Czat z lekarzem zamiast badania
Katarzyna Szulik

Czat z lekarzem zamiast badania

Kolejki do specjalistów to przede wszystkim bolączka publicznej ochrony zdrowia, jednak wraz ze wzrostem liczby pacjentów, sytuacja pogarsza się także u prywatnych świadczeniodawców. W obliczu coraz dłuższych kolejek oferują oni pacjentom nowe możliwości skorzystania z ich usług bez wychodzenia z domu.

Prywatna polisa daje pacjentom komfort szybkiego dostępu do specjalisty oraz udzielenia świadczenia w komfortowych warunkach. Na wizyty można umawiać się indywidualnie, do konkretnego lekarza w dogodnym dla siebie terminie. Abonenci prywatni mogą wykupić polisę dającą dostęp do wielu niepowiązanych ze sobą przychodni lub wybrać abonament medyczny u jednej firmy mającej placówki w kilku miejscach miasta i oferującej dostęp do wielu specjalistów na własną rękę. 

Braki kadrowe i rosnąca popularność usług prywatnych sprawiły jednak, że również tam, gdzie płacimy za leczenie, kolejki stają się normą, zwłaszcza gdy mowa o wizytach u lekarzy rzadkich specjalności.

Opłata za szybką wizytę to mit

Średnio pięć dni oczekiwania na wizytę u ginekologa i nawet trzy tygodnie w przypadku endokrynologa – tyle na wizyty u wspomnianych specjalistów czekać muszą posiadacze prywatnych abonamentów zdrowotnych. Wyliczenia dokonane przez dziennikarzy „Rzeczpospolitej” w 2016 roku pokazują, że płatna opieka zdrowotna powoli, ale systematycznie traci swój największy walor, którym jest szybki dostęp do lekarza dowolnej specjalności. Obecnie sytuacja w najpopularniejszych przychodniach jest na tyle trudna, że nawet na wizytę u internisty trzeba czekać do dwóch dni. 

Diagnoza online

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w obliczu coraz dłuższych kolejek największe prywatne przychodnie, takie jak LuxMed, Medicover i Enel-Med oferują swoim pacjentom alternatywne sposoby skorzystania z usług lekarzy. Jednym z nich jest wypełniana online ankieta dotycząca objawów. Jeśli nie są poważne, system sugeruje określone z góry zalecenia dotyczące stosowania wybranych leków bez recepty. 

Powiązane produkty

Recepta przez internet

Jeśli system oceni objawy jako poważne, pacjent jest kierowany na czat z wybranym lekarzem, który można przeprowadzić od 7:00 rano do północy danego dnia. Zapis rozmowy staje się dokumentacją medyczną, na podstawie której możliwe jest wystawienie skierowania do specjalisty. 

Przez internet wystawić można także skierowanie na badania bądź receptę dla osoby chorej przewlekle, które w wersji papierowej można odebrać w swojej przychodni. 

Porady online stają się coraz popularniejsze wśród klientów przychodni prywatnych, których liczbę szacuje się n a 2,5 mln w przypadku osób posiadających abonamenty firmowe. 

Wizyty umawiamy na wyrost

Na kolejki w prywatnej służbie zdrowia coraz częściej wpływa mechanizm obserwowany w placówkach publicznych. Mowa o umawianiu się na wizyty „na wszelki wypadek”, gdy nie trapi nas konkretna lub poważna dolegliwość. Dla posiadaczy abonamentów medycznych takie wizyty nie wiążą się z dodatkowymi opłatami, dlatego podobnie jak pacjenci publicznej służby zdrowia, decydują się na nie częściej tym samym blokując miejsca osobom autentycznie potrzebującym pomocy. 

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij