Ilu rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out?
Katarzyna Szulik

Ilu rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out?

Od stycznia niemal jedna piąta, czyli prawie 3 tys. rezydentów zatrudnionych w polskich szpitalach ograniczy swoją pracę do etatowych 48 godzin tygodniowo. To efekt akcji wypowiadania klauzul opt-out, do której dołączyła również część lekarzy specjalistów.

Klauzula opt-out to pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (zazwyczaj lekarza) oznaczające wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Dzięki niej lekarze mogą brać dodatkowe dyżury, co w wielu szpitalach i przychodniach jest podstawą całodobowej obsady medycznej placówki. Wypowiedzenie klauzuli oznacza więc ograniczenie się do standardowych godzin pracy i właśnie taką, nową formę protestu przyjęli rezydenci.

Głównym postulatem protestujących jest zwiększenie finansowania służby zdrowia do 6,8 proc. PKB w perspektywie najbliższych 3 lat. W odpowiedzi rząd zapowiedział stopniowe zwiększanie finansowania do 6 proc. PKB w 2025 roku, jednak ta zapowiedź nie zadowoliła ani lekarzy, ani pacjentów i reprezentujących je organizacji. 

Opieka nad pacjentami jest zagrożona?

Skala wypowiedzeń jak na razie wydaje się mniejsza niż sądzili rezydenci, nie mniej wypowiadanie klauzul może dotkliwe wpłynąć na funkcjonowanie części szpitali. Jeśli wśród zatrudnionych lekarzy zabraknie chętnych do dyżurowania, szpitale będą zmuszone zatrudniać specjalistów z zewnątrz, co wiąże się ze znacznym wzrostem stawek za dyżury. Z tego względu do Naczelnej Rady Lekarskiej dochodziły głosy o próbach zniechęcania bądź utrudniania rezydentom i specjalistom wypowiadania klauzul opt-out. Mowa między innymi o groźbach odmowy urlopu lub skierowania na staż cząstkowy. Dla lekarzy, którzy w związku z wypowiedzeniem klauzuli napotkają poważne problemy finansowe, NIL przygotowała specjalny fundusz pomocowy. Skala odmów może jednak się zwiększyć, ponieważ tylko w listopadzie klauzule wypowiedziało ponad 1300 lekarzy. 

Kontrowersyjne podwyżki

Rezydenci walczyli także o podwyżki, na które przystał rząd, jednak obejmą one jedynie lekarzy, którzy od stycznia 2018 rozpoczną specjalizacje deficytowe. Rezydenci sprzeciwiali się temu w imię środowiskowej solidarności, ponieważ zgodnie z zasadami przyznawania podwyżek, nowi rezydenci zarobią więcej od bardziej doświadczonych kolegów, w tym lekarzy specjalistów. To zjawisko w praktyce pokazuje opisywana przez „Rzeczpospolitą” sytuacja w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. W związku z podwyżkami dla rezydentów, między innymi na specjalizacji psychiatrycznej, wypowiedzenia złożyło 34 z 52 zatrudnionych w placówce lekarzy specjalistów. Od nowego roku będą oni zarabiać o 400 zł mniej od nowych rezydentów. 

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że na podobny krok zdecydują się lekarze innych specjalności w różnych zakątkach Polski, w tym w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. 

Połowiczny sukces

Podczas niemal miesięcznego protestu rezydentów oraz pracowników innych zawodów medycznych, strajk głodowy w 8 miastach podjęło niemal 200 osób. Główne postulaty protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. Protestujący kilkakrotnie spotkali się z przedstawicielami rządu, jednak odmówiono im realizacji postulatów. W zastępstwie proponowanej podwyżki nakładów na zdrowie, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W jego ramach zawarto obietnicę zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w perspektywie najbliższych 7 lat.

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij