Ilu rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out?
Katarzyna Szulik

Ilu rezydentów wypowiedziało klauzulę opt-out?

Od stycznia niemal jedna piąta, czyli prawie 3 tys. rezydentów zatrudnionych w polskich szpitalach ograniczy swoją pracę do etatowych 48 godzin tygodniowo. To efekt akcji wypowiadania klauzul opt-out, do której dołączyła również część lekarzy specjalistów.

Klauzula opt-out to pisemne oświadczenie pracownika dyżurującego (zazwyczaj lekarza) oznaczające wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Dzięki niej lekarze mogą brać dodatkowe dyżury, co w wielu szpitalach i przychodniach jest podstawą całodobowej obsady medycznej placówki. Wypowiedzenie klauzuli oznacza więc ograniczenie się do standardowych godzin pracy i właśnie taką, nową formę protestu przyjęli rezydenci.

Głównym postulatem protestujących jest zwiększenie finansowania służby zdrowia do 6,8 proc. PKB w perspektywie najbliższych 3 lat. W odpowiedzi rząd zapowiedział stopniowe zwiększanie finansowania do 6 proc. PKB w 2025 roku, jednak ta zapowiedź nie zadowoliła ani lekarzy, ani pacjentów i reprezentujących je organizacji. 

Opieka nad pacjentami jest zagrożona?

Skala wypowiedzeń jak na razie wydaje się mniejsza niż sądzili rezydenci, nie mniej wypowiadanie klauzul może dotkliwe wpłynąć na funkcjonowanie części szpitali. Jeśli wśród zatrudnionych lekarzy zabraknie chętnych do dyżurowania, szpitale będą zmuszone zatrudniać specjalistów z zewnątrz, co wiąże się ze znacznym wzrostem stawek za dyżury. Z tego względu do Naczelnej Rady Lekarskiej dochodziły głosy o próbach zniechęcania bądź utrudniania rezydentom i specjalistom wypowiadania klauzul opt-out. Mowa między innymi o groźbach odmowy urlopu lub skierowania na staż cząstkowy. Dla lekarzy, którzy w związku z wypowiedzeniem klauzuli napotkają poważne problemy finansowe, NIL przygotowała specjalny fundusz pomocowy. Skala odmów może jednak się zwiększyć, ponieważ tylko w listopadzie klauzule wypowiedziało ponad 1300 lekarzy. 

Kontrowersyjne podwyżki

Rezydenci walczyli także o podwyżki, na które przystał rząd, jednak obejmą one jedynie lekarzy, którzy od stycznia 2018 rozpoczną specjalizacje deficytowe. Rezydenci sprzeciwiali się temu w imię środowiskowej solidarności, ponieważ zgodnie z zasadami przyznawania podwyżek, nowi rezydenci zarobią więcej od bardziej doświadczonych kolegów, w tym lekarzy specjalistów. To zjawisko w praktyce pokazuje opisywana przez „Rzeczpospolitą” sytuacja w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy. W związku z podwyżkami dla rezydentów, między innymi na specjalizacji psychiatrycznej, wypowiedzenia złożyło 34 z 52 zatrudnionych w placówce lekarzy specjalistów. Od nowego roku będą oni zarabiać o 400 zł mniej od nowych rezydentów. 

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że na podobny krok zdecydują się lekarze innych specjalności w różnych zakątkach Polski, w tym w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. 

Powiązane produkty

Połowiczny sukces

Podczas niemal miesięcznego protestu rezydentów oraz pracowników innych zawodów medycznych, strajk głodowy w 8 miastach podjęło niemal 200 osób. Główne postulaty protestu obejmują zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do co najmniej 6,8 proc. PKB w ciągu najbliższych trzech lat, rozwiązanie problemów z brakami personelu medycznego, likwidację biurokracji oraz poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia. Protestujący kilkakrotnie spotkali się z przedstawicielami rządu, jednak odmówiono im realizacji postulatów. W zastępstwie proponowanej podwyżki nakładów na zdrowie, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W jego ramach zawarto obietnicę zwiększenia finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w perspektywie najbliższych 7 lat.

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.