie wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu również leczy kaszel. Wśród ziół zbawiennie wpływających na płuca znajduje się także miodunka, znana również jako płucnik lekarski. Ta roślina o charakterystycznych, drobnych błękitnych kwiatach, wykazuje działanie detoksykujące, a ponadto wykazuje działanie wykrztuśne, przyspiesza regenerację błony śluzowej gardła oraz łagodzi kaszel.

Podobne właściwości prezentuje znacznie bardziej swojska mięta. Przyjmowana w formie naparu lub maści wziewnej pozwala rozluźnić zalegającą w płucach flegmę i ułatwia odkrztuszanie. Na trudności z oddychaniem warto również sięgnąć po kwiaty lobelii, której przyjmowanie mobilizuje nadnercza do produkcji adrenaliny, dzięki czemu mięśnie oddechowe ulegają rozluźnieniu, co w konsekwencji ułatwia oddychanie. Kolejnym ziołem, na które warto zwrócić uwagę w kontekście oczyszczania płuc ze szkodliwych pyłów, jest swojska babka lancetowata. Znany jest jej wpływ na łagodzenie rozmaitych skutków przeziębienia, w tym podrażnień płuc, kaszlu i rozmaitych zapaleń. 

Uwaga na ziołowe kuracje

Wspomniane zioła można przyjmować między innym i w formie naparów, płukanek bądź zawierających je suplementów. Trzeba jednak pamiętać, żeby mieć na uwadze ewentualne skutki niepożądane i przeciwwskazania oraz ściśle trzymać się bezpiecznych dawek, ponieważ przedawkowanie ziół może być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. 

Źródło: Rytmynatury.pl, Twojezdrowie.rmf24.pl


Podziel się: