Smutna kobieta przy biurku w biurze tęskni za urlopem
Weronika Babiec

Jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie? Praktyczne porady

Skończyłeś urlop i masz trudności z odnalezieniem się na nowo w pracy? A może Twój urlop dopiero nadchodzi, ale nauczony doświadczeniem już teraz obawiasz się, co czeka Cię w pracy po powrocie? Przeczytaj 6 praktycznych porad na to, jak przetrwać pierwsze dni w pracy po urlopie.

Zbliża się końcówka Twojego urlopu i zaczynasz martwić się powrotem do pracy? Powrót z urlopu niemal dla każdego z nas jest trudnym momentem. Oczywiście wydawać by się mogło, że wracając z wakacji, będziemy wypoczęci i zmotywowani do pracy. Niestety bardzo często nasze oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością.

Jak poradzić sobie z powrotem do pracy po urlopie?

Powrót do szarej rzeczywistości po urlopie to nie lada wyzwanie. Brakuje nam chęci i motywacji do pracy. Żartobliwie mówimy, że po urlopie przydałby się jeszcze jeden „urlop od urlopu”, aby możliwie płynnie przejść z jednej rzeczywistości do drugiej. Taki etap pośredni to jednak przywilej niewielu, zaś zdecydowanej większości ludzi nie pozostaje nic innego, jak ponowne przystosowanie się do rzeczywistości.

Co zrobić, by przetrwać pierwsze dni w pracy po wakacjach?

1. Zaplanuj powrót do pracy jeszcze przed urlopem

O powrocie do pracy warto pomyśleć jeszcze przed wyjazdem na wakacje. Przed urlopem zadbaj o zakończenie wszelkich bieżących spraw oraz o oddelegowanie ważniejszych zadań, które nie mogą czekać aż do Twojego powrotu. Dobrym pomysłem jest również zrobienie listy priorytetowych zadań, które wykonasz po powrocie do pracy.

Dzięki temu o wiele prościej będzie Ci zorganizować się w pierwsze dni po urlopie. Mając świadomość, że czeka na Ciebie lista zadań do wykonania, nie będziesz stresować się nadmiarem obowiązków, czy też chaosem, jaki możesz zastać po powrocie z kilkunastodniowego wolnego.

2. Nie wracaj do pracy od razu po wakacjach

Każdy z nas potrzebuje 12 dni na adaptację do powakacyjnej” rzeczywistości. Jeżeli przykładowo wrócisz z wakacji o 23:00 w niedzielę, a w poniedziałek o 8:00 musisz być już w pracy, z pewnością będzie Ci bardzo ciężko. Pierwszego dnia w pracy będziesz nie tylko zmęczony, ale i przytłoczony nadmiarem obowiązków, zarówno zawodowych, jak i tych, które musisz wykonać po powrocie do domu.

Warto więc dać sobie przynajmniej jeden dzień po powrocie z wakacji na zadbanie o bieżące sprawy domowe: zrobienie prania, posprzątanie w domu, zrobienie zakupów spożywczych, czy po prostu rozpakowanie walizki, odpoczynek i przystosowanie się do rzeczywistości pourlopowej.

3. Zorganizuj się

Wracając z urlopu, bardzo często mamy wrażenie, że czeka na nas ogromna lista obowiązków. Przez to nie wiemy, od czego zacząć, a tym samym wikłamy się w sidła prokrastynacji. Dlatego właśnie na pierwsze dni pracy po wakacjach warto mieć przygotowaną listę do wykonania, nadając konkretnym zadaniom priorytety i planując, od jakiej czynności zaczniemy.

4. Stopniowo zwiększaj tempo pracy

Oczywiście, żeby przystosować się do pracy po wakacjach, potrzeba nam czasu. Badania pokazują, że przystosowanie się po urlopie do pracy może zająć od kilku do nawet kilkunastu dni. Na pierwsze dni po powrocie z urlopu warto więc zaplanować sobie mniej angażujące czynności, sprawdzić korespondencję, czy porozmawiać ze współpracownikami i/lub osobami, które Cię zastępowały, by dowiedzieć się, co istotnego działo się podczas Twojej nieobecności.

Nie staraj się nadrabiać całego swojego urlopu w jeden dzień. Jeżeli czegoś nie wiesz lub potrzebujesz pomocy w jakimś zadaniu, poproś innych o pomoc. Stopniowo zwiększaj tempo pracy, ale nie nakładaj na siebie zbyt dużej presji. Z każdym dniem będziesz pracować szybciej, aż w końcu wpadniesz w rutynę sprzed wakacji.

5. Pamiętaj o przerwach

To normalne, że po urlopie trudniej będzie Ci się skupić i że możesz potrzebować więcej przerw. Pamiętaj więc o przerwach w pracy na zebranie myśli, wypicie kawy, czy zjedzenie obiadu. Jeżeli po powrocie z urlopu masz dużo rzeczy do nadrobienia, rozłóż zadania na cały tydzień. Nie bierz pracy do domu i nie zostawaj o godzinach. Pamiętaj o zachowaniu zasady work-life balance.

6. Bądź dla siebie wyrozumiały/a

Powrót do pracy z urlopu dla większości z nas nie jest prosty. Wszyscy zmagamy się z brakiem motywacji, trudnościami z koncentracją i nadmiernym stresem. Musimy jednak być dla siebie wyrozumiali i zrozumieć, że powrót do rzeczywistości zajmie nam trochę czasu i wręcz niemożliwe jest, by po dłuższych wakacjach od razu wskoczyć na wysokie obroty w życiu zawodowym.

Bardzo ważne jest również to, by nie mieć wyrzutów sumienia za to, że byliśmy na urlopie. Każdy z nas ma prawo do odpoczynku i każdy z nas powinien dbać o to, by regenerować swoje siły i dbać o swoje zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

  • Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść, pazury i higienę czworonoga

    Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, badania okresowe i odpowiednia dieta to podstawy opieki nad psem. W utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia ogromną rolę grają również higiena i odpowiednia pielęgnacja.

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie daje efekty?

    Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP) to technika terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność w leczeniu różnych dolegliwości bólowych oraz w poprawie ogólnej sprawności ciała. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia zarówno w mięśniach, jak i w powięzi, czyli tkance łącznej otaczającej wszystkie struktury w ciele. Na czym polega rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

  • Splot słoneczny – jakie pełni funkcje? Ból i urazy splotu trzewnego

    Splot słoneczny jest jednym z najważniejszych elementów autonomicznego układu nerwowego człowieka. Pełni szereg kluczowych funkcji w naszym organizmie, dlatego ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Czym dokładnie jest splot słoneczny i jakie pełni funkcje? Jakie objawy mogą sygnalizować problemy z jego pracą oraz jakie konsekwencje zdrowotne może mieć uderzenie w ten obszar ciała?

  • Badania profilaktyczne u psa i kota, czyli kontrola zdrowia zwierzaka

    Badania kontrolne to temat coraz częściej poruszany zarówno w medycynie ludzkiej, jak i weterynaryjnej. Regularna kontrola stanu zdrowia to ważna część profilaktyki i wczesnego wykrywania poważnych schorzeń. Pierwsze badania profilaktyczne warto wykonać u domowego pupila po ukończeniu przez niego roku, a w niektórych przypadkach nieco wcześniej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl