Rodzaje maseczek kosmetycznych
Magdalena Wierucka-Rybak

Rodzaje maseczek kosmetycznych

Preparaty kosmetyczne są tworzone w celu szeroko pojętej pielęgnacji naszego ciała. Wśród szerokiej gamy produktów można wyróżnić maski kosmetyczne. Dostarczają one skórze o wiele więcej składników regenerujących i nawilżających niż kremy, dzięki czemu skóra jest poddawana intensywnej i dogłębnej kuracji. Maska stosowana jest w kosmetologii, jako element zabiegów pielęgnacyjnych, ale może również stanowić odrębny zabieg. Gotowe maski kosmetyczne można stosować również w domu, wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj do potrzeb swojej skóry.

Rodzaje maseczek kosmetycznych

Rynek kosmetyczny oferuje maski, które możemy podzielić następująco:

  • ze względu na rodzaj cery, dla której produkt jest przeznaczony
  • w zależności od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć
  • ze względu na postać, w jakiej są stosowane

Podział, ze względu na postać maski

  • Maski stałe

Jedną z częstszych postaci masek kosmetycznych są maski stałe. Produkowane w postaci pasty lub proszku, należy rozrobić przed nałożeniem ich na skórę. Maska, po odparowaniu substancji lotnych, zastyga w postaci twardej powłoki, którą przed zdjęciem należy zwilżyć. Przykładem może być maska termiczno-modelująca, która parując, rozgrzewa się i oddaje ciepło skórze. Temperatura pod maską może osiągnąć nawet 45 stopni C, co ułatwia wnikanie substancji aktywnych zawartych w masce, a także kosmetyku nałożonego pod nią.
Na uwagę zasługuje również maska gipsowa, w skład której wchodzi siarczan wapnia. Po rozrobieniu maski z wodą, staje się ona twardniejącym gipsem. Można ją stosować na twarz, ale również jest doskonałym preparatem w pielęgnacji biustu.

  • Maski miękkie

W przeciwieństwie do masek twardych, maski miękkie nie twardnieją na skórze, przepuszczają ciepło, wilgoć i powietrze. Występują w postaci kremu lub żelu, który możemy pozostawić na skórze do całkowitego wchłonięcia. Na rynku występują również proszkowe maski miękkie o konsystencji papki. Do ich produkcji często używa się kaolinu lub iłu morskiego, a po dodaniu do nich sproszkowanych wyciągów torfowych i ziołowych, maseczki takie rozpulchniają skórę, przygotowując ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Maski-żele są łatwo rozsmarowywane ze względu na zawartość w nich agaru, pektyn czy celulozy. Doskonałe dla skóry łojotokowej, nie tylko pod względem zawartości w nich substancji aktywnych, ale także dlatego, że wyschnięta elastyczna powłoka złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka. Z kolei maski-kremy mają strukturę kremu przeznaczonego na noc. Głównie występują w postaci emulsji, pod którą następuje lekkie rozgrzanie i ukrwienie skóry.

  • Maski woskowe, parafinowe

Maski woskowe czy parafinowe zbudowane są na bazie wosku parafinowego lub parafiny. Występują w postaci stałej, dlatego przed nałożeniem należy je rozpuścić. Połączenie obydwu rodzajów masek sprzyja wytwarzaniu okluzyjnej warstwy na skórze, która podnosi lekko jej temperaturę. Występujące silne pocenie, skutkiem którego jest detoksykacja skóry, sprzyja usuwaniu zanieczyszczeń, szczególnie z ujść gruczołów łojowych. Idealna dla cer łojotokowych i przesuszonych, ale przeciwwskazana w przypadku cer płytko unaczynionych i trądzika różowatego.

  • Maski włóknikowe, o strukturze „siatki”, piankowe, jonowe

W kosmetologii stosuje się również maski włóknikowe o strukturze „siatki”, piankowe (w postaci lekkiej śmietanki) czy jonowe, w których wykorzystuje się tzw. kanały dyfuzyjne, którymi jony pierwiastków przenikają do wnętrza komórek skóry. Częstą formą kosmetyczną są maski peel-off produkowane na bazie polimerów, dzięki czemu ściąga się je w postaci elastycznej błonki, usuwającej obumarłe komórki naskórka. Ten rodzaj maski polecany jest do pielęgnacji skór wrażliwych.

Powiązane produkty

Maski algowe

Ekstrakt z alg i naturalne surowce roślinne to główne składniki tego rodzaju masek. Algi są bogate w potrzebne do prawidłowego funkcjonowania skóry związki, do których należą aminokwasy, polisacharydy, alginiany, witaminy, związki krzemu, wapnia, magnezu, jodu i mikroelementów. Można więc powiedzieć, że są bogactwem substancji prozdrowotnych dla skóry naszego ciała. Maski algowe występują w postaci proszku, tzw. alginatu, czyli spreparowanych ścianek komórek alg. Alginat, w połączeniu z wodą, ulega żelifikacji. W takiej postaci nakłada się je na skórę i zdejmuje w postaci jednego płatu. Ze względu na dużą różnorodność stosowanych w kosmetologii alg, możemy wykorzystać taki ich rodzaj, w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

W przypadku pielęgnacji ciała wykorzystuje się algi, których składniki aktywne poprawiają krążenie krwi i limfy, dzięki czemu sprzyjają detoksykacji skóry i działają ujędrniająco czy antycellulitowo. W przypadku pielęgnacji skóry twarzy, poszukiwać będziemy składników alg, które zwiększą nawilżenie skóry, będą działać kojąco, uszczelniająco na naskórek czy regenerująco. Ponadto maski algowe mogą być stosowane w zabiegach relaksująco-odżywczych. Po ich zastosowaniu, skóra jest uspokojona, nasycona substancjami odżywczymi i lekko rozjaśniona. Takie właściwości wykorzystuje się w pielęgnacji cery starzejącej się, suchej oraz zniszczonej. Natomiast przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe właściwości alg sprawiają, że są dobrze tolerowane przez cery problematyczne. Warto podkreślić, że maski algowe mogą być stosowane niezależnie od wieku i tego, jaką mamy cerę.

Rodzaje w zależności od oddziaływania na skórę i rodzaj cery

Wśród tego rodzaju masek można wymienić wiele rodzajów. Są maski rozmiękczające, zarówno ziołowe jak i parafinowe, które wywołują przejściowe przekrwienie skóry. Często wykorzystywane przed zabiegiem oczyszczania skóry. Popularną maską samogrzejącą jest maska z błota morskiego o działaniu dotleniającym i relaksującym. Zastosowana na plecy i okolice karku pobudza energię życiową. Podstawą naturalnej maski rozgrzewającej torfowej jest naturalny humolit o dużej zawartości ciał humusowych. Wśród substancji organicznych, występujących w tego typu maskach, są: białka, cukry, celuloza, pektyny, woski, żywice, garbniki, nieco tłuszczów i fitohormony. Zawiera również wiele cennych substancji nieorganicznych tj. magnez, wapń i krzemionka. Ma ona dużą pojemność cieplną oraz zdolność zatrzymywania wody, dzięki czemu znalazła zastosowanie w lecznictwie.

Dla cery tłustej, mieszanej i zanieczyszczonej

Maski ściągające czy oczyszczające często polecane są do cery tłustej i mieszanej. Oczyszczające służą do usuwania zrogowaciałego naskórka, usuwania zanieczyszczeń i wydzieliny łojowej.  Częstym ich składnikiem są glinki, w tym zielona, szczególnie polecana do skór łojotokowych. Natomiast ściągające stosuje się w celu zmniejszenia widoczności rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. Zawierają one głównie tlenek cynku, kaolin, węglan magnezu czy kredę. Są one całkowicie pozbawione substancji tłustych.

W celu odżywienia i nawilżenia skóry

Popularnymi maskami kosmetycznymi, stosowanymi w domu, są maski nawilżające. Przyczyniają się do poprawy wyglądu i stanu wysuszonej skóry. W celu odżywienia skóry, można zastosować maski odżywcze, a wśród nich parafinowe, a także tonujące, które stosuje się w przypadku skóry zwiotczałej. Natomiast maski liftingujące używa się w celu spłycenia i wygładzenia zmarszczek. Ich efektem jest również poprawa owalu twarzy, napięcia skóry, a także redukcji oznak zmęczenia. Tego rodzaju masek nie zmywa się, lecz pozostawia do całkowitego wchłonięcia. W przypadku skóry starzejącej się, poleca się także maski kolagenowe, w postaci płata kolagenowego, hamujące parowanie wody z naskórka.

Szczególnym rodzajem maski jest peeling enzymatyczny. Usuwa on uszkodzone oraz martwe komórki naskórka, a także zanieczyszczania skóry. Mają one kremową, delikatną konsystencję niepodrażniającą skóry, nawet tej najwrażliwszej. Warto również wspomnieć o specjalnych maskach na okolice wrażliwej skóry wokół oczu. Są to specjalistyczne preparaty kosmetyczne, które możemy aplikować zarówno na powieki górne, jak i dolne. W swoim składzie mają mało substancji tłustych i bardzo lekką konsystencję, stworzone pod kątem budowy okolic oczu. Nie dają podrażnień, ani uczucia pieczenia. Sprzyjają zmniejszeniu obrzęków, cieni i worków, a także liftingują i rozjaśniają skórę wokół oczu.

Maska, jako zabieg kosmetyczny, jest jedną z form upiększania naszego ciała. W nowoczesnej kosmetologii stała się niezastąpionym jej elementem, a także nieodzownym zabiegiem kosmetycznym lub jego częścią. Przy umiejętnym doborze składników pielęgnujących oraz typu maski, a także odpowiednim jej stosowaniu, efekty przewyższają działanie kremu.

Piśmiennictwo:

  1. Jaroszewska B. Maski Kosmetyczne. W: Kosmetologia. Wyd V. Red. Barbara Jaroszewska. Wydawnictwo Atena. Warszawa  2004.
  2. Dylewska-Grzelakowska J. Preparaty kosmetyczne. Maski kosmetyczne. W: Kosmetyka stosowana. Wyd. 9. Red. Wiesława witkowska i Bogumiła Walicka. Wydawnictwo WSiP. 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl