Progenia – przyczyny i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Progenia – przyczyny i leczenie

Progenia jest to wada szkieletowa polegająca na zbyt mocnym doprzednim wysunięciu bródki. W rozumieniu powszechnym jest to wada zgryzu, jednak wiąże się ona nie tylko z nieprawidłowym ustawieniem zębów, ale również ze zmianą rysów twarzy pacjenta. Poza negatywnym wpływem na samopoczucie pacjenta progenia również źle oddziałuje na stawy skroniowo-żuchwowe i zęby w jamie ustnej, więc zawsze wymaga leczenia.

Co może powodować progenię?

Progenia charakteryzuje się wysunięciem do przodu bródki oraz dolnej wargi. Optycznie wydaje się, że żuchwa pacjentów jest znacznie większa od szczęki, co czasem jest również prawdą. Zęby dolne znajdują się przed zębami górnymi, co utrudnia normalne spożywanie posiłków. Dodatkowo zazwyczaj występują stłoczenia zębów sprzyjające rozwojowi próchnicy i choroby przyzębia. Nieprawidłowo ustawione zęby ulegają przeciążeniom mogącym skutkować ich przedwczesną utratą. 

Nieprawidłowe ustawienie łuków zębowych ma również wpływ na funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych. Niefizjologiczne ruchy, które w takiej sytuacji mają w nich miejsce mogą skutkować w dłuższej perspektywie, silnymi dolegliwościami bólowymi, trzaskami i przeskakiwaniami w stawach. Z upływem czasu dolegliwości bólowe mogą się przenosić i być odczuwalne jako bóle głowy lub kręgosłupa. W poważniejszych sytuacjach zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych mogą skutkować zaburzeniami równowagi i problemami ze słuchem. Dodatkowo mogą występować bóle mięśni twarzy wynikające z ich przeciążenia. 

Co jest przyczyną progenii?

Główną przyczyną progenii są uwarunkowania genetyczne. Geny warunkują rozwój kośćca i tkanek miękkich, a co za tym idzie położenie zębów, żuchwy i wargi. Często wada ta występuje więc rodzinnie – u rodzica i dziecka, czy też u obojga rodzeństwa. Jednak zauważenie i wczesne leczenie może przeciwdziałać jej poważnemu rozwinięciu. 

Progenia może jednak występować jako efekt nieprawidłowego postępowania rodziców w trakcie dzieciństwa dziecka. Nieprawidłowa dieta – zbyt późne wprowadzanie twardych posiłków sprzyja wadom zgryzu. Różne nawyki dzieci takie jak ssanie palca, oddychanie przez usta, chodzenie ze smoczkiem, wciąganie wargi, mają również wpływ na ich powstawanie. Zbyt długie chodzenie dziecka ze smoczkiem może powodować zahamowany wzrost szczęki, co właśnie skutkuje progenia rzekomą. 

Powiązane produkty

Leczenie progenii

Leczenie zależy od wieku pacjenta, w którym się na nie zdecydował. U dzieci leczenie wszystkich wad zgryzu jest łatwiejsze niż u osób dorosłych. W przypadku progenii konieczne może być jednak leczenie chirurgiczno-ortodontyczne, które przeprowadza się dopiero u osób dorosłych. Polega ono na operacyjnym ustawieniu żuchwy (w tym wypadku jej skróceniu, obejmującym czasem korektę bródki) i dopasowaniu do wcześniej ustawionych ortodontycznie zębów. Takie leczenie jest zawsze leczeniem długoczasowym, które wliczając cały czas użytkowania stałego aparatu ortodontycznego trwa średnio około 2 lat, jednak ten czas może ulegać znacznym zmianom.

Leczenie chirurgiczne wymaga od pacjenta dużej cierpliwości i dokładności. Po zabiegu operacyjnym pacjent przez kilka tygodni ma zszynowane zęby górne i dolne, w celu zrośnięcia kości w prawidłowej pozycji. Przez ten czas możliwe jest jedynie odżywianie przez słomkę pokarmami płynnymi i półpłynnymi. Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest znacznie utrudnione, co również wymaga od pacjenta staranności. 

Perspektywa tak skomplikowanego leczenia zniechęca wielu pacjentów. Jednak leczenie to niesie za sobą wiele pozytywów. Samopoczucie, samoocena i pewność siebie u pacjenta ulegają nieporównywalnej poprawie. Dodatkowo codzienna higiena staje się znacznie łatwiejsza, a ryzyko próchnicy i choroby przyzębia ulega znacznemu obniżeniu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij