×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy czytanie przy słabym świetle pogarsza wzrok?

To ostrzeżenie każdy z nas z pewnością pamięta z czasów dzieciństwa, choć z medycznego punktu widzenia jest równie niewiarygodne jak mityczne „złapanie wilka” od siedzenia na zimnej podłodze. Czytanie przy słabym świetle nie sprzyja naszym oczom, ale też nie wpływa na pogorszenie wzroku.

Naukowcy i okuliści są zgodni: czytanie przy słabym świetle nie wpływa na funkcje narządu wzroku, a więc nie powoduje powstawania nowych wad ani nie pogarsza już istniejących. To przekonanie zapewne wiąże się z faktem, że czytając przy niedostatecznym świetle szybko odczuwamy dyskomfort i ból oczu, często połączony z bólem głowy. To objawy zespołu suchego oka, który wiąże się z niedostatecznym nawilżeniem narządu wzroku.

W słabym świetle oczy pozostają zdrowe dzięki naturalnym zdolnościom adaptacji do warunków – gdy jest ciemno, źrenice się rozszerzają, dzięki czemu do narządu wzroku dociera więcej światła. To, że w późniejszym wieku nasz wzrok się pogarsza nie wynika z tego, że nie dbaliśmy o właściwe oświetlenie w czasie lektury, ale z faktu, że soczewka jest mniej elastyczna, co odpowiada za naszą akomodację.

Warto również zauważyć, że dobre oświetlenie ciemnych pomieszczeń to stosunkowo nowy wynalazek. Jeszcze nie tak dawno temu większość ludzi była zdana na skąpe światło świec czy lamp olejowych, co nie powodowało gremialnej utraty wzroku u naszych przodków.


Podziel się: