Kubeczek menstruacyjny - co to jest, jak działa i jak dobrać rozmiar?
Anna Posmykiewicz

Kubeczek menstruacyjny - co to jest, jak działa i jak dobrać rozmiar?

Kubeczek menstruacyjny jest jednym ze środków higienicznych przeznaczonych dla kobiet w okresie miesiączki. Kubeczek menstruacyjny, podobnie jak tampon, kobieta musi umieścić w pochwie, wtedy też w kubeczku będzie gromadziła się krew menstruacyjna. Widać zatem, że kubeczek menstruacyjny, w odróżnieniu od tamponów czy podpasek, nie wchłania krwi miesiączkowej, bowiem krew gromadzona jest po prostu we wnętrzu kubeczka.

Z czego wykonany jest kubeczek menstruacyjny? Jak on wygląda?

Kubeczek menstruacyjny jest zazwyczaj wykonany z delikatnego, elastycznego silikonu, który łatwo zmienia kształt i dopasowuje się do kształtu ciała każdej kobiety. Kubeczek menstruacyjny ma tulipanowaty kształt, należy również pamiętać o tym, że jest to jak najbardziej produkt wielokrotnego użytku, co oznacza, że może on służyć kobiecie nawet przez kilka lat. 

Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest łatwo dostępny, można go bowiem kupić zarówno w aptekach, jak i w dużych sieciowych sklepach drogeryjnych. Ponadto, kubeczek menstruacyjny można kupić również drogą internetową. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać, aby kupując kubeczek menstruacyjny przez internet, dokonywać zakupów na stronach internetowych renomowanych aptek lub bezpośrednio na stornie producenta danego produktu. Wtedy będziemy mieć gwarancje, że jest to produkt oryginalny, pełnowartościowy i na pewno stosowanie jego będzie w pełni skuteczne i bezpieczne. 

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest alternatywą dla tamponów i podpasek. Umieszczany jest on przez kobietę w pochwie w czasie krwawienia miesiączkowego.

W odróżnieniu od tamponów i podpasek nie wchłania on krwi miesiączkowej, krew jest natomiast gromadzona w jego wnętrzu.

W zależności od stopnia nasilenia i intensywności krwawienia miesiączkowego, kubeczek menstruacyjny kobieta musi opróżniać mniej więcej od dwóch do pięciu razy w ciągu całego dnia. 

Jak stosuje się kubeczek menstruacyjny?

Koniecznie należy pamiętać o tym, że przed pierwszym użyciem, jak również pomiędzy miesiączkami, kubeczek menstruacyjny należy bardzo dokładnie dezynfekować. Należy zatem gotować kubeczek przez około 2-3 minuty w gorącej wodzie. Kubeczek menstruacyjny można też umyć wodą z delikatnym mydłem, jednak trzeba pamiętać o tym, że przed użyciem należy go z mydła bardzo dokładnie wypłukać. Aby założyć kubeczek menstruacyjny, należy go złożyć, aby zmniejszyć jego rozmiar. Złożony kubeczek bez problemu będzie można umieścić w pochwie, najlepiej robić to w pozycji stojącej lub siedzącej. O tym, że kubeczek menstruacyjny został założony prawidłowo, świadczy fakt, że kobieta, tak jak w przypadku tamponu, w ogóle nie odczuwa obecności kubeczka.

Należy pamiętać o tym, że kubeczek menstruacyjny można stosować również w nocy, jak i bezpiecznie można go używać w czasie uprawiania różnego rodzaju sportów, w tym pływania.

Jeśli kubeczek został założony prawidłowo i ma prawidłowo dobrany rozmiar, nie jest możliwe, aby w czasie uprawiania sportu czy w czasie chodzenia doszło do jego wypadnięcia. W zależności od stopnia  nasilenia krwawienia miesiączkowego, kobieta powinna opróżniać zawartość kubeczka menstruacyjnego poprzez wylanie jego  zawartości  do toalety, mniej więcej od dwóch do pięciu razy dziennie. Maksymalny odstęp czasu pomiędzy opróżnieniami kubeczka nie powinien wynosić więcej niż dwanaście godzin. Po opróżnieniu kubeczka kobieta może założyć go z powrotem. 

Jak należy wyjmować kubeczek menstruacyjny? 

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przed wyjęciem kubeczka menstruacyjnego za każdym razem myć dokładnie ręce wodą z mydłem. Następnie najlepiej jest kucnąć i delikatnie naciągnąć palcami dolną cześć kubeczka i pociągnąć go, wtedy też kubeczek powinien wyjść bez najmniejszych  problemów. Po wyjęciu kubeczka należy wylać jego zawartość i można założyć go z powrotem. Należy pamiętać o ponownym umyciu rąk. 

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Dobór właściwego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego uzależniony jest przede wszystkim od wzrostu i budowy ciała każdej kobiety, jak również od tego czy rodziła już ona siłami natury. Zazwyczaj dostępne są dwa rozmiary kubeczków: S oraz M. Mniejszy rozmiar przeznaczony jest dla kobiet o drobnej postawie ciała, które mają wzrost niższy niż 170 cm lub też dla tych kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły. Większy rozmiar kubeczka menstruacyjnego jest przeznaczony dla kobiet, które już rodziły siłami natury- w ich przypadku należy wybrać ten rozmiar kubeczka bez względu na budowę ciała i wzrost. Jeśli kobieta nie rodziła jeszcze siłami natury, ale ma więcej niż 170 cm wzrostu, nawet przy drobnej budowie ciała, i tak powinna wybrać większy rozmiar kubeczka. Większy rozmiar kubeczka jest też przeznaczony dla kobiet o średniej i większej budowie ciała.

Należy pamiętać o tym, że właściwy dobór rozmiaru kubeczka menstruacyjnego jest niesłychanie ważny, bowiem tylko wtedy kobieta może czuć się w stu procentach komfortowo, jak również ma gwarancje, że kubeczek nie wypadnie lub też nie zacznie przeciekać. 

Czy stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest zdrowe?

Tak, stosowanie kubeczka menstruacyjnego jest zdrowe, pod warunkiem, że przestrzega się podstawowych zasad higieny dotyczących jego stosowania. Przede wszystkim niesłychanie istotną sprawą jest wyparzenie kubeczka przed pierwszym użyciem oraz pomiędzy kolejnymi miesiączkami. Należy pamiętać też o tym, że kubeczek menstruacyjny pomiędzy kolejnymi miesiączkami musi być przechowywany w czystym miejscu, najlepiej w bawełnianym woreczku, który zwykle jest dołączany do kubeczka w zestawie. Ponadto, należy pamiętać o regularnym opróżnianiu kubeczka menstruacyjnego w czasie krwawienia miesiączkowego, trzeba koniecznie przestrzegać zasady, że nieopróżniony kubeczek nie może przebywać w pochwie dłużej niż 12 godzin. 

Kubeczek menstruacyjny jest ciekawą alternatywą dla tamponów i podpasek. Wiele kobiet ma obawy, aby spróbować go stosować, jednak zwykle po pierwszym użyciu przekonują się do niego i stwierdzają, że jego używanie jest naprawdę bardzo wygodne i w pełni bezpieczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Rozwój mowy u dziecka – kiedy dzieci zaczynają mówić?

  Nauka mowy u dziecka trwa wiele lat i zaczyna się już w okresie prenatalnym. Maluch stopniowo uczy się mówić; najpierw wymawia głoski, później łączy je w niezrozumiałe dla niego sylaby, aż w końcu zaczyna tworzyć i rozumieć pojedyncze wyrazy po to, by jeszcze później układać coraz bardziej rozbudowane zdania. Jak wyglądają poszczególne etapu rozwoju mowy u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty w przypadku problemów z mową dziecka i w jaki sposób stymulować jej rozwój? 

 • Odruch ssania u noworodka – czym jest i co robić, gdy dziecko nie chce ssać piersi?

  Odruch ssania należy do podstawowych odruchów u noworodków. Dzięki niemu, dziecko ssie pierś, a także uspokaja się. Kiedy się pojawia i co robić, gdy zostanie zaburzony? W jaki sposób nauczyć noworodka ponownego ssania piersi?

 • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

  Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

 • Substancje przyjazne jelitom i pożyteczne dla mikrobiomu

  Bakterie zasiedlające jelita (mikrobiom jelitowy) są bardzo ważne dla zdrowia układu pokarmowego i całego organizmu. Wytwarzają cenne witaminy oraz wpływają na odporność organizmu. Jak dbać o zdrowie i prawidłowy skład bakteryjnej flory jelitowej? Które substancje są przyjazne jelitom i jakie produkty powinny znaleźć się w diecie korzystnej dla naszego mikrobiomu?

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij