Restart po wakacjach. Sposoby na powrót po urlopie
Krzysztof Słomiak

Restart po wakacjach. Sposoby na powrót po urlopie

Praca, dom, praca, dom i tak przez cały rok. Taki tryb jest normalny dla większości ludzi. Wymaga on jednak wielu sił, a te możemy regenerować podczas urlopu. Okres, w którym organizm wypoczywa, powinien zostać odpowiednio zaplanowany, aby maksymalnie wykorzystać go na regenerację. W końcu wolne dni, które gwarantuje kodeks pracy, to tylko niespełna 7,1% z całego roku. Oczywiście do tej statystyki niewliczone są celowo soboty, niedziele i święta, bo tak naprawdę w te dni odpoczynek jest tylko pozorny. Zwykle człowiek spędza weekendowo-świątecznie dni na sprzątaniu, zakupach, krzątaniu się po mieście, czasami męczącym imprezowaniu. No i przychodzą upragnione wakacje. Czas totalnego relaksu i lenistwa, na który czeka się z utęsknieniem. Zwykle wyjeżdżamy nad wodę, czy w góry, nad jezioro czy na wieś. W miejsca gdzie liczymy, że powita nas spokój oraz cisza.

Pierwsze rozczarowanie

Podstawą dobrego urlopu jest odpowiednie nastawienie. Nie zawsze będzie dokładnie tak jak to sobie zaplanowałeś. Czasami niewielkie odstępstwa nie mają znaczenia. Warto wtedy „wmówić sobie”, że wszystko jest w porządku, a jutro będzie tylko lepsze. To, że obiad był niezbyt smaczny, w stopę wbija Ci się kamień, a z nieba leje się upał, wcale nie musi oznaczać ogromnego stresu i wybuchu złości. Bo w końcu oznacza to, że wczoraj obiad był smaczniejszy i pewnie jutro też będzie lepszy niż dziś, stopa kamieniem zostanie wymasowana (akupresura jest teraz bardzo na czasie), a Twoja skóra poprzez podwyższoną temperaturę zacznie wydzielać pot, przez co pory naturalnie odblokują się i zaczną się oczyszczać. Dodatkowo będziesz posiadaczem pięknej opalenizny. Takie myślenie jest bardzo ważne po powrocie do pracy. Kiedy urlop się skończył – to nie znaczy, że masz wracać zniechęcony do swoich codziennych obowiązków. Odpocząłeś, baterie są naładowane i teraz czas na powrót do zajęć, które mają sprawiać radość i przyjemność. Nawet jeśli nie, to znajdź coś co w pracy będzie Cię cieszyło. Wtedy o wiele łatwiej będzie wrócić i przestaw się na myślenie pozytywne. Możesz też oderwać swój umysł od złych myśli, rozwiązując krzyżówkę czy grając w gry planszowe. Myślenie logiczne potrafi wyłączyć ścieżkę negatywnego myślenia.

Cierp ciało, coś chciało

Zdarza się, że w trakcie naszych wakacyjnych wojaży, zmęczymy się bardziej niż chcieliśmy lub nawet niż powinniśmy. Leżąc na słońcu lub pływając w słonej wodzie długie godziny, bardzo wysuszamy naszą skórę. Dodatkowo narażamy ją na stres oksydacyjny. W trakcie wzmożonego wysiłku, skóra wydziela znaczne ilości potu, a wraz z nim ważne mikro- i makroelementy. Aby odpowiednio ją zregenerować, należy zadbać o właściwy poziom tych substancji od wewnątrz – z pożywieniem lub stosując suplementację witaminową i od zewnątrz – wybierając kremy nawilżające. Pozwoli to przyspieszyć procesy naprawcze i regenerować się szybciej. Dodatkowo nie wolno zapomnieć o kremach barierowych, które ochronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Po powrocie do pracy, koledzy i koleżanki na pewno będą nam gratulowali opalenizny.

Polecane dla Ciebie

Zdrowy sen to podstawa odpoczynku

Regularny, „porządny” i „uczciwy” sen, jest bardzo ważny, kiedy chodzi o higienę odpoczynku. Jeśli to Ci pomoże, kup sobie monitor snu – to niewielkie urządzenie zapinane na nadgarstku pozwala na badanie schematu tego jak śpimy. Obliczenie stosunku fazy płytkiej snu do fazy głębokiej stanowi klucz do sukcesu. Ważna jest regularność i chęć do poprawy komfortu tego jak zrelaksowany będzie nasz organizm. Wtedy na pewno nie będziemy mieli problemu, żeby wstać na 8 rano do pracy.

Daj sobie prezent

Człowiek uwielbia prezenty. Na rozpoczęcie okresu pourlopowego powinniśmy wejść z jednym nowym postanowieniem i dobrą motywacją do wykonania tego zadania. Pozwoli to wejść w tryb roboczy z nowym zapałem. Jeśli „wykonamy” nasz urlop poprawnie, dodatkowymi prezentami będą nie tylko pięknie opalona skóra, ale wypoczęte i zrelaksowane ciało, wzmocniona odporność, wzrost siły mięśniowej powiększenie pojemności oddechowej, oczyszczone płuca i zatoki. Warto więc wykorzystać okres urlopowy jak najlepiej. Po takim odpoczynku, restart i nowe rozdanie w pracy, będzie o wiele bardziej przyjemne i efektywne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Leki na uspokojenie bez recepty – co zawierają i czy są skuteczne?

    Żyjemy we względnie dynamicznych czasach. Szybkość zmian odbija się na sferze emocjonalnej człowieka. Statystyki mówią, że co druga osoba, odczuwa częste napady złości, stresu lub agresji w ciągu dnia. W aptekach istnieją leki bez recepty, które mają wykazywać działanie uspokajające. Najczęściej są to preparaty ziołowe. Środki te ze względu na zawartość substancji czynnych wykorzystuje się w lecznictwie. Co najczęściej znajduje się w składzie leków uspokajających bez recepty? Jaka jest skuteczność ziołowych środków na uspokojenie? 

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij