Mrowienie palców – przyczyny
Mrowienie – nazywane również parastezjami lub czuciem opacznym – to nieprzyjemne, trudne do zdefiniowania, nietypowe wrażenie czuciowe, któremu może towarzyszyć drętwienie, uczucie przebiegających prądów, przemienne odczuwanie gorąca lub zimna, wibracji czy nawet pieczenia. Mrowienie najczęściej pojawia się nieoczekiwanie i zazwyczaj równie szybko znika. To dziwne uczucie może wystąpić na całym ciele, jednak najczęściej dotyczy nóg oraz kończyn górnych (w tym szczególnie palców). Jeśli pojawia się często, w dodatku bez wyraźnej przyczyny, nie należy go lekceważyć.
Przyczyny
Niestety jest ich wiele. Mnogość i różnorodność przyczyn parestezji (obejmująca zarówno przejściowe i niegroźne, po te zwiastujące rozwijającą się chorobę) znacznie utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.
- Często, chyba każdemu znane, uczucie drętwienia palców dłoni jest spowodowane długotrwale utrzymywaną pozycją, sprzyjającą uciśnięciu nerwów. Do ich wyeliminowania wystarczy jedynie zmiana niekorzystnego ułożenia dłoni i rozruszanie palców, po którym dolegliwości, w krótkim czasie, ustępują samoistnie.
- Dłonie, jako dystalne części naszego ciała, zimą są narażone na działanie niskich temperatur i to właśnie mrowienie palców, a nawet całych dłoni, może być jednym z objawów, nawet niewielkiego stopnia, odmrożenia.
- Parestezje mogą również świadczyć o tym, że w naszym organizmie pojawiły się niedobory pewnych pierwiastków takich jak np. magnez, wapń, potas czy sód oraz witamin (szczególnie z grupy B, w tym witaminy B12). Przyczyną ich niedoboru może być niewłaściwa dieta, picie zbyt dużej ilości mocnej herbaty, kawy i alkoholu. Zazwyczaj w tych sytuacjach, oprócz mrowienia w palcach, może pojawić się również drżenie mięśni oraz mimowolne skurcze, dokuczające szczególnie w nocy.
- Te same objawy nieprzyjemnego uczucia mogą być także skutkiem stosowania niektórych leków, a także objawem zatrucia organizmu.
- Mrowienie i drętwienie może też wskazywać na miażdżycę naczyń, która ogranicza lub całkowicie przerywa dopływ krwi do tętnic znajdujących się w palcach, uniemożliwiając tym samym zaopatrzenie tkanek w składniki odżywcze konieczne do prawidłowego funkcjonowania.
- Mrowienie może być również spowodowane przez urazy lub ucisk nerwów, w konsekwencji czego dochodzi do niewłaściwego przewodnictwa impulsów nerwowych na obszarze unerwianym przez dany nerw. Do ww. zaburzeń przepływu impulsów nerwowych może dojść zarówno w częściach nerwu znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie odczuwanych parastezji (a więc w palcach), gdzie znajdują się dystalne części nerwów obwodowych, ale także w rejonach przez które tylko przebiegają ww. nerwy (ramię, przedramię, dłoń) oraz w miejscach z których wychodzą z kręgosłupa (a więc z odcinka szyjnego kręgosłupa). Przyczyną wcześniej wspomnianego ucisku nerwu, w odcinku szyjnym kręgosłupa, mogą być dyskopatie (w tym przepuklina krążka międzykręgowego) lub inne zmiany zwyrodnieniowe i deformacje kręgosłupa. Ucisk dystalnych części nerwów obwodowych, może być wynikiem przerośnięcia troczków, ścięgien, mięśni, więzadeł, obecnością wyrośli kostnej, krwiaków, infekcji/zapalenia, urazu, a nawet nowotworu.
- Drętwienie palców może również pojawić się w ciąży, kiedy to występuje wzmożona skłonność do gromadzenia się wody w organizmie kobiety i powstawania obrzęków m.in palców dłoni. Obrzęk ten z kolei przyczynia się do powstawania ucisku na nerwy, a co za tym idzie – może powodować właśnie mrowienie/drętwienie palców.
- Parestezje (jako jeden z wielu objawów), jak już wcześniej wspomniano, mogą być spowodowane przez dotąd niezdiagnozowane lub postępujące choroby ogólnoustrojowe, do których możemy zaliczyć np. cukrzycę, stwardnienie rozsiane, RZS, udar mózgu, przemijające niedokrwienie mózgu, zawał serca, wzmożone napięciem nerwowe, stres lub przez miejscowe patologie jak np. ostatnio dość często rozpoznawany, ze względu na powszechną długotrwałą pracę przy komputerze, a właściwie z myszką komputerową – zespół cieśni nadgarstka.
Diagnoza
Diagnoza parestezji opiera się na wywiadzie, dlatego przed wizytą u lekarza należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których pojawia się to dziwne uczucie mrowienia oraz kiedy i co powoduje, że ono ustępuje. Pomoże to lekarzowi określić, jakie bodźce wpływają bezpośrednio na wystąpienie mrowienia, a tym samym jaka choroba, uraz czy dolegliwość, pozornie z nimi niezwiązana, może być ich przyczyną. Drugim etapem diagnostyki jest badanie przedmiotowe i wykonanie badań dodatkowych. Możemy do nich zaliczyć badania laboratoryjne, badania RTG i USG, tomografię komputerową np. kręgosłupa, rezonans magnetyczny, angiogram czy elektromiografię.
Leczenie
Podstawą leczenia parestezji jest leczenie choroby podstawowej lub wyeliminowanie przyczyny wywołującej mrowienia.