×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Najnowocześniejsza metoda leczenia raka będzie dostępna w Polsce

Już od października tego roku pacjenci onkologiczni będą mogli korzystać z terapii protonowej, która zdecydowanie zwiększa skuteczność i eliminuje ryzyko powikłań związanych ze standardową radioterapią. Pierwszym oferującym ją ośrodkiem będzie Centrum Cyklotronowe Bronowice.

Terapia protonowa jest bardzo skuteczna i równocześnie bezpieczna, ponieważ wiązka protonów uderza dokładnie w komórki nowotworowe i nie uszkadza otaczających je zdrowych tkanek, co zdaniem specjalistów zmniejsza ryzyko powikłań praktycznie do zera.

Wdrożenie jej w Polsce jest możliwe dzięki porozumieniu między warszawskim Centrum Onkologii oraz Instytutem Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, na mocy którego już od października działalność rozpocznie Ośrodek Terapii Protonowej powstający w Centrum Cyklotronowym Bronowice należącym do Instytutu Fizyki Jądrowej. W placówce docelowo znajdą się dwa stanowiska radioterapeutyczne z ruchomym ramieniem umożliwiające terapię protonową pacjentom przechodzącym radioterapię. Ośrodek w Bronowicach jest najnowocześniejszą placówką tego typu w Europie i jedną z niewielu na świecie dysponującą tą technologią. Poza Polską terapia protonowa jest dostępna w Szwajcarii, Japonii i USA.

Nowa terapia będzie dostępna przede wszystkim dla pacjentów z nowotworami usytuowanymi w okolicach głowy, np. w oku, u podstawy czaszki czy przy rdzeniu kręgowym. Metoda jest szczególnie polecana w leczeniu dzieci, dla których tradycyjna radioterapia wiąże się m.in. z ryzykiem niedorozwoju narządów.

Zgodnie z szacunkami, z terapii protonowej rocznie będzie mogło skorzystać około 100 pacjentów z nowotworami oka oraz 700 cierpiących na choroby innych narządów.

Źródło: Rynek zdrowia


Podziel się: