Córka Ewy Błaszczyk nie jest w pełni wybudzona
Katarzyna Szulik

Córka Ewy Błaszczyk nie jest w pełni wybudzona

Ewa Błaszczyk zdementowała podawane przez media informacje o całkowitym wybudzeniu ze śpiączki Oli Janczarskiej. W wydanym w piątek oświadczeniu podziękowała za słowa wsparcia, jednak zaprzeczyła doniesieniom o radykalnej poprawie stanu zdrowia jej córki.

Zgodnie ze słowami oświadczenia, „kontakt ze światem się poprawił, ale Ola ciągle pozostaje w stanie minimalnej świadomości”, co było warunkiem kwalifikacji do zabiegu. Ewa Błaszczyk zapewniła także, że jej córka jest pod nieustanną obserwacją pod kątem oznak poprawy i jeśli takie się pojawią, z radością podzieli się taką informacją z innymi.

Nadinterpretacja słów lekarki

Przypomnijmy, że większość informacji o poprawie stanu zdrowia Córki Ewy Błaszczyk bazowała na wypowiedzi lekarki z Olsztyna, dr Moniki Barczewskiej, która mówiła o uzyskanej poprawie, objawiającej się między innymi większą spontanicznością reakcji na bodźce zewnętrzne, widoczną w wyrazie twarzy lub zachowaniu źrenic. O poprawie świadczyć ma również mniejsza spastyczność mięśni, która ułatwia codzienną rehabilitację.

Córka Ewy Błaszczyk była jedną z pięciu pozostających w śpiączce osób, które na przestrzeni wiosny i lata przeszły operacje wszczepienia stymulatorów w rdzeń kręgowy. Ta metoda wybudzania została opracowana w Japonii, a przy zabiegach, pierwszych tego typu w Europie, lekarzom z Olsztyna asystował jej twórca. Warunkiem kwalifikacji do zabiegu było stwierdzenie oznak minimalnej świadomości, czego dokonano za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Jest już pierwsze wybudzenie

Efekty operacji są najlepsze, jeśli do uśpienia doszło na krótko przed zabiegiem i w wyniku urazu mechanicznego, na przykład podczas wypadku. Właśnie w takiej sytuacji był Tomasz, będący pierwszym uczestnikiem operacji, którego udało się wybudzić. Mężczyzna przebywał w śpiączce od maja tego roku. W lipcu przeszedł operację wszczepienia stymulatora, a obecnie, jak wynika z informacji „Gazety Olsztyńskiej”, jest przytomny i mówi.

Jak do tej pory operację implantacji stymulatorów przeszło 300 osób z całego świata, co przyniosło widoczną poprawę u 60 proc. z nich. Elektrody wszczepione do rdzenia kręgowego mają wspomóc ukrwienie mózgu, co ułatwi mu odzyskanie dawnych funkcji. Do elektrod kierowany będzie prąd z umieszczonego na ciele pacjenta stymulatora, którego zadaniem jest podrażnianie struktury pnia mózgu.

Powiązane produkty

Komu pomoże operacja?

Największe szanse na wybudzenie mają chorzy po wypadkach, ponieważ wtedy uszkodzona jest tylko część mózgu. Zdecydowanie trudniejsze są przypadki, w których do śpiączki doszło w wyniku wylewu, podtopienia, zatrucia czy zachłyśnięcia, ponieważ towarzyszyło im długotrwałe niedotlenienie mózgu. Proces wybudzania polega przede wszystkim na intensywnej stymulacji zmysłów chorego bodźcami, od wzrokowych przez słuchowe po smakowe czy dotykowe. Bardzo ważne są również masaże wibracyjne oraz właściwa, stymulująca mózg dieta.

Poza Olą Janczarską i wspomnianym Tomaszem, operacje wszczepienia stymulatora przeszły trzy inne osoby: 20-letnia Sylwia, przebywająca w śpiączce od 2,5 roku, 24-letni Adrian oraz będąca w tym samym wieku Agnieszka, u której efekty operacji były widoczne najszybciej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa, Gazeta Olsztyńska

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl