×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kubeczek menstruacyjny - co to jest, jak działa i jak dobrać rozmiar?

Kubeczek menstruacyjny jest jednym ze środków higienicznych przeznaczonych dla kobiet w okresie miesiączki. Kubeczek menstruacyjny, podobnie jak tampon, kobieta musi umieścić w pochwie, wtedy też w kubeczku będzie gromadziła się krew menstruacyjna. Widać zatem, że kubeczek menstruacyjny, w odróżnieniu od tamponów czy podpasek, nie wchłania krwi miesiączkowej, bowiem krew gromadzona jest po prostu we wnętrzu kubeczka.

Z czego wykonany jest kubeczek menstruacyjny? Jak on wygląda?

Kubeczek menstruacyjny jest zazwyczaj wykonany z delikatnego, elastycznego silikonu, który łatwo zmienia kształt i dopasowuje się do kształtu ciała każdej kobiety. Kubeczek menstruacyjny ma tulipanowaty kształt, należy również pamiętać o tym, że jest to jak najbardziej produkt wielokrotnego użytku, co oznacza, że może on służyć kobiecie nawet przez kilka lat. 

Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest łatwo dostępny, można go bowiem kupić zarówno w aptekach, jak i w dużych sieciowych sklepach drogeryjnych. Ponadto, kubeczek menstruacyjny można kupić również drogą internetową. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, aby kupując kubeczek menstruacyjny przez internet, dokonywać zakupów na stronach internetowych renomowanych aptek lub bezpośrednio na stornie producenta danego produktu. Wtedy będziemy mieć gwarancje, że jest to produkt oryginalny, pełnowartościowy i na pewno stosowanie jego będzie w pełni skuteczne i bezpieczne. 

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest alternatywą dla tamponów i podpasek. Umieszczany jest on przez kobietę w pochwie w czasie krwawienia miesiączkowego.

W odróżnieniu od tamponów i podpasek nie wchłania on krwi miesiączkowej, krew jest natomiast gromadzona w jego wnętrzu.

W zależności od stopnia nasilenia i intensywności krwawienia miesiączkowego, kubeczek menstruacyjny kobieta musi opróżniać mniej więcej od dwóch do pięciu razy w ciągu całego dnia. 

Jak stosuje się kubeczek menstruacyjny?

Koniecznie należy pamiętać o tym, że przed pierwszym użyciem, jak również pomiędzy miesiączkami, kubeczek menstruacyjny należy bardzo dokładnie dezynfekować. Należy zatem gotować kubeczek przez około 2-3 minuty w gorącej wodzie. Kubeczek menstruacyjny można też umyć wodą z delikatnym mydłem, jednak trzeba pamiętać o tym, że przed użyciem należy go z mydła bardzo dokładnie wypłukać. Aby założyć kubeczek menstruacyjny, należy go złożyć, aby zmniejszyć jego rozmiar. Złożony kubeczek bez problemu będzie można umieścić w pochwie, najlepiej robić to w pozycji stojącej lub siedzącej. O tym, że kubeczek menstruacyjny został założony prawidłowo, świadczy fakt, że kobieta, tak jak w przypadku tamponu, w ogóle nie odczuwa obecności kubeczka.

Należy pamiętać o tym, że kubeczek menstruacyjny można stosować również w nocy, jak i bezpiecznie można go używać w czasie uprawiania różnego rodzaju sportów, w tym pływania.

Jeśli kubeczek został założony prawidłowo i ma prawidłowo dobrany rozmiar, nie jest możliwe, aby w czasie uprawiania sportu czy w czasie chodzenia doszło do jego wypadnięcia. W zależności od stopnia  nasilenia krwawienia miesiączkowego, kobieta powinna opróżniać zawartość kubeczka menstruacyjnego poprzez wylanie jego  zawartości  do toalety, mniej więcej od dwóch do pięciu razy dziennie. Maksymalny odstęp czasu pomiędzy opróżnieniami kubeczka nie powinien wynosić więcej niż dwanaście godzin. Po opróżnieniu kubeczka kobieta może założyć go z powrotem. 

Jak należy wyjmować kubeczek menstruacyjny? 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego za każdym razem myć dokładnie ręce wodą z mydłem. Następnie najlepiej jest kucnąć i delikatnie naciągnąć palcami dolną cześć kubeczka i pociągnąć go, wtedy też kubeczek powinien wyjść bez najmniejszych  problemów. Po wyjęciu kubeczka należy wylać jego zawartość i można założyć go z powrotem. Należy pamiętać o ponownym umyciu rąk. 

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Dobór właściwego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego uzależniony jest przede wszystkim od wzrostu i budowy ciała każdej kobiety, jak również od tego czy rodziła już ona siłami natury. Zazwyczaj dostępne są dwa rozmiary kubeczków: S oraz M. Mniejszy rozmiar przeznaczony jest dla kobiet o drobnej postawie ciała, które mają wzrost niższy niż 170 cm lub też dla tych kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły. Większy rozmiar kubeczka menstruacyjnego jest przeznaczony dla kobiet, które już rodziły siłami natury- w ich przypadku należy wybrać ten rozmiar kubeczka bez względu na budowę ciała i wzrost. Jeśli kobieta nie rodziła jeszcze siłami natury, ale ma więcej niż 170 cm wzrostu, nawet przy drobnej budowie ciała, i tak powinna wybrać większy rozmiar kubeczka. Większy rozmiar kubeczka jest też przeznaczony dla kobiet o średniej i większej budowie ciała.

Należy pamiętać o tym, że właściwy dobór rozmiaru kubeczka menstruacyjnego jest niesłychanie ważny, bowiem tylko wtedy kobieta może czuć się w stu procentach komfortowo, jak również ma gwarancje, że kubeczek nie wypadnie lub też nie zacznie przeciekać. 

Czy stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest zdrowe?

Tak, stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest zdrowe, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad higieny dotyczących jego stosowania. Przede wszystkim niesłychanie istotną sprawą jest wyparzenie kubeczka przed pierwszym użyciem oraz pomiędzy kolejnymi miesiączkami. Należy pamiętać też o tym, że kubeczek menstruacyjny pomiędzy kolejnymi miesiączkami musi być przechowywany w czystym miejscu, najlepiej w bawełnianym woreczku, który zwykle jest dołączany do kubeczka w zestawie. Ponadto, należy pamiętać o regularnym opróżnianiu kubeczka menstruacyjnego w czasie krwawienia miesiączkowego, trzeba koniecznie przestrzegać zasady, że nieopróżniony kubeczek nie może przebywać w pochwie dłużej niż 12 godzin. 

Kubeczek menstruacyjny jest ciekawą alternatywą dla tamponów i podpasek. Wiele kobiet ma obawy, aby spróbować go stosować, jednak zwykle po pierwszym użyciu przekonują się do niego i stwierdzają, że jego używanie jest naprawdę bardzo wygodne i w pełni bezpieczne.


Podziel się: