Wciąż bez porozumienia w Centrum Zdrowia Dziecka
Katarzyna Szulik

Wciąż bez porozumienia w Centrum Zdrowia Dziecka

Po trzech tygodniach od rozpoczęcia strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia. W międzyczasie doszło do zamknięcia czterech oddziałów szpitalnych, a protestujące z CZD wsparły pielęgniarki z innych części Polski. Kolejna tura rozmów ma się rozpocząć dziś w południe.

Pielęgniarki z Centrum Zdrowia Dziecka domagają się podwyższenia płac oraz powiększenia zespołu o około 70 osób, co ich zdaniem jest jedynym sposobem na zapewnienie małym pacjentom odpowiedniej opieki. W kwestii wynagrodzeń początkowo była mowa o 500 zł podwyżki, obiecanych pielęgniarkom już wcześniej – dyrekcja zaoferowała 250 zł. W poniedziałek wieczorem pielęgniarki obniżyły oczekiwania do 400 zł i zażądały zwiększenia o 5 proc. dodatków nocnych i świątecznych, odebranych im w 2008 roku.

Kolejne białe miasteczko?

Przedstawiciele rządu długo nie angażowali się w konflikt przekonując, że protest to wewnętrzna sprawa szpitala. Obecnie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ogranicza się do komentowania sprawy, jednak nie pojawił się w CZD, natomiast stanowisko premier Beaty Szydło przekazuje rzecznik rządu – ona sama do tej pory nie zabrała głosu w tej sprawie. Na dziś planowane jest jednak przedstawienie w Sejmie informacji na temat sytuacji w CZD, które ma wygłosić właśnie premier Szydło.

Strajk Pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka może zbiec się w czasie z 9. rocznicą pojawienia się pod kancelarią premiera tzw. „białego miasteczka”, stworzonego przez pielęgniarki i położne 19 czerwca. Nagła aktywność obecnego rządu w tej sferze może więc być przejawem obaw przed powtórką tego scenariusza.

Zarząd CZD: dążymy do porozumienia

We wtorek pod gmachem Ministerstwa Zdrowia odbyła się pikieta, w której uczestniczyły pielęgniarki z całej Polski oraz osoby wspierające protest pracownic CZD. Pikietujący żądali ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, co znalazło się w przesłanej do ministra Radziwiłła petycji. Spełnienie takiego żądania może okazać się trudniejsze od rozwiązania kwestii finansowych, ponieważ średnia wieku polskich pielęgniarek jest bardzo wysoka, a zgodnie z danymi Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, już niedługo jedna trzecia z nich przejdzie na emeryturę. Bez poprawy warunków pracy nowe nie będą chciały się kształcić i podejmować pracy w Polsce.

Szefowa Centrum Małgorzata Syczewska twierdzi, że dyrekcja szpitala była gotowa podpisać porozumienie już w poniedziałek, jednak w międzyczasie Zarząd Związku Zawodowego Pielęgniarek wyszedł z nową propozycją porozumienia, różniącą się istotnie od wcześniejszych ustaleń. W opinii dyrektor Centrum, w trakcie trwania protestu pielęgniarki wielokrotnie zmieniały zdanie, a podczas spotkań interesował je przede wszystkim wzrost kwoty podwyżki. Podkreśliła także, że negocjacje finansowe są bardzo trudne w sytuacji, gdy CZD jest zadłużone na 335 mln złotych, a żądane podwyżki kosztowałyby kolejne 20 mln złotych.

Powiązane produkty

Pielęgniarki: sytuacja jest pod kontrolą

Do tej pory trwający od 24 maja strajk w CZD doprowadził do zamknięcia czterech oddziałów szpitalnych: immunologii, endokrynologii, urologii oraz diabetologii. Pacjenci z tych oddziałów już wcześniej zostali skierowani do innych placówek, a teraz obsługujący je personel został przesunięty tam, gdzie w związku z protestem potrzebna jest pomoc.

W powszechnej opinii na kontynuowaniu protestu najbardziej cierpią dzieci, choć pielęgniarki twierdzą, że wszystkie zabiegi ratujące życie są przeprowadzane, a CZD nadal przyjmuje nowych pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. Reszta, będąca w lepszym stanie, znajduje się pod opieką innych szpitali.

Szpitale: naganna forma protestu

Formę protestu polegającą na odejściu od łóżek pacjentów krytykuje Polska Federacja Szpitali. W piśmie wystosowanym na tę okoliczność jego przedstawiciele podkreślili, że zajmują zdecydowanie negatywne stanowisko wobec takich działań pielęgniarek, nazywając je „wątpliwymi etycznie”. Z drugiej strony zaapelowali do wszystkich dyrektorów polskich szpitali, by pod egidą Federacji porozumieli się w obliczu rosnących problemów płacowych.

Podobnego zdania na temat protestu są dyrektorzy uczestniczący w Kongresie Europejskiej Federacji Szpitali. Wszyscy zgodnie przyznają, że odejście od łóżek to najbardziej kontrowersyjna forma strajku, ponieważ stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo samych pacjentów. Jeden z ekspertów przyznał wręcz, że jeśli protest uniemożliwia zapewnienie pacjentom właściwiej opieki, powinien zostać uznany za nielegalny.

Źródła: Rzeczpospolita, PAP, Medexpress.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij