Powiększanie biustu - metody, przebieg operacji i powikłania
Anna Posmykiewicz

Powiększanie biustu - metody, przebieg operacji i powikłania

Biust dla każdej kobiety jest wyznacznikiem jej kobiecości. Każda kobieta chce mieć ładne piersi, które ładnie wyglądają w kostiumie kąpielowym czy też w sukience z dużym dekoltem. Nie zawsze jednak biust „spełnia oczekiwania” swojej właścicielki. Dlatego też zdarza się, że kobiety, które nie są zadowolone z wyglądu swoich piersi, pragną je zmienić i powiększyć. W dzisiejszych czasach jest to jak najbardziej możliwe. Powstaje bowiem coraz większa ilość klinik chirurgii plastycznej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom dość dużej grupy kobiet i oferują różnego rodzaju zabiegi powiększające piersi.

Powiększanie biustu staje się w obecnych czasach coraz bardziej popularne, przede wszystkim ze względu na łatwy dostęp do klinik chirurgii plastycznej. Ze względu na to, że obecnie takich klinik powstaje coraz więcej, również cena zabiegu powiększania biustu nie jest już tak bardzo wygórowana jak jeszcze kilka lat temu, w związku z czym coraz większa ilość kobiet decyduje się na powiększanie piersi. 

Należy pamiętać o tym, że przed operacją powiększania piersi każda kobieta jest poddana bardzo szczegółowej i dokładnej konsultacji przez chirurga plastycznego. Lekarz w czasie takiej konsultacji przede wszystkim będzie chciał wiedzieć, jakie są oczekiwania pacjentki i jak duży biust będzie ona chciała mieć. Ponadto, lekarz specjalista chirurgii plastycznej wypyta też pacjentkę bardzo dokładnie o wszelkiego rodzaju choroby przewlekłe i ewentualne zażywane przez nią leki. Po zebraniu dokładnego wywiadu lekarz będzie musiał obejrzeć biust pacjentki. Wtedy też zdecyduje czy rzeczywiście konieczna jest operacja powiększania biustu i jaki rozmiar dla pacjentki będzie najlepszy- nowe piersi powinny bowiem wyglądać jak najbardziej naturalnie.

Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę z tego, że lekarz specjalista chirurgii plastycznej może też odmówić wykonania zbiegu powiększania piersi, jeśli uzna, że zabieg ten będzie szkodliwy dla zdrowia pacjentki lub też jeśli uzna, że wymagania pacjentki dotyczące rozmiaru nowych piersi nie spowodują poprawy jej wyglądu, a wręcz odwrotnie- oszpecenie jej wizerunku. 

Z jakich powodów kobiety decydują się na powiększanie piersi?

Większość kobiet decyduje się na zabieg powiększania biustu bowiem uważa, że ich piersią są za małe lub też mają nieładny kształt albo też są za mało jędrne. Zwykle na zabieg taki decydują się kobiety, które były w ciąży i karmiły piersią dziecko, bowiem rzeczywiście ich piersi wtedy mogą stracić wygląd i jędrność sprzed ciąży i sprzed karmienia. Zdarza się jednak, że na zabieg powiększania piersi decydują się też kobiety bardzo młode, które po prostu są niezadowolone ze swojego wyglądu i małe piersi są powodem ich naprawdę dużych kompleksów. 

Jakie są metody powiększania biustu?

Jedną z metod powiększania biustu jest stosowanie implantów, które na drodze zabiegu operacyjnego są „wszczepiane” do kobiecych piersi. Wyróżnia się kilka typów implantów. Najczęściej stosowane są implanty silikonowe, jak również implanty wypełnione solą fizjologiczną. Ponadto czasami stosuje się też tzw. ekspandery Bakera, czyli implanty z wypełnieniem kombinowanym (jest to połączenie wypełnienia silikonowego z solą fizjologiczną). Ponadto implanty można też podzielić pod względem powierzchni. Wyróżnia się zatem implanty o gładkiej powierzchni, które aktualnie nie są popularne i uważa się je za rodzaj implantów przestarzałych. Ponadto wyróżnia się też implanty o powierzchni teksturowej oraz implanty o powłoce tytanowej. Inną metodą powiększania biustu jest powiększanie biustu kwasem hialuronowym. Jest to metoda małoinwazyjna, która jest bardzo konkurencyjna dla klasycznej metody operacyjnej. Zabieg taki trwa około 40 minut, w jego czasie wykonywane są pod pachą pacjentki malutkie nacięcia i wprowadzana jest kaniula, przez która podawany jest kwas hialuronowy w postaci żelu. Piersi po podaniu kwasu hialuronowego starają się jędrne i wyglądają bardzo naturalnie, rezultaty utrzymują się mniej więcej od 18 do 30 miesięcy. Aby podtrzymać uzyskany w czasie zabiegu efekt co kilka miesięcy zaleca się dostrzykiwanie po 20-40 ml kwasu hialuronowego.

Powiązane produkty

Jakie są zalecenia po operacji powiększania biustu?

Każda kobieta, która podda się operacji powiększania biustu, wychodzi ze szpitala do domu w specjalnym, elastycznym staniku. Po zabiegu kobieta jak najbardziej może chodzić, wychodzić z domu na spacery, należy jednak ograniczyć większą aktywność fizyczną. Należy zatem mniej więcej na okres pięciu-sześciu tygodni zrezygnować z basenu, siłowni i aerobiku. Nie należy jednak zbyt dużej ilości czasu spędzać w łóżku. Każda kobieta po operacji powiększania piersi może też przyjmować leki przeciwbólowe, należy jednak robić to rozsądnie ściśle przestrzegając zaleceń swojego lekarza prowadzącego. Trzeba pamiętać o tym, aby przez pierwszy miesiąc po zabiegu nosić także bieliznę uciskową, która w pewnym sensie pełni role bandaża. Bieliznę taką można zdejmować tylko do mycia. Zazwyczaj po operacji powiększania biustu lekarz zaleca zgłosić się na rutynową kontrole do poradni chirurgii plastycznej po około 10-14 dniach. Wtedy też zazwyczaj, jeśli rana goi się prawidłowo, zdejmowane są szwy. Do pełnej aktywności po zabiegu powiększania biustu każda kobieta wraca mniej więcej po około miesiącu czasu, zaś ostateczny efekt osiąga się po około trzech miesiącach od zabiegu - wtedy też piersi przybierają swój ostateczny kształt i wygląd. 

Czy po operacji powiększania biustu może dojść do wystąpienia powikłań?

Tak. należy bowiem pamiętać, że zabieg powiększania piersi to normalna operacja, choć niektórym wydaje się, że zabieg ten w ogóle nie jest inwazyjny i jego wykonanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka i możliwości wystąpienia powikłań. Po operacji powiększenia biustu jak po każdej innej operacji może dojść do zakażenia. Ryzyko takiej infekcji jest oczywiście zdecydowanie mniejsze niż np. po operacji brzusznej, jednak zawsze istnieje.

Jeśli doszłoby do zakażenia, wtedy chirurg musi usnąć implant oraz zastosować właściwe antybiotyki. Po kilku miesiącach będzie można zabieg wykonać powtórnie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij