Serum, czyli kosmetyk w ampułce
Magdalena Wierucka-Rybak

Serum, czyli kosmetyk w ampułce

Serum w kosmetologii jest szeroko stosowane i słusznie. Charakteryzuje go największe stężenie substancji aktywnych w jednym preparacie, wnikających głęboko w skórę. Wykazuje ono natychmiastowe działanie zaraz po aplikacji. Sera, najczęściej stosuje się pod inny kosmetyk. W zależności od zawartych składników aktywnych, serum może wykazywać działanie nawilżające, regenerujące, odżywcze czy np. wybielające. Przemysł kosmetyczny oferuje różnego rodzaju sera, m.in. pod oczy, do stosowania na całą twarz czy ciało.

W kosmetyce serum oznacza preparat zawierający substancje o stężeniu wyższym niż w innych preparatach. Można je nazwać również koncentratem. Właściwość ta pozwala na uzyskanie, w krótkim okresie czasu, poprawy kondycji skóry.  Najczęściej serum ma postać delikatnego żelu, jedwabistego olejku, łatwo się wchłania. Pakowane w specjalne buteleczki po 30ml, ze specjalistyczną pipetką do aplikacji. Występuje również w formie kapsułki bądź ampułki w objętości 2-5ml, dzięki czemu porcja substancji aktywnych jest doskonale odmierzona do zabiegu pielęgnacyjnego. Warto pamiętać, że cena preparatu jest uzależniona od bogactwa substancji aktywnych zawartych w serum, a jego intensywność działania jest znacznie większa niż kremu, dlatego zalicza się je do najlepszych kosmetyków.

Kiedy warto skorzystać z serum?

Jeśli twoja skóra wymaga intensywnej kuracji odbudowującej, regenerującej bądź przeciwzmarszczkowej, lub też twoje włosy są zniszczone, a cebulki wymajają odżywienia, serum jest idealnym kosmetykiem. Serum szczególnie polecane jest dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek, oraz dla cery dojrzałej, w celu poprawy jej kondycji. Do skóry wrażliwej, ich zastosowanie zmniejszy podrażnienia i zaczerwienienie, natomiast w przypadku skóry suchej, preparat ten doskonale nawilży i zmniejszy przeznaskórkową utratę wody. Na uwagę zasługują sera, stosowane na okolice oczu. Zawarte w nich specjalne kompleksy roślinne, witaminy oraz enzymy, pomogą usunąć obrzęki i cienie pod oczami oraz zmniejszą zmęczenie, pieczenie i łzawienie. Dodatkowo zawarte w nich peptydy, zmniejszą widoczność zmarszczek okolic oczu. Dodatkowo preparat ten ułatwi. W ofercie, znajdziemy również serum stosowane na ciało. W przypadku cellulitu, zawarte w nim skoncentrowane składniki aktywne, usprawnią mikrocyrkulację, poprawią przemianę materii i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Są także specjalne sera do biustu, które wzmocnią nawilżenie, gęstość i elastyczność skóry.

Jak prawidłowo stosować serum?

Serum może być stosowane w celu wzbogacenia codziennej pielęgnacji skóry oraz jej przydatków, lub też, jako specjalistyczna czasowa kuracja. Wystarczy kilka kropli preparatu wmasować delikatnymi ruchami okrężnymi w skórę, aby pobudzić mikrokrążenie i wykorzystać moc dobroczynnych składników zawartych w serum. Serum można zastosować, jako bazę pod kosmetyk, dzięki czemu spotęgujemy jego działanie i otrzymamy niezwykle skuteczną broń w walce z naszym problemem. Często stosuje się je pod maskę kosmetyczną, aby zwiększyć wchłanianie substancji aktywnych zawartych w preparatach. Zastosowane pod krem na noc, dodatkowo wzmocni działanie obydwu kosmetyków, gdyż w nocy nasza skóra ma największą możliwość regeneracji.

Niezależnie od wieku, serum powinno znaleźć się w kosmetyczce każdej wymagającej kobiety oraz współczesnego mężczyzny.

Serum, nazywane także koncentratem to preparat zawierający substancje o wyższym stężeniu niż w innych specyfikach. Najczęściej występuje pod postacią olejku lub delikatnego żelu, ale możemy je spotkać również w formie kapsułki bądź ampułki o pojemności 2-5 ml.
Cena preparatu jest uzależniona od ilości substancji aktywnych w nim zawartych.

Serum to kosmetyk szczególnie polecany:

  • dla skóry z pierwszymi oznakami starzenia, aby opóźnić proces powstawania zmarszczek.
  • dla cery dojrzałej, w celu poprawy jej kondycji.
  • dla skóry wrażliwej, aby zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienia.
  • dla skóry suchej, w celu doskonałego nawilżenia i zmniejszenia przeznaskórkowej utraty wody.

Serum możemy stosować w celu wzbogacenia codziennej pielęgnacji skóry oraz jej przydatków, lub też, jako specjalistyczną czasową kurację. Kilka kropel preparatu należy wmasować w skórę delikatnymi ruchami okrężnymi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij