Zioła na smog: które oczyszczą nasze płuca?
Naukowcy dowiedli wielu negatywnych konsekwencji smogu, jednak na jego działanie w sposób bezpośredni narażone są płuca. To do nich szkodliwe pyły wnikają w pierwszej kolejności, przez co upośledzają funkcje obronne układu oddechowego, czyniąc go bardziej podatnym na infekcje. W tej sytuacji reakcją obronną wspomnianego organu jest wytwarzanie zwiększonych ilości śluzu, który wiąże pyły z zamiarem ich odkrztuszenia.
Śmiertelnie groźny smog
Skażenie powietrza odpowiada za nawet 20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów, w tym za 15 proc. tych wynikających z raka płuc. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się nie tylko do powstawania schorzeń układu oddechowego, ale także krążenia oraz wywołuje szereg nowotworów złośliwych. Ponadto ma negatywny wpływ na układ nerwowy i może pogarszać nasze samopoczucie wywołując depresję. W niektórych wypadkach kontakt ze skażonym bywa przyczyną powstawania uszkodzeń płodu.
Tymianek i lobelia pomogą odetchnąć
Produkcję wspomnianego śluzu możemy wspomóc suplementując odpowiednie zioła. Są to często składniki spotykane w popularnych preparatach na przeziębienie, w tym tymianek i prawoślaz. Syrop prawoślazowy łagodzi podrażnienia układu oddechowego, pozwala zwalczać stany zapalne i pozwala pozbyć się chrypki i bólu gardła. Z kolei tymianek wykazuje działanie wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu również leczy kaszel. Wśród ziół zbawiennie wpływających na płuca znajduje się także miodunka, znana również jako płucnik lekarski. Ta roślina o charakterystycznych, drobnych błękitnych kwiatach, wykazuje działanie detoksykujące, a ponadto wykazuje działanie wykrztuśne, przyspiesza regenerację błony śluzowej gardła oraz łagodzi kaszel.
Podobne właściwości prezentuje znacznie bardziej swojska mięta. Przyjmowana w formie naparu lub maści wziewnej pozwala rozluźnić zalegającą w płucach flegmę i ułatwia odkrztuszanie. Na trudności z oddychaniem warto również sięgnąć po kwiaty lobelii, której przyjmowanie mobilizuje nadnercza do produkcji adrenaliny, dzięki czemu mięśnie oddechowe ulegają rozluźnieniu, co w konsekwencji ułatwia oddychanie. Kolejnym ziołem, na które warto zwrócić uwagę w kontekście oczyszczania płuc ze szkodliwych pyłów, jest swojska babka lancetowata. Znany jest jej wpływ na łagodzenie rozmaitych skutków przeziębienia, w tym podrażnień płuc, kaszlu i rozmaitych zapaleń.
Uwaga na ziołowe kuracje
Wspomniane zioła można przyjmować między innym i w formie naparów, płukanek bądź zawierających je suplementów. Trzeba jednak pamiętać, żeby mieć na uwadze ewentualne skutki niepożądane i przeciwwskazania oraz ściśle trzymać się bezpiecznych dawek, ponieważ przedawkowanie ziół może być potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.
Źródło: Rytmynatury.pl, Twojezdrowie.rmf24.pl