×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bydgoszcz ma najlepszy szpital w Polsce

W tegorocznym Rankingu Szpitali, przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) i firmę doradczą IDEA Trade, najlepszą placówką w Polsce okazało się Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka z Bydgoszczy, zdobywając 918 punktów na 1000 przyznawanych w plebiscycie.

Plebiscyt zorganizowano po raz 13, a w jego ramach wyłaniane są najlepsze placówki szpitalne w Polsce ujęte w kilku kategoriach. Wynik bydgoskiego szpitala uplasował go na czele listy wszystkich sklasyfikowanych szpitali, czyli zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych oraz pozwolił zdobyć nagrodę w kategorii „Jakość opieki medycznej”.

W mniejszych miastach leczy się najlepiej

W zestawieniu znalazło się w sumie 100 szpitali, a tuż za bydgoską placówką znalazły się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy (895 punktów), Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (894 punkty), Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie (892 punkty), Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu (889 punktów), Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (889 punktów), Szpital „Miedziowego Centrumm Zdrowia” S.A. W Lubinie (886 punktów), 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy (885 punktów) oraz Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku (884 punkty), a pierwszą dziesiątkę najlepszych szpitali w Polsce zamyka Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie z wynikiem 881 punktów.

Najlepsze szpitale specjalistyczne

Najlepszą placówką wśród szpitali zabiegowych monospecjalistycznych z wyłączeniem onkologicznych okazał się Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazło się Centrum Leczenia Oparzeń z Siemianowic Śląskich. Trzecie miejsce zajęło Centrum Medyczne „Żelazna” i Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, czwarte – Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a pierwszą piątkę z dziesięciu wyróżnionych zamyka Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

Liderzy w kategorii zabiegowej

Wśród polskich szpitali niezabiegowych najlepszym okazał się natomiast Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem. Tuż za nim znalazł się Szpital Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. Św. Jadwigi w Opolu, a na trzeciej pozycji znalazł się Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc ze Szpitalem Pulmonologicznym w Olsztynie. Miejsca czwarte i piąte (na 10) zajęły odpowiednio Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie oraz Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. M. Kaczyńskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie.

Gdzie się leczyć w danym województwie?

Ranking wyłania także najlepsze placówki w każdym z województw. W tym roku prezentuje się następująco:

 • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Szpital „Miedziowego Centrum Zdrowia” S.A. W Lubinie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
 • Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bydgoszczy oraz Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw wewnętrznych w Bydgoszczy.
 • Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, Wojewódzki Szpital Specjlaistyczny w Białej Podlaskiej oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie.
 • Wielospecjalistyczny Szpital Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nowa Sól, Powiatowe Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Szpital Powiatowy w Drezdenku oraz Szpital Międzyrzacki Sp. z o.o.

 

 • Łódzkie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. N. Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi.
 • Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie, Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie oraz Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie.
 • Instytut Hematologii i Transfuzjologii – Szpital w Warszawie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim oraz Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.
 • Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, Szpital Wojewódzki W opolu Sp. z o.o. Oraz zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie Szpital im. Błogosławionej Elżbietanki Marii Merket.
 • Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA w Rzeszowie, Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu oraz Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Przeworsku.

 

 • Podlaskie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce: Szpital im. lek. W. Mantiuka oraz Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej Curie w Białymstoku.
 • Szpital Specjalistyczny Św. Łukasza w Końskich, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Staszowie: Szpital Specjalistyczny w Staszowie oraz Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.
 • Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popwskiego w Olsztynie oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.
 • Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim.
 • Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, Szpital Wojewódzki w Szczecinie oraz Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie.

Źródło: Rankingszpitali.pl


Podziel się: