×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Próchnica wczesna – czym jest?

U małych dzieci z nieprawidłowo prowadzoną higieną jamy ustnej, a szczególnie tych śpiących z butelką bardzo szybko rozwijają się zmiany próchnicowe – próchnica butelkowa, kwitnąca. Ich przebieg jest wtedy często bardzo zaawansowany, dotyczący wielu zębów. Jak uniknąć takiej próchnicy? Jak ona wygląda?

Przyczyny próchnicy wczesnej

Jedną z głównych przyczyn próchnicy wczesnego dzieciństwa jest pozwalanie niemowlętom i małym dzieciom na zasypianie z butelką. Jeśli dziecko śpi z butelką, przebieg choroby nasila zmniejszone wydzielanie śliny w nocy, która w tamtym czasie słabiej chroni przed próchnicą.

Podobnie wygląda to u dzieci długo karmionych piersią na żądanie. W takim przypadku pokarm matki pozostaje na powierzchni zębów praktycznie cały czas, od jednego karmienia do kolejnego.

Przyczyną powstawania zmian są długie okresy ekspozycji na substancje powodujące próchnicę. W przypadku karmienia butelką smoczek jest utrzymywany przez dziecko w pobliżu powierzchni podniebiennych górnych zębów bardzo długo. Okres takiego przetrzymywania może wynosić nawet 8 godzin w ciągu dnia. Dodatkowo inne nawyki, takie jak ciągłe podawanie przekąsek dziecku, stwarzają takie samo zagrożenie.

Zmiany pojawiają się również u dzieci, które cały czas chodzą z kubeczkami lub butelkami z ustnikami. Szczególnie zły wpływ ma częste pojenie dziecka napojami i sokami owocowymi. Również należy pamiętać, że leki w postaci lepkich i słodkich syropów, podawane dzieciom w okresach przeziębienia, czyli w czasie gdy ilość śliny jest zmniejszona, a higiena bywa zaniedbana, mają bardzo negatywny wpływ na stan jamy ustnej. Zwłaszcza u dzieci o obniżonej odporności, kiedy takie sytuacje regularnie się powtarzają.

Jak wygląda próchnica butelkowa?

Próchnica taka obejmuje najczęściej przednie zęby szczęki. Zmiany na zębach tylnych pojawiają się później. Kły są objęte próchnicą rzadziej niż pierwsze zęby trzonowe. Natomiast przednie zęby żuchwy, ze względu na ciągły przepływ śliny w ich rejonie i położenie języka, nie są objęte zmianami. Próchnica butelkowa występuje we wszystkich grupach socjoekonomicznych.

Jak należy postępować?

Po pierwsze należy zmienić nawyki, które doprowadziły do rozwoju próchnicy. W napojach należy stopniowo zmniejszać ilość cukru poprzez rozcieńczanie ich wodą. Dodatkowo należy zaprzestać karmienia dziecka w nocy, bez należytej higieny.

Koniecznym jest również rozpoczęcie leczenia obecnej próchnicy. Należy odbudować zęby kwalifikujące się do leczenia – przy pomocy cementu szkło-jonomerowego, kompozytu lub koron metalowych. W razie konieczności należy wykonać ekstrakcję zębów mocno zniszczonych – w niektórych sytuacjach koniecznym może być późniejsze noszenie specjalnych aparatów ortodontycznych – małych protezek lub utrzymywaczy przestrzeni po utraconych zębach stałych. W celu późniejszej ochrony zębów zalecana jest okresowa aplikacja fluoru na powierzchnie zębów.


Podziel się: